Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coliving odmieni "Mordor"? Doceniono projekt dot. Służewca Przemysłowego w prestiżowym konkursie [ZDJĘCIA]

mm
Coliving w warszawskim "Mordorze". Widok z lotu ptaka
Coliving w warszawskim "Mordorze". Widok z lotu ptaka Przemysław Chimczak
Coliving w "Mordorze". Polski architekt jednym z laureatów prestiżowego międzynarodowego konkursu Archi-World Academy Awards! Przemysław Chimczak został nagrodzony za projekt colivingu w warszawskim "Mordorze". Co to jest coliving i w jaki sposób może odmienić Służewiec Przemysłowy? Szczegóły w artykule poniżej.

Przemysław Chimczak laureatem Archi-World Academy Awards 2017-2019

Na konkurs Archi-World Academy Awards 2017-2019 nadesłano 1364 prace. Projekty oceniali uznani architekci, reprezentujący renomowane pracownie z całego świat. IV edycję konkursu zorganizowano pod hasłem "Building in Smart Cities”.

Projekt Przemysława Chimczaka zatytułowany "Coliving. Perspektywy wprowadzenia nowej formy mieszkaniowej do Polski” znalazł się wśród 12 nagrodzonych. Polski architekt, na przykładzie warszawskiego "Mordoru", zaprezentował koncepcję mieszkaniową, opierającą się na ekonomii współdzielenia, czyli tzw. coliving.

Co to jest coliving?

Coliving ma zrewolucjonizować nasze myślenie o rynku mieszkaniowym w wielkim mieście. Koncepcja łączy w sobie zalety dwóch najbardziej powszechnych form na rynku nieruchomości, czyli wynajmowania kawalerki i wynajmowania pokoju we wspólnym mieszkaniu z innymi ludźmi. Z jednej strony mamy tu więc zapewniające prywatność apartamenty o wielkości 17-45 m2; z drugiej - część wspólną: jadalnię, salon, ogród, siłownię, etc. Coliving pozwala ograniczyć koszty życia, a przy tym - uzyskać wyższą jakość przestrzeni wspólnej. Idea colivingu jest również odpowiedzią na narastający problem samotności wśród mieszkańców dużych ośrodków miejskich. Współdzielenie przestrzeni wspólnej umożliwia przełamywanie społecznej izolacji w codziennych sytuacjach.

Coliving w warszawskim "Mordorze"

Projekt Przemysława Chimczaka koncentruje się na warszawskim "Mordorze". Służewiec Przemysłowy jest dziś obszarem biurowym, w którym za dnia nasilają się problemy komunikacyjne, a po godzinach pracy życie niemal całkowicie zamiera. Architekt zwraca uwagę, że coliving mógłby stanowić częściowe antidotum na największe bolączki "Mordoru".

Koncepcja zbliżona do wizji architekta ma zresztą szanse, by już wkrótce się urzeczywistnić. W grudniu 2018 roku fiński deweloper YIT zapowiedział, że w czwartym kwartale 2019 roku na działce przy ulicach Postępu i Domaniewskiej rozpocznie budowę największego colivingu w Polsce, w którym zamieszkać ma prawie 1000 osób.

Kim jest Przemysław Chimczak?

To nie pierwsza nagroda dla Przemysława Chimczaka. Projekt dotyczący colivingu zdobył już uznanie polskiego środowiska architektonicznego, m.in. w konkursach Dyplomy dla Warszawy, Dyplom Roku SARP im. Zbigniewa Zawistowskiego, Dom Jutra. Model Budownictwa Dostępnego BGKN, jest również laureatem polsko-niemieckiej nagrody integracyjnej BDA-SARP 2018. Sam architekt jest ponadto wielokrotnym laureatem wielu prestiżowych nagród - takich jak pierwsza nagroda na Międzynarodowym Biennale Architektury w Krakowie w 2015 roku, czy stypendium fundacji im. Stefana Kuryłowicza.

Przemysław Chimczak pochodzi z opolskiego Brzegu. Ukończył prestiżową klasę architektoniczną w Liceum Ogólnokształcącym nr III we Wrocławiu. Studiował i pracował we Wrocławiu, Mediolanie, Berlinie i Warszawie. Z wyróżnieniem ukończył również zarządzanie projektami na warszawskim SGH.

Od blisko 5 lat współpracuje również z Maciejem Warotem, nagrodzonym Archiworld Academy 2015-2017. Wspólnie projektowali m.in. wielokrotnie nagradzaną przestrzeń publiczną w Sosnowcu oraz koncepcje zmian urbanistycznych warszawskiej Woli. Od 2018 roku prowadzi z dwójką wspólników własną pracownię firmę think co. - real estate research lab, która specjalizuje się w projektowaniu wyjątkowych budynków, takich jak colivingi.

Zobacz też: Tak powstawał Mordor na Domaniewskiej. Poruszające zdjęcia zagłębia biurowego

1945 rok

Tak powstawał Mordor na Domaniewskiej. Poruszające zdjęcia z...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto