Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cieszyn, jak w 1939

Łukasz Klimaniec
Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Czechach  zaprasza do Cieszyna
Józef Szymeczek, prezes Kongresu Polaków w Czechach zaprasza do Cieszyna Łukasz Klimaniec
Niedzielne wydarzenie przypomni ostatni dzień przed wybuchem wojny

W czwartek 31 sierpnia 1939 roku niektórzy mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego po raz ostatni wyszli ze swojego pokoju, po raz ostatni oglądali w kinie film, po raz ostatni tańczyli tango z ukochaną osobą. Bo następnego dnia już nic nie miało być takie, jak przedtem. Ale oni jeszcze o tym nie wiedzieli.

W taki sposób Książnica Cieszyńska wraz z Kongresem Polaków w Republice Czeskiej zaprasza na obchody 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

- Postanowiliśmy przybliżyć atmosferę tamtego ostatniego dnia wolności poprzez wystawę, projekcję filmową i wspólną zabawę przy muzyce z lat trzydziestych - wyjaśnia Jarosław Drużycki, koordynator polskiej części projektu "Pamięć nocy - pamięć dni. 1939-1945. Śląsk Cieszyński pod niemiecką okupacją i po sowieckim wyzwoleniu".

Projekt ma na celu propagowanie, promowanie i pogłębianie wiedzy na temat okupacji niemieckiej oraz okresu po zakończeniu działań wojennych i wynikających stąd odczuwalnych do dziś konsekwencjach dla regionu Śląska Cieszyńskiego.

- W przypadku przyznania funduszy planujemy przeprowadzić po obu brzegach Olzy cykl wykładów historyków polskich i czeskich na temat okupacji Śląska Cieszyńskiego i sytuacji powojennej oraz spotkania ze świadkami tamtych wydarzeń oraz warsztaty "historii mówionej" dla młodzieży. Ukoronowaniem tych działań byłaby publikacja książkowa i płyta audio - informuje Jarosław Drużycki. Ponadto planowana jest historyczna gra miejska szlakiem miejsc związanych z okupacją w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Wydarzenie, jakim jest "Ostatni dzień wolności" będzie miało miejsce w Cieszynie w niedzielę. O godz. 15.30 rozpocznie się wernisaż wystawy "Pokój. 1939" (Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości), o godz. 16.30 zaplanowano projekcję westernu, tego samego, który w sierpniu 1939 roku był wyświetlany w cieszyńskich kinach (kino "Piast"). Z kolei o 19. rozpocznie się zabawa taneczna przy muzyce z lat 30. (Park Sikory w Czeskim Cieszynie).

Z kolei 1 września, we wtorek, o 14.00 w Książnicy Cieszyńskiej rozpocznie się wernisaż wystawy "2071 okupacyjnych nocy".

O ile we wtorek cała Polska będzie obchodzić rocznicę wybuchu II wojny światowej 1 września, o tyle na Zaolziu, uroczyste obchody odbyły się w środę. Bo 70. lat temu, 26 sierpnia 1939 roku niemiecka grupa dywersyjna zaatakowała Mosty koło Jabłonkowa, gdzie miała za zadanie zająć stację kolejową, opanować tunel kolejowy na Przełęczy Jabłonkowskiej i utrzymać go do czasu nadejścia regularnego wojska.

- Hitler planował atak na Polskę 26 sierpnia, ale w ostatniej chwili data napaści została zmieniona na 1 września. To tajemnicza sprawa, ale ten rozkaz nie dotarł do grupy dywersyjnej na Zaolziu, która zaatakowała dworzec kolejowy w Mostach. Dywersanci byli w szoku, że nie mieli wsparcia Wehrmachtu - wyjaśnia Drużycki.

Grupę dywersyjną tworzyli Niemcy oraz mieszkańcy Jabłonkowa sympatyzujący z III Rzeszą bądź pochodzenia niemieckiego. Natarli od strony Słowacji, która była już w rękach hitlerowców.

- Ci ludzie byli wyszkoleni przez oficera Abwehry Albrechta Herznera - podkreśla Drużycki.

Bojówka zajęła niewielką stację kolejową w Mostach, ale dywersanci nie wiedzieli, że znajduje się w niej miejsce łączności. Pracująca w niej kobieta zawiadomiła polskich żołnierzy, którzy ostrzelali dywersantów i uniemożliwili im zdobycie tunelu. Gdy akcja dywersyjna zakończyła się fiaskiem, przedstawiciele stacjonującego przy granicy niemieckiego wojska... przeprosili Polaków za incydent.

Patronat honorowy nad obchodami w Mostach sprawowali ambasador RP w Pradze Jan Pastwa oraz ambasadora RC w Warszawie Jan Sechter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto