Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cudzoziemcy, Warszawa. Najwięcej obcokrajowców pracuje w budowlance, transporcie i usługach administrowania

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Cudzoziemcy, Warszawa. Najwięcej obcokrajowców pracuje w budowlance, administracji i transporcie
Cudzoziemcy, Warszawa. Najwięcej obcokrajowców pracuje w budowlance, administracji i transporcie Anna Kaczmarz/archiwum
Cudzoziemcy, Warszawa. Urząd Statystyczny w Warszawie przedstawił najnowsze dane dotyczące pracujących cudzoziemców na terenie Mazowsza. Ilu obcokrajowców otrzymało pozwolenia na pracę, jakie zajęcia wybierają i w których zawodach najłatwiej znajdą zatrudnienie? O tym w artykule poniżej.

Coraz więcej cudzoziemców na Mazowszu

Z prawie 23 tysięcy w 2011 roku do niemal 80 tysięcy w 2018 roku wzrosła liczba wydanych zezwoleń na pracę dla cudzoziemców. Dane te dotyczą województwa mazowieckiego. Większość zezwoleń, które zostały przyznane w ubiegłym roku dotyczyła obywateli Ukrainy (60%), następnie Nepalczyków (8%) oraz Białorusinów (7%). Urząd Statystyczny w Warszawie właśnie podał najnowsze dane dotyczące cudzoziemców na mazowieckim rynku pracy.

Mazowsze przyciąga cudzoziemców

Tylko w ubiegłym roku na Mazowszu około 79,7 tysięcy cudzoziemców otrzymało zezwolenie na pracę. To stanowiło 24,2 % wszystkich zezwoleń wydanych w Polsce. Tym samym Mazowsze jest dla obcokrajowców najatrakcyjniejszym regionem do pracy w naszym kraju. Większość (60%) zezwoleń przyznana była obywatelom Ukrainy. Jednak w porównaniu z 2017 r. udział tych zezwoleń zmalał o 12,7 p. proc., a w stosunku do
2016 r. aż o 18,1 p. proc.

Jakie prace wybierają cudzoziemcy?

Według najnowszych danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, najwięcej cudzoziemców pracuje w budownictwie. Liczba pracowników budowlanych z zagranicy systematycznie rośnie. Na drugim miejscu znalazły się usługi administrowania i działalności wspierającej, a na trzecim transport i gospodarka magazynowa. Według klasyfikacji zawodów i specjalności, cudzoziemcy, którzy otrzymali zgodę na pracę w województwie mazowieckim w 2018 r. pracowali najczęściej jako robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy (34,9%), pracownicy wykonujący prace proste (30,2%) oraz operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń (15,5%). Zdecydowana większość wydanych zezwoleń na pracę dotyczyła mężczyzn. 3 na 4 zezwolenia na pracę zostały wydane właśnie mężczyznom. Taka przewaga dotyczy wszystkich województw w naszym kraju.

Traffic Design, Warszawa. Kolejne szyldy na warszawskiej Pradze otrzymały drugie życie

Traffic Design, Warszawa. Kolejne szyldy na warszawskiej Pra...

Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował także informacje, dotyczącą stanowisk pracy, na które w tym roku najtrudniej znaleźć kandydatów. W województwie mazowieckim jest to m.in. kucharz, murarz, tynkarz, betoniarz, brukarz, spawacz, piekarz, pielęgniarka, położna, lekarz, kierowca samochodów ciężarowych i mechanik samochodowy. To własnie takich ofert pracy jest najwięcej. Z kolei w 2019 roku zawodem nadwyżkowym jest zawód ekonomisty.

źródło: Urząd Statystyczny w Warszawie.


od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto