Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Praskie Koneser coraz bliżej. Wielka inwestycja w dawnej fabryce wódki [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Centrum Praskie Koneser coraz bliżej. Wielka inwestycja w dawnej fabryce wódki [ZDJĘCIA, WIDEO]
Centrum Praskie Koneser coraz bliżej. Wielka inwestycja w dawnej fabryce wódki [ZDJĘCIA, WIDEO] Łukasz Kowalski
Zrujnowana fabryka przy Ząbkowskiej stanie się rozrywkowo-biurowym centrum Pragi. W dawnej wytwórni wódek deweloper tworzy bary, sklepiki i biura. Będzie też dostępna dla wszystkich przestrzeń - plac Konesera. Wielkie otwarcie coraz bliżej.

Warszawska Wytwórnia Wódek "Koneser" otworzyła swoją fabrykę na Pradze w 1897 roku. W tym czasie stolica była miastem przemysłowym, a wielkie zakłady nieodłączną częścią warszawskiego krajobrazu. Dziś przemysł został wyparty przez usługi, a hale zastąpiły biurowce. W niektórych miejscach pozostał jeszcze klimat dawnej Warszawy.

- Historyczny element tego miejsca jest dla nas największym atutem. Centrum Starej Pragi, piękne historyczne budynki, prawdziwe miejsca, które można zrewitalizować - tak o Koneserze mówi Magdalena Bartkiewicz-Podoba z Liebrecht & wooD Poland, firmy która razem z BBI Develompent odnawia zabytkową fabryką. "Oczywiście pod czujnym okiem konserwatora zabytków" - słyszymy spacerując po trwającej budowie.

Drugie życie Konesera

Remont dawnej wytwórni wódek (nazwanej Centrum Praskie Koneser) trwa już od trzech lat. Zgodnie z zamysłem projektantów - Juvenes Projekt, Are i Bulanda & Mucha Architekci - sporo starych elementów zostanie powtórnie wykorzystanych. W ramach małej architektury na placach pojawią się pozostałości po linii kolejowej, stare zawory oraz szyldy.

Sercem nowej inwestycji będzie plac Konesera. Na powierzchni pół hektara znajdzie się ogólnodostępny teren z ławeczkami i innymi elementami małej infrastruktury. Przez cały rok będą się tam odbywać pokazy, eventy i wydarzenia kulinarne (latem być może pojawi się np. kino plenerowe). Naokoło placu gotowe są już budynki. Najokazalej prezentują się te zrewitalizowane. W największym z nich znajdzie się Muzeum Polskiej Wódki. Najemcy już odebrali klucze i przygotowują ekspozycję. Będzie gotowa jeszcze wiosną (szybciej niż pozostałe przestrzenie), ale otwarcie zaplanowano w czerwcu. W środku poznamy historię destylacji wódki, a także spróbujemy trunku, który przez lata produkowany był w Koneserze.

źródło: mat. pras.

Pierwszy z odnowionych budynków zajął już Campus Google (inicjatyw Googla dla start-upów). W pozostałych znajdą się restauracje. Jedną z nich otworzy Grupa Warszawa, będzie to imprezownia. Pozostałe to m.in. Bombaj Masala, Hana Sushi i Etno Cafe. Jedną z restauracji ma się opiekować szef kuchni renomowanej knajpy z Sopotu. Najemcy również chcą wpasować się w klimat Konesera i sami wykorzystują odzyskane elementy z dawnej fabryki.

Wśród kolejnych, nowo-powstałych budynków, wyróżnia się Centrum Konferencyjno-Eventowe. Ponadto na powierzchni 2 tys. m kw. odbywać się będą wystawy, spektakle i targi. Wszystko to w hali, która wpasowuje się w historyczną zabudowę. Rdzawa elewacja oraz szklane elementy nowych obiektów zostały dopasowane do starych ceglanych hal Konesera. Dzięki temu, mimo że historia zderza się z tym, co nowe - nie odczuwamy dyskomfortu.

Koneser jest widoczny z daleka ze względu na charakterystyczny komin. Wchodzić do niego będziemy aż z sześciu bram (od Ząbkowskiej, Białostockiej i Nieporęckiej). Najważniejsza znajdzie się od strony Ząbkowskiej - brama z nazwą dawnej fabryki - oraz od Białostockiej, skąd najszybciej dostaniemy się do metra Dworzec Wileński.

- Wielkie otwarcie odbędzie się jesienią tego roku - zapewnia Magdalena Bartkiewicz-Podoba z Liebrecht & wooD Poland. Wtedy otwartych będzie już blisko 45 tys. m kw. przestrzeni gastronomicznych, handlowych i biurowych. Budynki będą otwierane stopniowo, od wiosny, jednak jesienią zaplanowano otwarcie kompleksu dla mieszkańców Warszawy.

Pomieszczenia dla pracowników korporacji znajdą się w nowych budynkach, głównie od strony ulicy Białostockiej. Co ciekawe, w garażu podziemnym, który ulokowany jest pod całą inwestycją - poza tysiącem miejsc dla samochodów i szatnią dla rowerów - będą też ładowarki. Dwie z nich - warte dziesiątki tysięcy złotych - naładują samochód elektryczny w pół godziny.

Koneser to nie tylko biura i część gastronomiczno-usługowa. W ramach kolejnych inwestycji powstaje też 350 mieszkań (w tym lofty i soft-lofty). Większość z nich jest już sprzedana. Wartość części komercyjnej to ponad 160 milionów euro. Dodatkowo grunt po dawnych zakładach kosztował 50 mln zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto