Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co wybrać, aby zdobyć pracę: studia wyższe czy policealne studium?

jarool1
jarool1
lusi / sxc.hu
Szkoły, zarówno wyższe jak i policealne, kończą proces rekrutacji na nowy semestr. Czym różnią się te typy szkół oraz którą ścieżkę nauki wybrać aby znaleźć pracę – o tym w dalszej częsci tekstu.

Szkoły, zarówno wyższe jak i policealne, kończą proces rekrutacji na nowy semestr. Czym różnią się te typy szkół oraz którą ścieżkę nauki wybrać aby znaleźć pracę – o tym w dalszej częsci tekstu.
Dla osób, które zdały maturę.
Zdana matura otwiera drzwi do rozpoczęcia studiów wyższych. W naszym regionie istnieje jedna uczelnia ostatusie uniwersytetu - Uniwersytet Rzeszowski, kilka wiodących w kraju uczelni prywatnych, do którychna pewno zaliczają się Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Wyższa Szkoła Prawa i Administracji, kilka mniejszych uczelni prywatnych, a także kilka Państwowych Wyższych SzkółZawodowych. Oferta studiów na podkarpackich uczelniach jest zróżnicowana i atrakcyjna. Swoje pasje mogą rozwijać zarówno fascynaci archeologii, socjologii czy historii – podejmując studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, jak i fascynaci nowych technologii i sztuki– dla nich atrakcyjny kierunkiem wydaje się być np. Grafika Komputerowa w Mediach (WSIZ), która dzięki zajęciom w ultranowoczesnych laboratoriach gruntownieprzygotowuje do zawodu grafika komputerowego, projektanta czy fotografa i realizatora form wideo. Rzeszowska Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, kusi również Kosmetologią oraz Dziennikarstwem i komunikacją społeczną.
Przyszli prawnicy mają wybór między Uniwersytetem Rzeszowskim a WSPiA, natomiast o zainteresowanie Informatyków i chętnych do studiów na kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne konkurują Politechnika Rzeszowska oraz Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania, obie uczelnie – jak donoszą media – są świetnie wyposażone, a ich programy nauczania przygotowane przez ekspertów i praktyków w swoich dziedzinach. Mających ambicje polityczne i zmysł badacza społeczeństwa, do podjęcia studiów zaprasza Instytut Socjologii i Katedra Politologii UR rekrutując na kierunki socjologia, z kilkoma specjalnościami, oraz politologia.
Na interesujące kierunki – rekrutują również Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe w Przemyślu, Krośnie, Sanoku oraz Tarnobrzegu. Pełna oferta znajduje się na stronach internetowych tych uczelni. Należy jednak się spieszyć – na większości z kierunków pozostało po kilka miejsc, do tego upływają również określone przez Komisję Rekrutacyjną terminy składania podań.
Przyszli studenci powinni również zdecydować się na tryb studiowania. Dla osób z większą ilością wolnego czasu, bądź zapracowanych w weekendy idealne będą studia w trybie stacjonarnym (potocznie nazywane studiami dziennymi). Na uczelniach publicznych są one bezpłatne, a zajęcia zaplanowane są od poniedziałku do piątku. Dla osób pracujących w tygodniu, chcących zdobyć dyplom uczelni, najlepsze wydają się być studia w trybie niestacjonarnym (potocznie zwane zaocznym). Zajęcia odbywają się podczas weekendów, jednak, w tym przypadku, za naukę zarówno na uczelniach prywatnych jak i publicznych trzeba płacić czesne.
Ważny jest też wyjaśnienie co oznacza poziom podjętych studiów. Studia pierwszego stopnia to studia licencjackie, na które aplikują osoby które zdały maturę (przedmioty zdawane na maturze są również ważne przy wyborze kierunku studiów) i kończą się zdobyciem licencjatu. Na studia II stopnia (magisterskie) mogą aplikować osoby, które ukończyły studia I stopnia w danej dziedzinie, i chcą zdobyć tytuł magistra. Wszystkie informacje dotyczące wymagań wstępnych do podjęcia studiów na danym kierunku znajdują się na stronach internetowych podkarpackich uczelni, przeważnie w specjalnie w tym celu utworzonej zakładce „rekrutacja".
Dla osób z dyplomem studiów wyższych
Obecnie pracodawcy wymagają od potencjalnych pracowników nie tylko dyplomu studiów wyższych, ale również chcą aby pracownicy stale podnosili swoje umiejętności podczas kursów oraz studiów podyplomowych. Wiele kierunków proponują podkarpackie uczelnie. Od studiów kwalifikacyjnych – umożliwiających np. nauczycielom zdobycie kompetencji do nauczania nowego przedmiotu czy studia menadżerskie, aż po studia specjalistyczne zgłębiające pewien aspekt działalności gospodarczej, element przestrzeni społecznej. Ten drugi typ studiów umożliwia również zwiększenie swoich kompetencji, do takich należą m.in. nowo utworzone kierunki na UR oraz WSIZie:
- Socjologia Internetu i Nowych Mediów (Uniwersytet Rzeszowski) – jest to nowa propozycja Instytutu Socjologii przeznaczona dla osób które chciałyby pracować w gospodarce interaktywnej, jednej z najbardziej rozwijających się gałęzi gospodarki
- Produkcja reklamowych form multimedialnych (Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania) – studia te mają za zadanie „wykształcić specjalistów z zakresu komunikacji wizualnej, producentów form multimedialnych, realizatorów filmowych i producentów form audiowizualnych ze szczególnym uwzględnieniem nowych platform przekazu."
- Grafika multimedialna w nowych mediach (WSIZ) - Studia te kładą nacisk na zagadnienia kreacji wizerunku w Internecie. A jak wskazują autorzy programu studiów: przygotowano je z myślą o pracownikach działów promocji firm i instytucji, a także anonimowych użytkownikach Internetu.
- Podyplomowe Studia Miejskie (Uniwersytet Rzeszowski) – Jak podają autorzy pomysłu: Studia mają za zadanie wykształcenie specjalistów mających umiejętności rozwiązywania problemów współczesnej urbanizacji oraz przygotowujących analizy i raporty badawcze na potrzeby podmiotów funkcjonujących w przestrzeni miejskiej. Studia obejmują zagadnienia z zakresu problematyki urbanistycznej, społecznej, kulturowej i prawnej.
Osoby dla których nauka jest życiową pasją powinny rozważyć możliwość podjęcia studiów III stopnia, czyli doktoranckich. Są to szczegółowe studia, których zwieńczeniem jest zdanie egzaminów doktorskich oraz publiczna obrona dysertacji doktorskiej i uzyskanie tytułu doktora nauk. Uniwersytet zaprasza do podjęcia studiów doktoranckich na: historii, archeologii, rolnictwie, językoznawstwie, literaturoznawstwie, biologii oraz socjologii. Podczas tych studiów, doktorant nie tylko przygotowuje rozprawę ale także prowadzi zajęcia ze studentami ale uczestniczy w życiu danego Instytutu (np. w Instytucie Socjologii chętni doktoranci współorganizują konferencje naukowe oraz tworzą międzynarodowe czasopismo naukowe Przestrzeń Społeczna), uczestniczy również w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych, przygotowuje artykuły naukowe, aktywnie działa w kołach i stowarzyszeniach naukowych. Druga z podkarpackich uczelni z uprawnieniami do prowadzenia seminariów doktorskich - Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Rzeszowie Przemyślu proponuje dla swoich studentów seminarium doktoranckie z zakresu nauk prawnych.
Dla osób z wykształceniem średnim – ale bez matury.
Ukończenie szkoły średniej nie zawsze kończy się zdobyciem matury. Wiele osób nie jest zainteresowanych podjęciem nauki na uczelniach wyższych, wybierając ścieżkę edukacji zmierzającą do zdobycia praktycznych umiejętności zawodowych. Dla tego typu osób ciekawe oferty przygotowują szkoły policealne, często nazywane policealnymi studiami. Są to szkoły uprawnione do nadawania tytułu technika podczas półtorarocznych bądź dwuletnich cyklów kształcenia. Są to kierunki które kształcą techników- specjalistów w swojej dziedzinie.
- Nasza oferta umożliwia zdobycie uprawnień m. in. technika z zakresu BHP, technika masażysty czy technika usług kosmetycznych. Nasze zajęcia prowadzą doświadczeni nauczyciele, w pełni wyposażonych pracowniach. Rekrutacja na te i kilka innych kierunków w naszej szkole trwa do 10 września – mówi Jolanta Kinal z Policealnego Studium Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Rzeszowie. Szkoły policealne na Podkarpaciu umożliwiają zdobycie zawodu m.in. technika informatyka, technika rachunkowości, florysty, technika obsługi ruchu turystycznego. Warto jednak wybierając szkołę zwrócić uwagę nie tylko na ładny folder. Na Podkarpaciu funkcjonuje wiele szkół reklamujących się jako policealne. Należy jednak sprawdzić czy szkoła ma uprawnienia szkoły publicznej, czyli że jej świadectwa ukończenia są powszechnie uznawane w całej Europie, a szkoła i jej programy kształcenia są kontrolowane przez Kuratorim Oświaty. Można to sprawdzić na stronie danego kuratorium oświaty, a także zapytać o status szkoły podczas składania dokumentów. Warto też sprawdzić gdzie odbywają się zajęcia praktyczne i jak wyposażone są pracownie. Warto też dowiedzieć się czy szkoła pobiera czesne czy nauka jest bezpłatna. Czy po ukończeniu tego typu szkół absolwenci mają trudności na rynku pracy? Jak pokazuje życie, absolwenci szkół policealnych szybko znajdują pracę w wyuczonym zawodzie, nie tylko w Polsce – konkluduje Jolanta Kinal.
Dla osób nie posiadających wykształcenia średniego.
Osoby te, wciąż stanowią zauważalną grupę w przekroju zawodowym społeczeństwa. Jeśli chcą się dokształcić istnieją szkoły, które im to umożliwiają. Jeszcze w tym roku możliwe jest zdobycie średniego wykształcenia w Uzupełniających Technikach dla Dorosłych (dla osób po szkole zawodowej). Do osób bez wykształcenia zawodowego szkoły kierują ofertę Liceów Ogólnokształcących dla Dorosłych. Nauka trwa 3 lata, a zajęcia odbywają się przeważnie w weekendy. Oba typy tych szkół prowadzi m.in. wspomniany wcześniej ZDZ w Rzeszowie.Tu również należy wybrać uznaną w środowisku szkołę, która ma wszelkie uprawnienia do tego typu kształcenia. A gdy nie jesteśmy pewni czy wybrana przez nas szkoła takowe posiada - najlepiej zasięgnąć informacji w Kuratorium Oświaty.
Podkarpackie szkoły i uczelnie kuszą ofertą kierunków. Osoby chcące podnosić swoje kwalifikacje powinny jednak się pośpieszyć. Terminy składania podać upływają we wrześniu. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto