Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w 2015 roku. Nowe projekty deweloperów, lepsze lokalizacje, wyższe ceny

Aleksandra Chomicka
Od dłuższego czasu mamy do czynienia z dużym popytem, co znacznie zmniejszyło zakres dostępnej oferty. Deweloperzy rozpoczęli realizację nowych projektów, w lepszych lokalizacjach, co zaakceptowali inwestorzy.Od 2013 roku obserwujemy stabilizację cen, a w nowych inwestycjach wręcz ich wzrost - twierdzą deweloperzy. Trudno coś utargować. Co dalej?

W ostatnich miesiącach średnie ceny transakcyjne na pierwotnym rynku mieszkań wzrosły - twierdzą analitycy portalu dompress.pl. Czy świadczy to o wyborze mieszkań w wyższym standardzie? Czy oznacza, że nowe mieszkania zaczęły drożeć?

Na ustalanie cen lokali na rynku wpływ mają: lokalizacja, dobra komunikacja, infrastruktura publiczna, jakość wykończenia, bezpieczeństwo, a największe szanse na powodzenie mają inwestycje projektowane z myślą o kompleksowym komforcie lokatorów, czyli nie zawsze te z najniższej półki cenowej.

Wszyscy są zgodni: na rynku panuje dobra koniunktura. Za dużym popytem idzie zwiększona podaż, co powoduje, że ceny się stabilizują. - Długoterminowo obserwujemy natomiast tendencję, w ramach której część mieszkańców miast przenosi się z przedmieść z powrotem do centrum. W związku z tym zauważalne jest większe zainteresowanie projektami z segmentu średniego-wyższego - twierdzi jeden z uczestników ankiety, przeprowadzonej przez portal.

I tak, i nie...

Jednak Andrzej Przybek, dyrektor sprzedaży w trójmiejskiej firmie Euro Styl twierdzi: - Nie zauważamy, aby obecnie klienci, którzy wcześniej rozważali zakup mieszkania z segmentu popularnego, decydowali się na zakup w droższych osiedlach. Spore zainteresowanie klientów mieszkaniami wpływa na ceny. Ceny są regularnie korygowane w odpowiedzi na wzrastające ceny realizacji inwestycji.

- W tym roku odnotowaliśmy nieznaczny wzrost cen nieruchomości na rynku pierwotnym. Jest to widoczne również w inwestycjach Inpro. Przyczyną jest m.in. duży popyt przy małej liczbie gotowych mieszkań - potwierdza tezę Rafał Zdebski, dyrektor handlowy firmy Inpro. Ale spółka Inpro wprowadziła nowe... niższe ceny mieszkań w ramach III etapu inwestycji Wróbla Staw Mieszkania.

Rozgrywający...

Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.pl twierdzi, że to wyjątek: sprzedawcy lokali nie są chętni do negocjacji. Średni poziom transakcyjnej i ofertowej ceny 1 mkw. nigdy nie jest taki sam, a różnica wynika m.in. z faktu, że tanie lokale mają podwyższony udział w strukturze sprzedaży.

Według badań NBP luka pomiędzy średnią stawką ofertową i transakcyjną systematycznie maleje. W I kw. 2013 r. jej uśredniony poziom dla sześciu największych miast kraju wynosił około 9,8 proc., od końca września br. - nie przekraczał 4,30 proc. Wpływ na tę zmianę miało rynkowe ożywienie. Od I kw. 2013 r. do I kw. 2014 r. sprzedaż nowych mieszkań w sześciu największych miastach kraju wzrosła z 7400 sztuk do 11 000 sztuk (wg danych REAS). Wysoki poziom kwartalnej sprzedaży odnotowano również w I oraz II kw. 2014 r. Ożywienie skutecznie zredukowało skłonność deweloperów do udzielania rabatów.

Duży spadek różnicy pomiędzy średnią ceną ofertową i transakcyjną był widoczny w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku, gdzie wzrost popytu dość szybko zredukował nadwyżkę nowych mieszkań.

Kluczowa wypowiedź

- Wzrost cen mieszkań będzie nieunikniony - to zdanie Zbigniewa Wojciecha Okońskiego, prezesa zarządu ROBYG. Dla rynku gdańskiego wypowiedź ta ma ogromną wagę. To właśnie wejście na rynek tego dewelopera i jego walka o uzyskanie na nim znaczącej pozycji miały ogromny wpływ na kształtowanie cen. Mówiąc wprost: trzymały je w ryzach, do czasu gdy tak duży gracz przy ich pomocy walczył o miejsce na rynku. - Niesłabnący popyt na mieszkania oraz stabilne i atrakcyjne cenowo oferty deweloperów w ostatnich latach pozwalają przewidywać, że ceny mieszkań mogą w 2015 roku wykazywać tendencje wzrostowe. Z pewnością nie należy spodziewać się tak gwałtownych zwyżek, jak w okresie boomu budowlanego, jednak nie ma co liczyć na obniżki. Kupujący będą mieli coraz szerszą ofertę lokali do wyboru, a do podejmowania decyzji zakupowych będzie ich z pewnością skłaniać sprzyjające otoczenie makroekonomiczne w Polsce.

KLIKNIJ i przeczytaj pełną wypowiedź Zbigniewa Wojciecha Okońskiego.

Wzrost cen mieszkań będzie nieunikniony - komentarz ekspercki

Niesłabnący popyt na mieszkania oraz stabilne i atrakcyjne cenowo oferty deweloperów w ostatnich latach pozwalają przewidywać, że ceny mieszkań mogą w 2015 roku wykazywać tendencje wzrostowe. Z pewnością nie należy spodziewać się tak gwałtownych zwyżek, jak w okresie największego boomu budowlanego, jednak nie ma co liczyć na obniżki. Kupujący będą mieli coraz szerszą ofertę lokali do wyboru, a do podejmowania decyzji zakupowych będzie ich z pewnością skłaniać sprzyjające otoczenie makroekonomiczne w Polsce.

Obecna sytuacja makroekonomiczna to idealny moment na podejmowanie decyzji o nabyciu nowego mieszkania – zarówno pierwszego, jak i podnoszącego standard życia, większego lokum – ze względu na sytuację gospodarczą. W ostatnich miesiącach w Polsce notowana jest bardzo niska inflacja oraz spadające stopy procentowe, które korzystnie wpływają na oprocentowanie kredytów hipotecznych. Jednocześnie zmniejsza się bezrobocie i podnosi się zamożność Polaków. W prosty sposób przekłada się to na zwiększenie odsetka obywateli posiadających zdolność kredytową umożliwiającą nabycie mieszkania.

Ta korzystna sytuacja dla nabywców mieszkań znajduje oczywiście odzwierciedlenie w potencjale sprzedażowym deweloperów. Jednak należy pamiętać, że równolegle do polepszania się sytuacji gospodarczej kraju, wzrastają także koszty budowy oraz zakupu ziemi przez deweloperów. Oznacza to, że w długim terminie deweloperzy nie będą w stanie utrzymywać dotychczasowego poziomu cen i – przynajmniej częściowo – będą przekładać koszty na rynek.

Oczywiście nie bez znaczenia na sytuację na rynku deweloperskim ma rządowy program "Mieszkanie dla Młodych", który spełnia swoje podstawowe zadanie, czyli pomoc młodym Polakom w kupnie pierwszego mieszkania. Najniższe wsparcie w programie jakie można uzyskać to 10% wartości mieszkania, co pokrywa obecnie wkład własny wymagany rekomendacją S KNF – 5% w 2014 roku i 10% w 2015. Szacujemy, że program daje około 10-15% wszystkich zakupów mieszkań. Obserwujemy jednocześnie systematyczny wzrost mieszkań kupowanych za gotówkę. W Grupie ROBYG, w Warszawie jest to obecnie nawet 30% przeprowadzanych transakcji. Mieszkania są już nie tylko startem w samodzielne życie, ale także inwestycją na przyszłość lub podnoszeniem standardu życia.

Szacujemy, że obecnie w Warszawie popyt na lokale mieszkaniowe wynosi około 10-15 tys. rocznie. Jednocześnie – ze względu na obowiązujące od dłuższego czasu postanowienia tzw. ustawy deweloperskiej – obserwujemy naturalną konsolidację rynku. Mniejsi deweloperzy, którzy nie są w stanie sprostać nowemu prawu – znikają z rynku, pozostawiając przestrzeń dla lepiej zorientowanych na potrzeby rynku podmiotów.

Na ustalanie cel lokali na rynku wpływ mają również: lokalizacja mieszkania oraz jego położenie w budynku (piętro czy ekspozycja wobec stron świata), dobra komunikacja z resztą miasta, infrastruktura publiczna, jakość wykończenia czy bezpieczeństwo przestrzeni mieszkalnych. W związku z tym największe szanse na powodzenie mają inwestycje projektowane z myślą o kompleksowym komforcie lokatorów – czyli nie zawsze lokale z najniższej półki cenowej.

Koniec 2014 i 2015 rok powinien być kontynuacją obserwowanych już od dłuższego czasu trendów. Popyt na lokale mieszkaniowe powinien utrzymywać się na korzystnym poziomie – Polska jest wciąż pod tym względem rynkiem chłonnym – w związku z tym należy się spodziewać, że nadchodzące kwartały przyniosą niewielkie, lecz systematyczne podwyżki cen lokali przez deweloperów. Zakładamy, że będziemy obserwować średnio 2-4% wzrost cen mieszkań na naszym rynku w przyszłym roku.

Zbigniew Wojciech Okoński, Prezes Zarządu ROBYG

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto