Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Rehabilitacja mózgu

[email protected]
Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego: "Rehabilitacja mózgu", naszym gościem była mgr Magdaleną Kulczycką-Lorek. Magdalena_Kulczycka-Lorek: test Moderator: Witamy na czacie mgr Magdalenę Kulczycką-Lorek.

Zapraszamy do lektury zapisu czatu medycznego: "Rehabilitacja mózgu", naszym gościem była mgr Magdaleną Kulczycką-Lorek.

Magdalena_Kulczycka-Lorek: test



Moderator: Witamy na czacie mgr Magdalenę Kulczycką-Lorek.


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Witam na czacie wszystkich internautow.



Moderator: Jak przekonać człowieka po udarze mózgu, że rehabilitacja jest mu potrzebna?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: To jest dosyc trudna sprawa, poniewaz osoby po udarze jak zostalo wczesniej powiedziane na spotkaniu medycznym moga miec rowniez problemy z rozumieniem tresci, ktore sa im przekazywane, jak rownez zaburzenia emocjonalne, ktore moga utrudniac zrozumienie swojej sytuacji chorobowej. Dlatego tez najpierw trzeba sie zoeientowac w jakim stanie ogolnym znajduje sie chory i dopiero potem podejm


Magdalena_Kulczycka-Lorek: dzialania rehabilitacyjne.Czesto w tym momencie autorytetem bedzie bardziej osoba z zewnatrz, niz czlonek rodziny.



zosia: dlaczego przy udarze mózgu tak częste jest uszkodzenie mowy?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Z problemami w zakresie mowy przy udarze mozgu mamy do czynienia wtedy, gdy udar dot. prawej polkuli mozgu. Wynika to z faktu, iz w tym obszarze umiejscowione sa osrodki odpowiadajace za funkcje nadawania i rozumienia mowy.



pawlokonte: czy chorzy czesto z wlasnej woli nie chcą poddać się rehabilitacji?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Na ogol chorzy jezeli zdaja sobie sprawe ze swojego stanu zdrowia dosc chetnie podejmuja wspolprace i rehabilituja sie. Bywaja jednak sytuacje w ktorych np. wystepuje tak silny stan depresyjny lub inn problemy, ktore powoduja ze pacjent niechetnie wspolpracuje. Moze tak sie dziac u osob np. w starszym mocno wieku, czesto osamotnionych, majacych poczucie, ze sa ciezarem dla otoczenia i ni


Magdalena_Kulczycka-Lorek: ...a sytuacje choroby postrzegaj jako beznadziejna i nie wierza w mozliwosc poprawy.



Moderator: >co jest najw. w pierwszej fazie w pierwszej fazie rehabilitacji pacjenta?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Uwazam, ze bardzo istotna jest prawidlowa diagnoza, czyli stwierdzenie jakie funkcje i w jakim stopniu zostaly zaburzone. Taka diagnoza ulatwia ulozenie planu terapii, pozwala rowniez okreslic jakie sa mozliwosci pacjenta i w jakim stopniu ma on zdolnosci do samodzielnej kompensacji wystepujacych deficytow.



zdzisiu: ile przeciętnie zajmuje rehabilitacja pacjenta po udarze mózgu?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Jako psycholog moge wypowiadac sie glownie na temat rehabilitacji tzw. wyzszych czynnosci mozgowych, dlatego tez z doswiadczenia uwazam, ze w poczatkowym okresie cwiczenia nie powinne byc dluzsze niz ok. 15-20 min. Potem moga byc one przedluzane, ale zawsze powinny byc indywidualnie dopasowane do mozliwosci pacjenta. Wydaje mi sie, ze podobnych przedzialach czasowych...


Magdalena_Kulczycka-Lorek: miesci sie rehabilitacja ruchowa.



krycha57: czego rodzina chorego (po udarze mózgu), zdecydowanie nie powinna zrobić?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Uwazam, ze przede wszystkim czesto popelnianym bledem jest traktowanie chorego jak osoby skazanej na trwale inwalidztwo z niemoznoscia powrotu do normalnego funkcjonowania. Osoba chora ma czesto zachowane spore mozliwosci w zakresie funkcjonowania kory mozgowej, a co za tym idzie moze kompensowac powstale na skutek choroby deficyty. Czesto doklada wiele staran, aby sobie...


Magdalena_Kulczycka-Lorek: samodzielnie poradzic a tymczasem rodzina nie dostrzega tych mozliwosci i wyrecza w kazdej nawet najprostszej czynnosci. Nie mozna rowniez takiego chorego traktowac jak dziecka, ktore nie jest zdolne do samodzielnego kontrolowania wlasnych zachowan. Nalezy wiec starac sie byc pomocnym, ale nie wyreczajacym we wszystkich dzialaniach.



Moderator: czy po trzech udarach możliwy jest powrót do pełnej sprawności (mam na myśli mowę)?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Mysle, ze taka sytuacja wymaga indywidualnej diagnozy i sprawdzenia jak rozlegle i glebokie sa to zaburzenia. Nie moge wypowiadac sie z punktu widzenia lekarskiego, ale warto sprawdzic, czy nie ma ryzyka wystapienie udaru. Wymaga to specjalistycznej konsultacji medycznej.



Moderator: > czy to prawda że gry komputerowe stymulują pracę mózgu i mogą być pomocne przy rehabilitacji (np. po udarze)?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: W chwili obecnej faktycznie istnieja programy komputerowe wspomagajace dzialania rehabilitacyjne. Sa to programy specjalnie skonstruowane i dopasowane do wymogow rehabilitacji, ale powinne byc rowniez indywidualnie dostosowane do danego przypadku chorobowego. Cwiczenia te wspomagaja procesy pamieci, koncentracji uwagi i inne wyzsze czynnosci. Uwazam...


Magdalena_Kulczycka-Lorek: ze nadmiar przesiadywania przy komputerze, szczegolnie dla osoby chorej moze byc szczegolnym obciazeniem.



Moderator: jak można zrehabilitować coś , czego się nie da zrehabilitować - czyli rozum, umysł! przecież szare komórki umierają, nie odbudowywuja się! wiec?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Oczywiscie, ze rehabilitacja w zakresie mozgu jest procesem bardzo trudnym i dlugotrwalym, ale skoro przynosi w wielu przypadkach pozytywne efekty, to uwazam, ze nalezy ja podejmowac.



~tomasz34bemowo: jak postępować z 80 letnim pacjentem z afazją mieszana i tetraplegią po udarze krwotocznym mózgu ? Czy rehabilitacja wnisie cos istotnego do stanu pacjenta ?


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Napewno w takim przypadku nie nalezy oczekiwac znaczacej poprawy, ale jezeli umozliwi jakikolwiek kontakt chorego z otoczeniem, nawet niewerbalny bedzie to pomocne w codziennym zyciu.



~Magda_33: cz człowiek z upśledzeniem umysłowym i Epilepsją może urodzić zdrowego dzidziusia


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Taka osoba z pewnoscia jest pod opieka specjalisty i on powinien odpowiedziec na to pytanie.



Moderator: Dziękujemy za udzial w czacie.


Magdalena_Kulczycka-Lorek: Dziekuje za pytania, uwazam, ze problemy w nich zawarte wskazuja na zapotrzebowanie na potrzebe uzupelnienia wiedzy w tym zakresie i kontaktz osobami zajmujacymi sie profesjonalnie ta problematyka.













Mgr Magdalena Kulczycka-Lorek jest psychologiem klinicznym, psychoterapeutą.

Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Śląskim i podjęła pracę jako psycholog w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu, gdzie pracuje do dzisiaj. Od 1985 roku jest psychologiem klinicznym po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego. W latach 1986-1991 pracowała w PZP w Siemianowicach Śląskich.

Wiedzę praktyczną z zakresu neuropsychologii poszerzała na licznych kursach i szkoleniach specjalistycznych, między innymi w Ośrodku Rehabilitacji w Konstancinie oraz Klinice Psychiatrycznej w Krakowie.

W późniejszych latach poszerzyła swoje zainteresowania o działalność psychoterapeutyczną. Ukończyła szkolenie w zakresie terapii ericksonowskiej, Voice dialoge oraz całościowy kurs psychoterapeutyczny w Klinice Nerwic w Krakowie.

Jest członkiem Śląskiego Stowarzyszenia Psychoterapeutów. W swojej pracy zawodowej stara się więc wykorzystywać umiejętność dobrej diagnozy i pracy psychoterapeutycznej.

Mąż Andrzej jest lekarzem neurologiem. Mają dwie córki. W wolnym czasie lubi spektakle teatralne,

koncerty, dobry film i ciekawą książkę. Preferuje rodzinne wyjazdy połączone ze zwiedzaniem ciekawych miejsc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto