Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co stanie na miejscu dawnego Pasażu Simonsa? Spółka Serensu ujawnia swój projekt

Klaudia Chrobak
pozostałości starego Pasażu Simonsa
pozostałości starego Pasażu Simonsa Zuska/ pl.wikipedia.org/ CC 3.0
Już niedługo śmietniki, baraki i zarośnięty parking na zbiegu ulic Długiej i Bohaterów Getta zamienią się w nowoczesny budynek z lokalami użytkowymi i biurami. Spółka Serensu przygotowała projekt nowej inwestycji na miejscu dawnego Pasażu Simonsa.

Pasaż Simonsa to nieistniejący już, żelbetonowy gmach, powstały w 1900 roku na zlecenie berlińskiego kupca, Alberta Simonsa. Usytułowany w pobliżu Arsenału, u zbiegu ulic Długiej i Nalewki, składał się głównie z lokali handlowych. Resztę przestrzeni wypełniono biurami, magazynami i hotelem.

Czytaj także: Wandale niszczyli stołeczne pomniki poświęcone pamięci żołnierzy radzieckich. Grozi im 5 lat

Na okres powstania warszawskiego stał się jedną z frontowych placówek, gdzie znajdował się powstańczy sanitariat. Przestał istnieć w trakcie obrony Warszawy we wrześniu 1939 roku. Zbombardowany przez niemieckie stukasy, zawalił się przygniatając gruzami ponad 200 żołnierzy i cywilów.

Po wojnie miejsce pasażu zajął parking, stary warsztat samochodowy i baraki, które stanowiły zaplecze budowy Błękitnego Wieżowca. W marcu nastąpił jednak przełom, spółka Serenus podpisała z urzędnikami miasta wstępne porozumienie w wyniku którego nabędzie ziemie u zbiegu ulic Długiej i Bohaterów Getta w zamian za odzyskanie przez miasto budynku kina Wars.

Aby porozumienie doszło do skutku miasto musi najpierw sporządzić wyceny obu nieruchomości i przygotować decyzję o warunkach zabudowy. Od marca jednak zmieniło się niewiele.

- Spółka Serensu złożyła dokumenty w sprawie wydania warunków zabudowy. Procedura jest w toku – informuje Monika Sarnecka rzeczka spółki Serenus - Dopiero po wydaniu tego dokumentu Biuro Gospodarki Nieruchomościami może przeprowadzić wydzielenie działki, na tej podstawie wykonana operat szacunkowy, czyli wycenę gruntu przy ul. Długiej i Bohaterów Getta oraz nieruchomości dawnego kina Wars.

Dalsza część artykułu na drugiej podstronie >>

Rzeczniczka Spółki zapytana o prawdopodobny termin rozpoczęcia inwestycji nie jest w stanie podać żadnej daty.

- Ustalenie terminu nie jest możliwe, ponieważ trwa procedura zamiany nieruchomości. Proces ustalania i uzgodnień w tej sprawie rozpoczął się we wrześniu 2008 r. Dlatego jesteśmy bardzo ostrożni w podawaniu jakiegokolwiek terminu – tłumaczy.

Wiemy już, że nowy pasaż Simonsa nie będzie historyczną rekonstrukcją budynku, choć uwzględni linię fasady, gabaryty i obrys poprzednika. Na parterze inwestor planuje lokale użytkowe - sklepy i kawiarnie. Wyżej pojawią się biura.

- Nowy Pasaż Simonsa jest budynkiem nowoczesnym, zaprojektowanym w gabarytach i obrysie przedwojennego poprzednika, a właściwie tylko części budynku, który przed wojną stał u zbiegu ul. Długiej i Nalewek. Jak potężny to był budynek wskazują pozostałości żelbetowej konstrukcji, które można zobaczyć w obecnym Parku Krasińskich – dodaje Monika Sarnecka.


Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto