Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cepelia pod ochroną. Pawilon został wpisany do rejestru zabytków

Martyna Konieczek
Sklep "Cepelia" przy ul. Marszałkowskiej, 1971 rok
Sklep "Cepelia" przy ul. Marszałkowskiej, 1971 rok Narodowe Archiwum Cyfrowe/Rutowska Grażyna
Pawilon Cepelii przy ul. Marszałkowskiej trafił właśnie do rejestru zabytków. Decyzję w piątek, 8 lutego, ogłosił mazowiecki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki. Wpisanie obiektu do rejestru ma go ochronić przed niekontrolowaną przebudową - w budynku swoją flagową restaurację chce urządzić sieć McDonald's. Szczegóły w artykule poniżej.

Pawilon Cepelii przy ul. Marszałkowskiej powstał w 1966 r. według projektu znanego architekta Zygmunta Stępińskiego. Do tej pory figurował w ewidencji zabytków, co powodowało, że większe ingerencje w budynek trzeba było uzgadniać z konserwatorem. Wpis pawilonu do rejestru znacznie wzmacnia jego ochronę - oznacza, że właściciel musi uzgadniać z konserwatorem projekt wszelkich zmian. Konserwator ma też prawo kontrolować prace, a nawet je zatrzymać.

Fastfood w zabytku

Wpis pawilonu do rejestru zabytków to niezwykle ważne działanie, ponieważ budynek niedawno zmienił właściciela, który zapowiedział zaadaptowanie go na cele gastronomiczne. Ma tu powstać restauracja McDonald’s.

- Zależy nam na zachowaniu wszystkich walorów architektonicznych tego budynku i harmonijne wpisanie się w krajobraz centrum stolicy. Zastosujemy bardziej subtelny branding zewnętrzny – podkreślała miesiąc temu Anna Borys-Karwacka, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

Decyzja konserwatora nie zmienia planów sieciówki. W odnowionej Cepelii stworzona zostanie restauracja tej najpopularniejszej sieci fastfood na świecie. Firma zapewnia jednak, że będzie ściśle współpracować z konserwatorem zabytków i realizować wszystkie jego zalecenia.

Zobaczcie też: Dom Konopackiego. Praga miała kiedyś swoją perłę. Dziś to ruina. Czy odzyska dawny blask?

Dom Konopackiego. Praga miała kiedyś swoją perłę. Dziś to ruina. Czy odzyska dawny blask

Dom Konopackiego. Praga miała kiedyś swoją perłę. Dziś to ru...

Budynek "pożarty" przez reklamy

Pawilon to jeden z przykładów modernizmu. Został oddany do użytku w 1966 roku, a jego architektem był Zygmunt Stępiński. Począwszy od lat 80. budynek przeszedł szereg remontów związanych z adaptacją obiektu na potrzeby kolejnych najemców. Największe ingerencje polegały na powiększeniu powierzchni użytkowej parteru oraz wprowadzeniu nowej okładziny na elewacji.

Obecnie budynek jest wielką, chaotyczną powierzchnią reklamową. Przeszklone elewacje Cepelii ukryte są za reklamami, pawilon można podziwiać właściwie tylko na archiwalnych fotografiach. Obiekt jest zaniedbany nie tylko na zewnątrz, ale także w środku, o czym mogli przekonać się widzowie ostatniej edycji festiwalu "Warszawa w budowie".


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto