Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chybie: Zmarł Franciszek Dzida, wybitny filmowiec-amator

JAK
Franciszek Dzida (z lewej) z prof. Ryszardem Barcikiem, rektorem bielskiej ATH.
Franciszek Dzida (z lewej) z prof. Ryszardem Barcikiem, rektorem bielskiej ATH. Materiał Prasowe ATH
Dziś, w czwartek 10 października, zmarł Franciszek Dzida, wybitny filmowiec-amator, wieloletni i zasłużony pracownik Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Franciszek Dzida w bielskiej Filii Politechniki Łódzkiej rozpoczął pracę w 1976 r. Przez 35 lat, do emerytury, był akademickim fotografem, dokumentującym codzienne życie największej na Podbeskidziu uczelni. Był także twórcą prowadzonej przez siebie przez wiele lat akademickiej galerii sztuki. Za swoją pracę otrzymał odznakę „Zasłużony dla ATH” i odznaczenie państwowe złoty medal „Za długoletnią służbę”.

Dzida, rodowity mieszkaniec Chybia, od 1986 r. był członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zrealizował ponad 80 filmów, zarówno jako autor scenariuszy, jak i zdjęć, reżyser i producent. Działalność filmowa Dzidy należy do najlepiej znanych, ale uprawiał także malarstwo i fotografię.

Zdobył ponad 80 nagród i wyróżnień. Do najważniejszych należą: doroczna nagroda miesięcznika „Kino”, złoty medal Międzynarodowej Unii Filmu Nieprofesjonalnego i Video UNICA, brązowy medal na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym IDAF w Duisburgu w Niemczech, nagrodę im. Norberta Boronowskiego Śląskiego Towarzystwa Filmowego. Został też wyróżniony nagrodą Złotej Cieszynianki przyznawanej wybitnym osobistościa Śląska Cieszyńskiego.

Nie sposób pominąć także jego działalności upowszechniającej film. Przez ponad 40 lat prowadził Klub Filmowy „Klaps”, zorganizował sześć przeglądów twórczości filmowej oraz dziewięć festiwali nieprofesjonalnych filmów fabularnych „Fabuła – Chybie”.

W 2000 r. w Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski” doczekał się Przeglądu Retrospekcyjnego swoich filmów. Roli Dzidy i „Klapsa” poświęcono sporą część wystawy „Entuzjaści”, która po Zamku Ujazdowskim była prezentowana także w Londynie, Berlinie i Barcelonie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na cieszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto