Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Praskie Koneser. Za dwa lata powstanie nowe centrum Pragi [ZDJĘCIA, WIDEO]

Redakcja
Centrum Praskie Koneser. Za dwa lata powstanie nowe centrum Pragi [ZDJĘCIA, WIDEO]
Centrum Praskie Koneser. Za dwa lata powstanie nowe centrum Pragi [ZDJĘCIA, WIDEO] Ewelina Wójcik
Dawna fabryka wódki na Pradze stanie się nowym centrum dzielnicy. Na terenie Konesera powstanie muzeum, restauracje, sklepy, biura i mieszkania. Wszystko pod okiem konserwatora zabytków.

Nowe knajpki, ogólnodostępny miejski plac i pierwsze na świecie Muzeum Polskiej Wódki. Centrum Praskie Koneser ma stać się kolejnym modnym punktem na mapie Warszawy. Historyczne wnętrze sprzed ponad stu lat zmienia się w przestrzeń gastronomiczno-handlową z dodatkiem biur i soft-loftów.

- Centrum Praskie Koneser będzie pierwszym w Polsce lifestylowym centrum. Powstanie tutaj wyjątkowe Muzeum Polskiej Wódki, Google Campus, hotel Moxy z sieci Marriott, restauracje, sklepy, biura i część mieszkaniowa, czyli soft-lofty - tłumaczy Mariusz Kozłowski, prezes firmy Liebrecht&wooD Polska, która jest inwestorem.

Koneser zmieni Pragę?

Inwestycja zajmuje gigantyczny teren pięciu hektarów ograniczony ulicami: Ząbkowską, Nieporęcką, Białostocką i Markowską. Wewnątrz znajdzie się małe miasteczko, które zostanie przedzielone dwoma głównymi arteriami „przebijającymi” Konesera w dwóch miejscach.

Sercem inwestycji ma być Muzeum Polskiej Wódki, które wystartuje w 2018 roku. Ekspozycja znajdzie się w budynku, gdzie dawniej destylowano alkohol. Przygotowuje ją pracownia Mirosława Nizio odpowiedzialna za koncepcję m. in. Muzeum Historii Żydów Polskich czy Muzeum Powstania Warszawskiego. Wewnątrz pokazana zostanie historia procesu wytwarzania mocnego trunku, a do tego wyeksponowane zostaną pozostałości po dawnej fabryce.

Na tyłach budynku, w miejscu gdzie pozostawiono olbrzymie żeliwne destylatory, umieszczona zostanie jedna z kilku restauracji. Pozostałe będą w parterach budynków ułożonych wzdłuż głównego placu, który ma być areną wydarzeń kulturalnych. - Będzie to otwarty kwartał miejski. Koneser nie będzie zamykany - zapewnia Mariusz Kozłowski i tłumaczy, że ta inwestycja przyczyni się do rozwoju Pragi. Dotrzemy tu w kilka minut z metra Dworzec Wileński. Na końcu Ząbkowskiej ma koncertować się działalność kulturalna dzielnicy. Dla gastronomii zostało przewidziane 6 tys. mkw powierzchni. Będą to autorskie restauracje, bary i kawiarnie.

Wielka przestrzeń w niskich budynkach

Poza tym w parterach znajdą się butiki, sklepy spożywcze, prywatna przychodnia i inne obiekty handlowe. Część komercyjna (razem z gastronomią) zajmie 20 tys. mkw powierzchni. To jednak tylko niewielka część całego Konesera. W sumie Centrum Praskie będzie dysponowało lokalami o powierzchni 100 tys. mkw. To tyle co w wieżowcu Warsaw Spire, z tym że w tym przypadku budynki niejako rozleją się po okolicy. Część usługowo-handlowa ma być również gotowa w 2018 roku. W tym samym czasie otwarty zostanie także olbrzymi parking podziemny na tysiąc samochodów. Jako, że inwestor ubiega się o certyfikat ekologiczny BREEAM, będą także miejsca dla rowerzystów oraz szatnie.

Ponad połowę dostępnej przestrzeni zajmą mieszkania. Do tej pory oddano 9 loftów w zrewitalizowanym budynku mennicy oraz 6 penthouse'ów i 69 soft-loftów w dawnej wytwórni od strony ulicy Białostockiej. Lokale w wytwórni powstały w zupełnie nowych budynkach mających być przeciwwagą dla zabytkowej części fabryki. W kolejnych latach deweloper chce postawić drugie tyle mieszkań (11 penthouse'ów i 97 soft-loftów) w budynku nazwanym skarbnica, w pobliżu wytwórni. Będą gotowe najprawdopodobniej w 2019 roku. W przyszłości kolejne mieszkania staną także przy ulicy Nieporęckiej.

W tym samym czasie zakończy się budowa biur. Część z nich zostanie oddana do użytku podczas oficjalnego otwarcia inwestycji przewidzianego na przełom 2017 i 2018 roku, pozostałe będą gotowe w kolejnych miesiącach.

Centrum Praskie Koneser realizuje BBI Development we współpracy z Liebrecht&wooD Polska. Wartość części komercyjnej to ponad 160 milionów euro. Dodatkowo grunt po dawnych zakładach kosztował 50 mln zł. Prace odbywają się pod czujnym okiem przedstawiciela konserwatora zabytków, który co tydzień wizytuje inwestycję. Dzięki temu historyczne budynki zostaną we właściwy sposób odnowione, a nowe projekty powinny wpasować się w całość.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto