Porozbijane butelki, puszki, śmieci, a nawet elementy karoserii samochodowej. To nie opis wysypiska śmieci tylko XVIII-wiecznego cmentarza żydowskiego na Bródnie, od kilku lat regularnie dewastowanego przez okolicznych chuliganów. - Nie nadążamy z naprawami - żali się w rozmowie z "Polską" Alina Jurkowska z Fundacji Nissenbaumów zarządzającej cmentarzem.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Kirkut u zbiegu ulic Odrowąża i św. Wincentego znajduje się pod opieką fundacji od ponad 20 lat. Jednak teren należy do Skarbu Państwa, a dodatkowo o zwrot zabytkowego cmentarza od kilku lat stara się gmina żydowska. Skomplikowany status prawny potęguje niemoc w walce z wandalami.

- Chuligani systematycznie demolują kirkut. Wszystko zgłaszamy na policję, prosiliśmy o pomoc również ratusz. Na razie przegrywamy z bandytami - mówi Alina Jurkowska. Kirkut został założony w 1780 r. Spoczywa tu m.in. Abraham Stern oraz Szmul Zbytkower.

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!