Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy coraz chętniej kupują mieszkania w Polsce. Sprawdź, w których miastach szukają najczęściej

Przemysław Zańko
Liczba mieszkań nabywanych w Polsce przez obcokrajowców stale rośnie. Cudzoziemcy najbardziej upodobali sobie Warszawę.
Liczba mieszkań nabywanych w Polsce przez obcokrajowców stale rośnie. Cudzoziemcy najbardziej upodobali sobie Warszawę. Tomasz Hołod / Polska Press
Cudzoziemcy coraz częściej decydują się na zakup nieruchomości w Polsce. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba nabytych przez nich lokali mieszkalnych wzrosła aż o 56 proc., a wśród kupujących dominowali Ukraińcy. Najpopularniejsza była Warszawa, ale zainteresowanie klientów z zagranicy budziły również inne miasta.

Liczba polskich mieszkań kupowanych przez obcokrajowców wzrosła o ponad 56 proc. w ciągu pięciu lat – wynika z najnowszego sprawozdania MSWiA. Według danych przeanalizowanych przez firmę Home Broker cudzoziemcy (osoby fizyczne i osoby prawne) w samym tylko 2017 roku nabyli 4822 mieszkania i 1563 lokali użytkowych. Najwięcej kupujących pochodziło z Ukrainy, a do najpopularniejszych lokalizacji należały Warszawa, Kraków i Wrocław.

Cudzoziemcy kupują polskie mieszkania na sprzedaż

Według MSWiA obcokrajowcy coraz chętniej nabywają mieszkania na sprzedaż w Polsce. Po zastojach i spadkach z lat 2008–2012 liczba mieszkań kupowanych przez cudzoziemców zaczęła rosnąć, a w latach 2015 i 2016 rosła już lawinowo – o ok. 20 proc. rocznie. Wyhamowanie trendu przyniósł dopiero rok 2017, kiedy to wzrost wyniósł tylko 3,7 proc. (6,1 proc. dla osób fizycznych).

Eksperci nie są jeszcze pewni, czy zeszłoroczny spadek sprzedaży mieszkań to zjawisko tymczasowe, czy może początek kolejnego zastoju w tym sektorze rynku nieruchomości. Wiadomo jednak, że zainteresowanie obcokrajowców polskimi mieszkaniami na sprzedaż wciąż jest znaczne. Nawet w słabszym roku 2017 cudzoziemcy w Polsce kupili ponad 4,8 tys. lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni 304,5 tys. mkw. oraz ponad 1,5 tys. lokali użytkowych o łącznej powierzchni 450,4 tys. mkw.

Mieszkania w Warszawie bezkonkurencyjne

W zestawieniu miast, w których cudzoziemcy najchętniej kupują lokale, od lat już prowadzi stolica. W 2017 roku obcokrajowcy nabyli w Warszawie 1213 mieszkań na sprzedaż o średniej powierzchni 73,5 mkw. Oznacza to, że niemal 30 proc. łącznej powierzchni mieszkań kupionych w Polsce przez obcokrajowców znajdowało się w zeszłym roku w Warszawie. Podobne wyniki obserwowano też w latach poprzednich.

Wynik ten nie pozostał bez wpływu na statystyki całego regionu. Ponad 1/3 wszystkich kupionych przez obcokrajowców mieszkań znajdowała się w 2017 roku w woj. mazowieckim, które sprzedało większą łączną powierzchnię mieszkalną niż woj. małopolskie, dolnośląskie i śląskie razem wzięte.

Kraków, Wrocław i Poznań w czołówce

Na drugim miejscu zestawienia miast popularnych wśród obcokrajowców znalazł się Kraków. W ubiegłym roku cudzoziemcy kupili tu 735 mieszkań, nabywając łącznie 14,1 proc. całkowitej powierzchni mieszkalnej sprzedanej obcokrajowcom. Średni metraż mieszkania na sprzedaż był tu znacznie mniejszy niż w stolicy i wynosił 58,4 mkw., co wynika przede wszystkim ze specyfiki krakowskiego rynku nieruchomości, na którym dominują mniejsze lokale mieszkalne.

Trzecim najpopularniejszym miastem był Wrocław, gdzie w 2017 r. sprzedało się 479 mieszkań (9,6 proc. łącznej powierzchni mieszkalnej sprzedanej cudzoziemcom). Przeciętny nabywany przez obcokrajowców lokal miał tu średnio 61,2 mkw. Na czwartej pozycji znalazł się Poznań z wynikiem 130 sprzedanych lokali (2,6 proc. łącznej powierzchni sprzedanej cudzoziemcom w Polsce). Podobne jak w przypadku Poznania zainteresowanie klientów z zagranicy budziły również Gdańsk, Łódź, Szczecin i Świnoujście. Zestawienie zamykają Gdynia, Zakopane i Gorzów Wielkopolski, gdzie w zeszłym roku sprzedano cudzoziemcom poniżej 50 mieszkań.

Mieszkania na sprzedaż kupują głównie Ukraińcy

Pod względem narodowości polskie mieszkania na sprzedaż najchętniej nabywali w ostatnich latach Ukraińcy. W latach 2014–2017 zdominowali oni ten sektor rynku nieruchomości, wyprzedzając znacząco dotychczasowych liderów zestawienia – Niemców. W samym 2017 roku ukraińskie firmy i klienci indywidualni nabyli o 24 proc. więcej lokali mieszkalnych niż (zajmujący miejsca drugie i trzecie) Niemcy i Brytyjczycy razem wzięci. Ogółem co czwarte mieszkanie kupione w ubiegłym roku w Polsce przez obcokrajowca stało się własnością nabywcy z Ukrainy. Poza już wymienionymi mieszkania w Polsce nabywali głównie obywatele Francji, Białorusi, Włoch, Rosji i Szwecji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto