18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czad to cichy zabójca. Kolejna ofiara nieszczelnego piecyka

Marta Sułkowska
Od początku grudnia na Mazowszu czad zabił aż 19 osób. Kolejnych 59 zostało poszkodowanych
Od początku grudnia na Mazowszu czad zabił aż 19 osób. Kolejnych 59 zostało poszkodowanych Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
W miniony weekend znowu zginął człowiek zatruty tlenkiem węgla: zwłoki mężczyzny znaleziono w sobotę w jednym z mieszkań przy ul. Syreny na Woli. To już 19 ofiara zaczadzenia od początku grudnia na Mazowszu. Władze i straż pożarna ostrzegają przed śmiertelnie groźnym gazem.

Zawroty głowy, szum w uszach i osłabienie organizmu, w końcu bezdech, utrata przytomności i zgon - tak umierają ofiary tlenku węgla, który każdego roku zabija w Polsce kilkadziesiąt osób. Mimo wzmożonej kontroli systemów wentylacyjnych tej zimy na Mazowszu czad wciąż zabija.

Ten bezbarwny i bezwonny gaz zagraża mieszkańcom domów i bloków zwłaszcza zimą. Dla ochrony przed mrozem niektórzy lokatorzy nie tylko uszczelniają okna, ale również zatykają kratki wentylacyjne i kominy. - Jeśli w domu znajduje się piec lub inne urządzenie grzewcze, a w pomieszczeniu jest za mało tlenu, wydziela się tlenek węgla. To może kosztować życie - ostrzegają strażacy.

- Od początku grudnia 2009 r. na samym Mazowszu z powodu zaczadzenia zmarło już 19 osób, kolejnych 59 zostało poszkodowanych - mówi starszy aspirant Grzegorz Trzeciak z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

Oto kilka najbardziej drastycznych przypadków: w grudniu sześć osób, w tym miesięczne dziecko, zatruło się czadem we Włochach. Wszyscy trafili do szpitala przy ul. Wołoskiej. W Boże Narodzenie sześć osób z kamienicy przy ul. Ząbkowskiej trafiło do szpitala z powodu zaczadzenia. 3 stycznia w Żyrardowie z powodu zatrucia czadem zmarły cztery osoby. W styczniu w Pruszkowie zginęła czteroosobowa rodzina: rodzice i dwoje dzieci.

- Zazwyczaj przyczyną zaczadzeń jest zaniedbywanie czyszczenia i udrożniania przewodów wentylacyjnych, zasłanianie kratek i kominów oraz niekonserwowanie urządzeń grzewczych - wyjaśnia aspirant Trzeciak.

Ostrzeżeń przed groźnym gazem udzielają strażacy i urzędnicy. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski zaapelował do starostów i prezydentów miast o wzmożoną kontrolę nad konserwacją przewodów wentylacyjnych budynków.

- Ustawa budowlana nakazuje właścicielom i zarządcom obiektów budowlanych systematyczne kontrole ciągów wentylacyjnych i przewodów kominowych. Ale planowane prace sprawdzające są często przekładane. Trudno wyegzekwować tego typu przeglądy, zwłaszcza w prywatnych domach. Niewiele osób przestrzega terminowości składania raportów z takich kontroli i to jest błąd - mówi urzędniczka z Białołęki. - Rzadko nakładane są kary za brak takiego sprawozdania. Z pewnością przepisy powinny być bardziej rygorystyczne. Ich egzekwowanie też. Na razie niestety w dużej mierze bezpieczeństwo zależy od samych mieszkańców i uczciwości zarządców - dodaje.

Dla ochrony przed cichym zabójcą, jak często nazywa się tlenek węgla, trzeba systematycznie wietrzyć mieszkanie. Szczególnie gdy w domu są nowe okna, które są szczelniejsze i mocno ograniczają cyrkulację powietrza. Należy również na bieżąco sprawdzać instalacje grzewcze i termy łazienkowe, ale nigdy na własną rękę.

W żadnym razie nie można też zasłaniać przewodów wentylacyjnych. Warto także zainstalować specjalne detektory CO, które wykryją zwiększone stężenie tego gazu i głośnym sygnałem ostrzegą przed niebezpieczeństwem. Koszt takiego urządzenia to ok. 100 zł, ale jest to inwestycja na wiele lat.

W razie zatrucia tlenkiem węgla należy wynieść poszkodowanego na świeże powietrze, okryć kocem, nie pozwolić mu zasnąć i czekać na przyjazd lekarza. Jeśli przestanie oddychać, należy rozpocząć reanimację.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto