Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodniki, które usuną smog. W Warszawie pojawią się supernowoczesne deptaki

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Płyty betonowe z domieszką nanometrycznego dwutlenku tytanu pochłaniają niebezpieczne składniki smogu i oczyszczają powietrze. Antysmogowe chodniki jeszcze w tym roku zastąpią dziesiątki tysięcy mkw. standardowych deptaków. Dalsza część artykułu poniżej.

Antysmogowy chodnik w Warszawie

Warszawa będzie pierwszym miastem w Europie, które zmieni tradycyjne deptaki w supernowoczesne chodniki "zjadające" smog. Są one zrobione z cementu i nanometrycznego dwutlenku tytanu. Pochłaniają szkodliwe związki, m.in. dwutlenek azotu, który jest jednym z najbardziej szkodliwych składników smogu. Antysmogowe chodniki są niewiele droższe od standardowych płyt i są tak samo trwałe jak standardowe. Jeszcze w tym roku zastąpią dziesiątki tysięcy mkw. standardowych deptaków w Warszawie.

ZOBACZ TEŻ: Straż miejska kupiła drony do walki ze smogiem. Mają być "postrachami kopciuchów" [ZDJĘCIA]

Straż miejska kupiła drony do walki ze smogiem. Mają być "postrachami kopciuchów" [ZDJĘCIA]

Straż miejska kupiła drony do walki ze smogiem. Mają być "po...

Warszawa jako jedno z pierwszych miast w Polsce i Europie będzie stosowała tę innowacyjną technologię na tak dużą skalę. To oczywiste, że chodniki antysmogowe nie rozwiążą za nas problemu zanieczyszczeń powietrza i niskiej emisji, ale mogą skutecznie przyczynić się do eliminacji niebezpiecznych substancji pochodzących z ruchu drogowego. Ich efektywność została potwierdzona badaniami – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Jeden już działa, będą kolejne

Pierwszy antysmogowy chodnik "pracuje" od października 2018 roku w ramach eksperymentu. Deptak o łącznej powierzchni boiska piłkarskiego znajduje się między biurowcami Generation Park, przy rondzie Daszyńskiego. Wybudował go inwestor sąsiedniego biurowca, firma Skanska, przy współpracy z Zarządem Dróg Miejskich. Pozytywny wynik testów pokazał, że taki rodzaj betonu pozwala zmniejszyć stężenie niebezpiecznego dwutlenku azotu w powietrzu o 30%, a w warunkach laboratoryjnych nawet do 70%. Jak poinformowało miasto, w tym roku w Warszawie pojawią się tysiące metrów kwadratowych antysmogowych chodników.

  • al. Lotników na odcinku od al. Wilanowskiej do ul. Puławskiej (ponad 5300 mkw.),
  • al. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Popiełuszki do pl. Inwalidów (6 tys. mkw.),
  • al. Solidarności na odcinku od ul. Bielańskiej do Nowy Przejazd (450 mkw.)
    ciągu ulic Czecha – Sejmikowa na odcinku od ul. Kajki do ul. Wydawniczej (ponad 2000 mkw.),
  • ul. Zawodzie na odcinku od ul. Augustówka do ul. Kobylańskiej (1500 mkw.).

Jak "działa" chodnik do walki ze smogiem?

Chodnik składa się ze specjalnych betonowych płyt, które są fotokatalityczne. Co to oznacza? Otóż to, że dzięki promieniom słonecznym dochodzi na jego powierzchni do redukcji szkodliwych dla ludzi związków (głównie dwutlenku azotu), które pochodzą ze spalin samochodowych. Związki te, rozkładane są na neutralne, które wraz z wodą z opadów dostają się do gleby. Dodatkowym atutem samego betonu są jego właściwości samooczyszczenia się. Największy poziom redukcji jest na poziomie ok. 50 cm od powierzchni terenu, ale beton skutecznie oczyszcza powietrze także na większej wysokości.

Antysmogowy beton ma szansę stać się standardem podczas prac ZDM. Będzie to kolejny z elementów działań stolicy mających na celu poprawę jakości powietrza w mieście - informuje miasto.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto