Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co należy uwzględnić, wybierając projekt swojego przyszłego domu u architekta?

materiał partnera

Wybór projektu to jeden z ważniejszych kroków w inwestycji, jaką jest budowa własnego domu. Zazwyczaj inwestorzy korzystają z katalogu gotowych wzorów, z których można wybrać ten idealny dla siebie. Oczywiście można też zamówić w pełni indywidualny projekt u architekta. Niestety, wiąże się to z dużo wyższymi kosztami. W przypadku zaprojektowania domu zupełnie od podstaw i dostosowania go, na przykład do nietypowego kształtu działki, koszt zlecenia może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych. Znacznie tańsze jest wprowadzenie drobnych modyfikacji do gotowego, wybranego z katalogu, projektu. Na co warto zwrócić uwagę, aby po zakończeniu budowy cieszyć się funkcjonalnym domem?

Usytuowanie pomieszczeń a kierunki świata

Poszukując projektu domu, który stanie się swoistą kanwą do wybudowania go na działce, warto zwrócić uwagę na sposób usytuowania poszczególnych pomieszczeń. Zgodnie z uniwersalnymi zasadami architektonicznymi, zwykle na północy lub na wschodzie umieszcza się sypialnię. Salon z kolei warto zaplanować w kierunku zachodnim lub południowo-zachodnim – wówczas zapewniamy sobie dużą dawkę światła słonecznego w godzinach, w których przebywamy akurat w domu. Tam, gdzie najdłużej świeci słońce, czyli generalnie na zachodzie lub w orientacji południowo-zachodniej warto również ulokować taras lub balkon. Wtedy przestrzenie te dostarczą nam najwięcej korzyści i dłużej pozwalą cieszyć się promieniami słońca.

Twoje okno na świat

Poszukując projektu idealnego, warto zwrócić też uwagę na wielkość i liczbę okien. Są one szczególnie ważne w pomieszczeniach wyjątkowo narażonych na wilgoć, czyli w kuchniach, pralnio-suszarniach i łazienkach. Te ostatnie, do niedawna ślepe, dziś mają klasyczne okna lub też okna połaciowe, które pozwalają na lepszą wentylację, dostarczając więcej naturalnego światła i dając dostęp świeżego powietrza.

Wpisane w pokój czy zupełnie oddzielne? Jakie rozmieszczenie schodów będzie dla nas optymalne?

Dość nowy trend na usytuowanie schodów bezpośrednio w salonie wynika z chęci tworzenia otwartych przestrzeni. Co prawda brak oddzielnej klatki schodowej faktycznie mocno wpływa na ciąg komunikacyjny, jednak umieszczenie schodów w salonie może wiązać się z wieloma niedogodnościami. Problemy mogą pojawić się, kiedy po dniu pracy zechcemy się zrelaksować. Swobodny odpoczynek zgodny z przysłowiem Wolnoć Tomku w swoim domku może spotkać się jednak z poczuciem skrępowania w sytuacji, gdy naszą poobiednią drzemkę będą zakłócać dorastające dzieci wraz z ich znajomymi, wiecznie schodzące z góry na dół. W takich domach wyodrębnienie klatki schodowej będzie zazwyczaj zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, na którym wszyscy w równej mierze skorzystają.

Profesjonalne wsparcie, od wyboru działki, poprzez dobór projektu, skończywszy na wykonawstwie i oddaniu domu wykończonego pod klucz oferuje firma https://new-house.com.pl/.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto