Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcą przekonać gimnazjalistów, że "nie warto ryzykować"

Redakcja
W czwartek w kinie Muranów odbyła się premiera filmów pt. „Nie warto ryzykować”, która zainaugurowała nową akcję edukacyjną ratusza.

Filmy są pomocą dydaktyczną dla szkół gimnazjalnych w Warszawie. Mają w przystępny sposób przedstawić uczniom przepisy kodeksów prawa cywilnego i karnego. Młodzież pozna też wytłumaczenie prostych pojęć związanych z przemocą.

- Obrazy dotyczą najczęściej notowanych w kraju czynów karalnych z udziałem nieletnich. Są to kradzieże w sklepach, przemoc w Internecie i zagrożenia związane z zażyciem pigułek gwałtu - mówi Magda Łań z biura prasowego ratusza.

Lekcje poprowadzą policjanci oraz strażnicy miejscy

Każdy z trzech problemów będzie przedstawiany oddzielnie na jednej lub dwóch lekcjach w szkole. Dyrektorzy gimnazjów dostaną na początku lutego filmy oraz specjalnie przygotowane broszury informacyjne jak przeprowadzać lekcje. Nauczyciele, policjanci lub pracownicy straży miejskiej poprowadzą zajęcia w taki sposób, aby uczniowie dowiedzieli się także, jakie są konsekwencje prawne popełnionych przestępstw.

- Wiek gimnazjalny to najtrudniejszy okres i dlatego zależy nam na takich akcjach. Lekcje nie będą obejmować samego puszczenia filmu, ale także dadzą możliwość do dyskusji np. Jak powinien zachować się według młodzieży bohater filmu? - mówi Łań.

W filmach wystąpili uczniowie

Materiały przygotowało Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego we współpracy z Komendą Stłoczą Policji. Samą realizacją zajęli się uczniowie - aktorzy z CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kuronia.

- W filmach występują młodzi ludzie, uczniowie klasy licealnej, aby zaciekawić gimnazjalistów. To nie ma być nudna lekcja w szkole o przemocy. W ten sposób będą mogli oni poczuć, że ten problem także ich dotyczy - dodaje Łań.

Na koniec roku sprawdzą skuteczność projektu

Badania nad skutecznością całego projektu, zaplanowane na koniec roku, pokażą czy taki pomysł na walkę z przemocą przynosi korzyści. Miasto ma w planach inne projekty o podobnym charakterze.

- Zamierzamy zrealizować inne filmy, które tym razem będą dotyczyć takich tematów jak przemoc w szkole oraz znęcanie się na rówieśnikami - dodaje Magdalena Łań.

Koszt całej produkcji wyniósł blisko 50 tys. złotych i był finansowany przez ratusz.


Zobacz również:
Rapowali o matematyce, podbili internet i wygrali z resztą Polski

"Usłysz nas" najlepszym warszawskim projektem edukacji kulturalnej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto