Co każdy student powinien wiedzieć o programach antyplagiatowych

Klaudia ChrobakZaktualizowano 
Co każdy student powinien wiedzieć o programach antyplagiatowych fot. Polska Press
Działają już od kilku lat, ale wciąż budzą wśród studentów duże emocje. Mowa oczywiście o programach antyplagiatowych. Pora przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, czy rzeczywiście są przydatne, czy wykrywają plagiaty i czy można je w jakiś sposób oszukać.

Program "Plagiat.pl: swoim pojawieniem się w szkołach i uczelniach rozpoczął gorączkowe dyskusje. Producent twierdzi, że produkt ma mały margines błędu, a dodatkowo cały czas jest poprawiany, w taki sposób, że istniejących luk jest coraz mniej. W internecie ukazują się profesjonalne recenzje produktu, najczęściej pozytywne, wymieniające liczne zalety i chwalące jego skuteczność w wykrywaniu prac przepisanych z innych źródeł. A jaka jest opinia studentów o "Plagiacie"?

Przeglądając internetowe fora, na których udzielają się studenci będący w toku pisania pracy, można odnieść wrażenie, że produkt budzi w nich raczej negatywne emocje. I to nie dlatego, że chcą oszukiwać.

Wielu studentów przed oddaniem pracy promotorowi decyduje się na jej odpłatne sprawdzenie pod kątem plagiatu. Na forach internetowych pojawiają się różne wyniki 1,9%, 5%, 12% czy nawet 18% plagiatu. Zdezorientowani studenci zastanawiają się, dlaczego tak się dzieje - przecież pisali pracę samodzielnie, a cytaty z książek ujmowali w cudzysłów.

Bardziej zaznajomieni z programem tłumaczą, że system wyłapuje i oznacza jako plagiat każdą zbitkę pięciu, a nawet czterech słów, która odnajdzie swój "oryginał" w bazie danych. Problem polega na tym, że są to często zwroty powszechnie stosowane w języku polskim i wcale plagiatem nie są. Wyrażeń takich ciężko w pracy uniknąć. Przyszli magistranci boją się jednak, że ich nadużycie może prowadzić do posądzenia o plagiat.

Odpowiedź na te obawy możemy znaleźć na stronie producenta:

System Plagiat.pl jest narzędziem „mechanicznie” wykrywającym podobieństwa pomiędzy dokumentami. Z tego powodu Raport podobieństwa powinien być zawsze poddany analizie przez kompetentną osobę, a najlepiej dwie: autora pracy i oceniającego. W szczególności nie wolno opierać się jedynie na wielkości Współczynnika podobieństwa 1; należy w każdym wypadku przejrzeć treść pracy i sprawdzić, czy zaznaczone fragmenty nie są cytatami opatrzonymi przypisami,
Ze względu na przyjęte metody poszukiwania podobieństw System może czasami zaznaczyć jako skopiowane wyrażenia, które są po prostu często wykorzystywane w języku polskim, takie jak np.: z tego też powodu; można odnieść takie wrażenie; warto pamiętać o tym, że. Wpływ takich "pomyłek" (wynikających z nadgorliwości Systemu) na Współczynnik podobieństwa 1 nie powinien jednak przekroczyć 50%. Z tego też powodu prace, w których Współczynnik podobieństwa 1 ma wartość mniejszą niż 50% należy w zasadzie uznać za "czyste", chyba, że dokładna analiza treści Raportu wykaże, że podobieństwa nie ograniczały się do wyrażeń uznawanych za bardzo popularne.

Istnieją jednak takie niedociągnięcia programu, które mogą umożliwić piszącym obejście "Plagiat.pl". Opisał je w internecie student V roku Grzegorz Borek. Przeprowadził on krótki test, ukazujący luki wprowadzonego do użytku programu.

Na początku przez program przepuścił Preambułę Konstytucji, która w teście na plagiat powinna wykazać 100%. Wynik okazał się mniejszy - 98, 3%, co pokazuje możliwy margines błędu.

Następnie zamienił litery ;a, c, e, i, j, o, p na ich graficzne odpowiedniki w cyrylicy, które wyglądają identycznie, ale są nie do wychwycenia przez "Plagiat.pl". Wynik: 0% plagiatu.

Kolejna opcja - wymiana spacji zwykłej na niełamliwą. System również jej nie wykrywa i wskazuje 0% pokrycia.

Na internetowy artykuł szybko zareagowały media, zamieściła go na swoich łamach m.in. GazetaEdukacja.pl czy portal VaGla, gdzie z kolei artykuł doczekał się komentarza od Prezesa Zarządu Plagiat.pl Sp. z o.o.:

Doceniając działania p. Borka zmierzające do uszczelnienia systemu antyplagiatowego oficjalnie informuję, że problem został definitywnie rozwiązany przez naszych programistów. Jeszcze w tym tygodniu współpracujące z nami uczelnie otrzymają informację, że system wykrywa podmianę czcionek i jak na nią reaguje.

W internecie z łatwością znaleźć jednak komentarze dotyczące tego, jak obejść system: wystarczy podmienić kilka wyrazów, wstawić białe kropki (lub białe litery), zmienić szyk zdania, żeby program nie wykrył ewidentnych plagiatów. Najlepiej jednak... po prostu napisać pracę samodzielnie.

Co sądzicie o tej sprawie? Czy warto oszukiwać? Nie łatwiej po prostu samemu napisać magisterkę? Piszcie w komentarzach!


Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

2019.04.10 21:28:41

również polecam program antyplagiat.net.pl, raz kupiony użyłem z kilkoma osobami bo tak można zgodnie z licencją. a zaoszczędzoną w ten sposób kas e zainwestowaliśmy w % :D

2019.01.05 18:06:55

polecam szybkie sprawdzanie plagiatu na rapidus.org

2018.09.06 11:48:24

też polecam antyplagiat.net.pl dzieki wrzuceniu do niego pracy uzyskałam pewność że jest OK i nie ma się czym martwić... chociaż tyle mniej stresu :D

2018.05.03 15:32:24

A ja polecam rapidus.org, szybko i tanio ;)

2018.03.23 20:22:17

Polecam antyplagiat:

www.antyplagiat.net.pl

ja wraz z dziewczyna uzywalem go na studiach

2018.03.06 22:46:07

Bardzo polecen ten antyplagiat

http://www.antyplagiat.net.pl/

On jest po prostu super!

2018.02.25 20:36:05

Przetestowałem kilka programów antyplagiatowych, polecam www.antyplagiat.net.pl który można kupić raz i używać wielokrotnie sprawdzając wiele róznych prac

swoją prace obroinłam na 5 :)

2018.02.21 11:11:09

Podmiana kilku wyrazów i zmiana szyku zdania z tego co się orientuję nie są plagiatem - prawo autorskie ma chronić formę a nie treść. Innymi słowy, jeżeli w publikacji jest napisane: "Przy doborze wtryskarki często są popełniane błędy.." a w pracy ktoś napisze "Przy doborze maszyny nierzadko są popełniane błędy..." to nie jest to plagiat. Ktoś wie coś więcej? Zaznaczam, że to jest tylko informacja, którą otrzymałem na wykładach Transferu technologii, a nie wniosek z fachowej wiedzy prawniczej - mogę się mylić.

2018.02.13 11:56:10

Czegoś nie rozumiem: napisać pracę samodzielnie? Niby na jakim kierunku? Tak się składa, że uczelnie wymagają, żeby były źródła i żeby ich było dużo ,bo słowa muszą mieć jakieś pokrycie. Nie można napisać od siebie, że na przykład "gotowanie powoduje denaturację białka" bez potwierdzenia tych słów jakimś źródłem. Nie mówiąc już o tym, że jak już było napisane... Nawet jeśli sami jakieś zdanie złożymy to nie ma nigdy 100% pewności, że ktoś nie wpadł na to samo zdanie.

2017.09.11 21:57:33

Wczoraj testowałam na antyplagiat.org i jestem pozytywnie zaskoczona, wiem już co trzeba poprawić

2017.08.11 13:28:59

System antyplagiatowy to bardzo dobry pomysł pomaga on nie tylko poprawiać błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne, stylistyczne itp lecz również podkreśla powtórzenia, podpowiada czym je zastąpić, redaguję tekst. Jest bardzo pomocnym programem. Ja mam program od plagiatnever.pl i jestem bardzo zadowolony. Polecam!

2017.02.14 20:31:48

Na Politechnice Warszawskiej dobrymi opiniami cieszy się antyplaigat ze strony antyplagiat.net

2016.10.18 16:31:14

Dla pewności i potwierdzenia samodzielnej pracy można we własnym zakresie sprawdzić przez genuino.

2016.08.23 22:02:14

Pełna Wersja programu AntyPlagiat. Sprawdzcie czy wasza praca jest dobra. Nowa ulepszona wersja, wykrywa wszystkie teksty z neta i błędy ortograficzne - goo .gl/Hnz5Hk

2016.07.12 13:19:16

Ten system nie działa poprawnie zdarzyły się już przypadki nie wykrytego plagiatu, także nie ma czym się przejmować przy pisaniu pracy magisterskiej. Przykłady kradzieży opisano tutaj: http://www.pulshr.pl/edukacja/prace-magisterskie-studia-nie-tak-latwo-wychwycic-plagiat-w-pracy-dyplomowej,35809.html

2016.05.08 15:03:02

Chciałbym wam zaprezentować działanie programu anty plagiat

Jest to program przeznaczony na komputery z systemem Windows który umożliwia dokładne sprawdzanie różnego rodzaju tekstów czy nie zostały wykorzystane na innych stronach internetowych.Programem można sprawdzać dowolną ilość tekstów zarówno mogą to być artykuły, prace dyplomowe.Wyszukane zdania które są plagiatem program podkreśla na czerwono i podaje linka gdzie znaleziono plagiat oraz całkowity procent splagiatowanych tekstów.Zapraszam do obejrzenia filmiku instruktażowegoyoutu​be com/watch?v=T​WxQZrZMU2Uwięcej o programie oraz pełną wersje można zakupić na stronie

antyp​lagiat net

albo krócej jak np.Jeśli ktoś potrzebuje sprawdzić plagiat tekstu polecam stronę antyplagiat ​net

2016.03.31 18:56:06

Nie tylko poprawiam błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne, składniowe, stylistyczne, lecz również podkreślam powtórzenia, podpowiadam, czym je zastąpić, redaguję tekst i pomagam przy

kompozycji. Możesz spokojnie przelewać na papier swoje myśli nieuczesane. Ubierzemy je potem w zgrabniejsze słowa Jeśli nie jesteś pewien, czy to właśnie tego potrzebujesz.Napisz do mnie na adres; poprawa-plagiatu@wp.pl

GG 46377435

Szybkość, anonimowość, 100% gwarancja potwierdzona raportem.

2016.02.03 14:44:56

uwazajcie na ten program z antyplagiat.net.pl to podróba strony antyplagiat.net jest prawdziwa nawet danych firmy nie ma, dziwne ze jeszcze uikok sie tym nie zainteresowalo

2016.02.03 14:37:05

Polecam program antyplagiatowy antyplagiat.net.pl używałem go ze znajomymi więc tanio wyszło (jaj się raz kupi można używać przez wiele osób) wszyscy zdaliśmy na 4.5/5. (uwaga, antyplagiat.net to jakaś podróbka stąd mylne minusy pod antyplagiat.net.pll)

2015.11.27 10:25:05

Nie tylko poprawiam błędy ortograficzne, interpunkcyjne, gramatyczne, składniowe, stylistyczne, lecz również podkreślam powtórzenia, podpowiadam, czym je zastąpić redaguje tekst i pomagam przy konstrukcji pracy.

Ubieram Twoje myśli w słowa, które odpowiadają stylowi prac.

Zapewniam poprawność, rzetelność, terminowość oraz niską cenę.

Nie zwlekaj sprawdź swoją pracę przed oddaniem!!!

Kontakt; poprawa-plagiatu@wp.pl

2015.06.11 18:36:15

Polecam plagiatnever.pl sprawa wyjaśniona ;)

2015.03.22 18:43:15

Pracę magisterskie warto sprawdzić programem antyplagiatowym antyplagiat.net.pl który raz zakupiony pozwala sprawdzić swoją pracę wielokrotnie, dodatkowo wystarczy kupić go 1 raz żeby móc go używać ze znajomymi więc wychodzi super tanio

2015.02.14 01:54:05

Jest. W macedońskiej cyrylicy. ;) http://sjp.pwn.pl/zasady/Transliteracja-i-transkrypcja-wspolczesnego-alfabetu-macedonskiego;629733.html

2015.02.13 15:48:23

w cyrylicy nie ma litery " j " ;)

2015.02.09 13:36:30

lepiej pisać samemu, mniejsze ryzyko plagiatu :p polecam też przeczytanie artykułu na temat tego jak ustrzec się plagiatu: http://www.pracedyplomowe.edu.pl/jak-napisac-prace-dyplomowa-i-nie-popelnic-plagiatu.html

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3