Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej osób w powiecie tucholskim nie chce się szczepić

Janina Waszczuk
W 2016 r. liczba osób uchylających się od obowiązku szczepienia ochronnego wzrosła o 26 osób.
W 2016 r. liczba osób uchylających się od obowiązku szczepienia ochronnego wzrosła o 26 osób. Piotr Warczak/zdjęcie ilustracyjne
W powiecie tucholskim, tak jak w całej Polsce, szczepienia ochronne są obowiązkowe. Niestety, są tacy, co uchylają się od nich.

Wykonywane są w dwunastu punktach i przeprowadzane przez wykwalifikowany personel. Na ostatniej sesji sprawozdanie z prac sanepidu złożyła Justyna Szulc, kierowniczka placówki. - Odsetek osób zaszczepionych utrzymuje się na wysokim poziomie i jest porównywalny z rokiem ubiegłym - poinformowała Szulc.

W sprawozdaniu wylicza, że w zeszłym roku zarejestrowano trzy niepożądane odczyny poszczepienne. W jednym przypadku dziecko było hospitalizowane. Wszystkie odczyny miały charakter łagodny, wystąpiły w miejscu podania szczepionki i zakończyły się całkowitym powrotem do zdrowia.

Przeczytaj także: Podają się za przedstawicieli firm energetycznych

Narasta problem osób uchylających się od szczepień. W 2016 r. liczba osób uchylających się od obowiązku szczepienia ochronnego wzrosła o 26 osób. Trzy osoby u dwójki dzieci wykonały szczepienia, w dwóch przypadkach rodzice rozpoczęli uzupełnianie zaległych szczepień. W zeszłym roku wystawiono 31 wezwań na szczepienia, 21 upomnień, 8 tytułów wykonawczych wraz z wnioskami o ukaranie. - Wojewoda nałożył na osoby uchylające się od szczepień w naszym powiecie dziewięć grzywien po 500 zł, celem przymuszenia do wykonania obowiązku - informuje Szulc.

- Osoby, wobec których prowadzone jest postępowanie, złożyły cztery zażalenia na prowadzone postępowanie egzekucyjne oraz dwa zażalenia do wojewódzkiej placówki na postanowienia powiatowego inspektoratu. W związku ze zmianą miejsca zamieszkania cztery sprawy przekazano do innych powiatowych sanepidów. Liczba osób uchylających się od wykonania obowiązkowych szczepień na koniec roku wynosiła 21.

Dokumentacja szczepienna prowadzona jest prawidłowo. Ne stwierdzono nieprawidłowości w gospodarowaniu i przechowywaniu szczepionek. W czterech placówkach jest elektroniczny system nadzoru nad warunkami przechowywania preparatów szczepionkowych.
Realizowane są również szczepienia przeciwko: grypie, streptokokom, meningokokom, rotawirusom i kleszczowemu zapaleniu mózgu. Gminy - Tuchola, Śliwice, Kęsowo i Lubiewo uczestniczyły w programie profilaktyki zakażeń pneumokokowych wśród dzieci.

INFO Z POLSKI 5.10.2017 - przegląd najciekawszych informacji ostatnich dni w kraju

DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tuchola.naszemiasto.pl Nasze Miasto