Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CosmoGolem strzeże dziecięcych marzeń

morteaz
morteaz
Ten drewniany kolos stoi na Polu Mokotowskim. Do jego wnętrza najmłodsi wrzucają przez okienko spisane życzenia. Olbrzym ma pomóc w ich spełnieniu.

Ważący 700 kg CosmoGolem symbolizuje prawa dziecka dziecka. Króluje niepodzielnie u zbiegu Wawelskiej i al. Niepodległości. Stworzył go belgijski artysta Koen Vanmechelen.

- Golem był moją pierwszą rzeźbą, wykonałem ją 25 lat temu. Gdy nad nią pracowałem, towarzyszyła mi niesamowita energia. Sam nie wiem, skąd się wzięła. Po latach zorientowałem się, że to jedyna rzeźba człowieka, jaką kiedykolwiek zrobiłem. Pomyślałem, że warto kontynuować ten projekt, zwłaszcza że Golem, to według legend pomocnik i opiekun ludzi. Można go też postrzegać jako symbol wszelkich pozytywnych zmian i przede wszystkim szczęśliwego dzieciństwa. Postanowiłem więc dać go dzieciom - opowiada rzeźbiarz.

Kolos na drewnianych nogach

Jak powstaje CosmoGolem? - Najpierw trzeba wykonać poszczególne części, głowę, ręce, tułów i złożyć je w całość. Robię to wspólnie z dziećmi, bo to one są tu najważniejsze. To dopiero początek, bo gdy połączymy te elementy, mamy tylko powierzchowność olbrzyma. Trzeba jeszcze wykonać wnętrze i tu również liczę na dzieci, które wypełniają je swoimi marzeniami spisanymi na kartkach. Ostatni etap to rozpowszechnienie idei Golema na świecie, aby dawał nadzieję najmłodszym, zwłaszcza tym w trudnej sytuacji życiowej. Ta rzeźba nie jest ani moja, ani żadnej firmy czy organizacji. Teraz to własność dzieci - podkreśla Vanmechelen.

Golem-nauczyciel

Golem pojawił się na Polu Mokotowskim z inicjatywy Fundacji Dzieci Niczyje. – Cieszymy się, że taki symbol znalazł się w Warszawie. Niebawem w tym samym miejscu powstanie ścieżka edukacyjna im. Ryszarda Kapuścińskiego. Idea, która za nią stoi, jest bardzo podobna do tej sprzyjającej Golemowi – ścieżka ma uczyć tolerancji i szacunku dla każdego człowieka – opowiada Monika Sajkowska, dyrektor Fundacji Dzieci Niczyje.

– Będziemy zachęcać nauczycieli, aby właśnie koło drewnianego olbrzyma przeprowadzali "zielone lekcje" dotyczące praw człowieka, a zwłaszcza praw dzieci. Gotowe scenariusze i kalendarium wydarzeń wokół Golema pojawią się na stronie www.cosmogolem.pl – zapowiada Sajkowska.

"Chcieć to mieć cel"

Radości z pojawienia się drewnianego monstrum nie kryje również Włodzimierz Paszyński, zastępca prezydenta Warszawy. – Ta rzeźba jest bardzo ważna, bo przypomina o tym, jak istotne są marzenia. Dziecku pobawionemu wiary w ich sens brakuje czegoś bardzo cennego. Marzyć to znaczy chcieć, a chcieć to mieć cel i wyznaczać sobie drogę. Życzę dzieciom, aby każde z nich miało cel i go zrealizowało – mówi Paszyński.

Telefon Zaufania

Fundacja Dzieci Niczyje przypomniała o jeszcze innym ważnym projekcie: Telefonie Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Pod numerem 116 111 każdy młody człowiek, który zgłosi problem, otrzyma wsparcie psychologa lub pedagoga.

– Pod tym numerem można porozmawiać o swoich emocjach, a także zgłosić sytuację kryzysową, na przykład stosowanie przemocy – mówi Lucyna Kicińska, koordynatorka Telefonu Zaufania.

– Linia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-20.00, ale dziecko które zadzwoni, gdy telefon jest nieczynny, usłyszy zachętę do ponownego kontaktu. Można też się z nami kontaktować za pośrednictwem strony internetowej www.116111.pl. Znajduje się tam specjalny formularz, a także informacje o prawach dziecka i miejscach, gdzie można zgłosić się po pomoc w trudnych sytuacjach – wyjaśnia Kicińska.

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży działa od 6 listopada 2008. Do tej pory skorzystało z niego 70 tys. osób, co daje średnią 360 rozmów dziennie. Niestety, spora część z nich to żarty. Najwięcej poważnych zgłoszeń dotyczy relacji z rówieśnikami i rodzicami, zdarzają się też rozmowy dotyczące przemocy fizycznej i psychicznej. Za pośrednictwem strony kontaktowano się niemal 1700 razy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto