Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Mafia paliwowa przed sądem. Są już akty oskarżenia.

Marta Paluch
Akt oskarżenia obejmuje wprowadzenie do obrotu prawie 13 mln litrów różnego rodzaju olejów i sprzedawania go jako paliwo do samochodów za 35 mln zł. Ponadto, części oskarżonych zarzucono pranie brudnych pieniędzy.

Mechanizm przestępczy wyglądał tak: firmy oskarżonych kontrolowane przez grupę przestępczą kupowały w Rafinerii Trzebinia niepełnowartościowe produkty ropopochodne o składzie zbliżonym do oleju napędowego (nie każdy mógł kupić te produkty, bo trzeba było mieć odpowiednie dojścia – sprawa przeciwko członkom zarządu Rafinerii Trzebinia toczy się już od paru lat w Sądzie Okręgowym w Krakowie). Firmy brały tylko faktury, olej czekał dalej w rafinerii. Następnie, produkty te były fikcyjnie odsprzedawane do kolejnych firm, również kontrolowanych przez grupę przestępczą. Faktury przechodziły z rąk do rąk. W dokumentach w międzyczasie dokonywano zamiany nazwy tych niepełnowartościowych olejów na olej napędowy i taka faktura była dostarczana na stację benzynową bądź hurtownię paliwa.
Dopiero wtedy oleje przewożono z rafinerii do odbiorcy. Ten dzięki fałszywym fakturom na sprzedaż paliwa miał „czyste papiery”.
Sprawy (łącznie kilkanaście) przeciwko tym nabywcom toczą się przed sądami w całej Polsce, głównie na Śląsku.
– W ten sposób na rynek trafiło prawie 13 mln litrów „lewego” oleju napędowego powodującego uszkodzenia silników, szczególnie w okresie zimowym m.in. przez różnicę w temperaturze krzepnięcia komponentów w porównaniu z prawdziwym olejem napędowym i szybsze wytrącanie się kryształków parafiny, co zatykało filtry – relacjonuje rzecznik Prokuratury Apelacyjnej, Piotr Kosmaty.
Wśród oskarżonych są trzy kobiety i sześciu mężczyzn. Mają od 30 do 50 lat.
Czterech oskarżonych w wieku od 40 do 50 lat złożyło wnioski o dobrowolne poddanie się karze od 2 do 4 lat więzienia w zawieszeniu na 5 do 7 lat i wysokim grzywnom. Ponadto te osoby wniosły o przepadek prawie 200 tys. zł korzyści, jaką osiągnęli z przestępstwa.
Co do pozostałej piątki ich sprawami zajmie się sąd.
Ten akt oskarżenia to kolejny zakończony etap sprawy prowadzonej przez krakowską Prokuraturę Apelacyjną już od ponad 10 lat. Śledztwo dotyczy lat 2002 – 2005. W jego toku skierowano do sądu w latach 2009 – 2012 sześć aktów oskarżenia przeciwko ponad 60 osobom, z których prawie 50 zostało już prawomocnie skazanych m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwa związane z wprowadzaniem do obrotu kiepskiej jakości olejów jako pełnowartościowych.
Wśród nich były osoby ze ścisłego kierownictwa rafinerii, min. prezes, wiceprezes i dyrektor

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto