Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cytadela warszawska nie jest już terenem wojska. Wkrótce będzie tu dzielnica muzeów

Redakcja
Cytadela warszawska nie jest już terenem wojska. Wkrótce będzie tu dzielnica muzeów
Cytadela warszawska nie jest już terenem wojska. Wkrótce będzie tu dzielnica muzeów mat. pras. Muzeum Wojska Polskiego
Po 180 latach żołnierze wychodzą z Cytadeli. Ich miejsce zajmą budowlańcy, a później historycy. Wkrótce powstanie tutaj warszawski odpowiednik Wyspy Muzeów.

- Cytadela ma stać się Wyspą Muzeów - twierdzi prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego. Odwołuje się oczywiście do słynnej części Berlina, w której znajduje się bardzo dużo tego typu placówek. Warszawa swoją dzielnicę kulturalną otworzy na 100-lecia odzyskania niepodległości, w 2018 roku.

Na warszawskiej Cytadeli stałą siedzibę będzie miało Muzeum Historii Polski. Poza tym znajdą się tam dwie inne placówki: Muzeum Niepodległości i Muzeum Wojska Polskiego. Od 2015 roku na terenie Cytadeli działa już Muzeum Katyńskie. Cały kompleks muzealny ma być gotowy na 11 listopada 2018 roku, czyli dokładnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W kolejnych latach w tym miejscu otwierane będą nowe części istniejących placówek.

Kompleks muzealny jest oczkiem w głowie kolejnej ekipy rządzącej. Minister Kultury Piotr Gliński zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, by inwestycja została zakończona w terminie. W razie potrzeby uruchomione zostaną dodatkowe środki. W tej chwili na budowę zarezerwowano już ponad 310 mln zł. Prawdopodobnie całość pochłonie aż pół miliarda zł. To kwota, która ma wystarczyć na spektakularną dzielnicę muzeów.

Pierwsze prace mają rozpocząć się w najbliższych dniach. Rozebrany zostanie fragment zabytkowego muru, tak aby na teren mógł wjechać ciężki sprzęt.

Muzeum Historii Polski początkowo miało być zlokalizowane nad Trasą Łazienkowską, jednak zdecydowano się na przeniesienie budowy na teren Cytadeli i połączenie jej w spójny kompleks z pozostałymi powstającymi tam instytucjami muzealnymi. Tymczasowo placówka mieści się na ul. Senatorskiej. Muzeum Wojska Polskiego zostanie przeniesione z Al. Jerozolimskich, a Muzeum Niepodległości z Al. Solidarności.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto