Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Rehabilitacja osób starszych

[email protected]
Zapraszamy do lektury czatu z dr. hab. n. med. Jackiem Durmałą, kierownikiem Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Zapraszamy do lektury czatu z dr. hab. n. med. Jackiem Durmałą, kierownikiem Katedry i Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, przewodniczącym Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.

Moderator: Witamy na czacie dr. Jacka Durmałę.




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Witam wszystkich i zapraszam do zadawania pytań.





Emila_1: jakie badania należy przeprowadzać aby kontrolować swój stan zdrowia w starszym wieku i przeciwdziałać starzeniu się?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Zależnie od stanu zdrowia najlepiej udać sie do lekarza rodzinnego. W przypadku braku chorób towarzyszących należy okresowo wykonywać podstawowe badania krwi badanie Ekg a w zależności od dolegliwości pogłębiać diagnostykę, ale nie można określić konkretnych wytycznych ogólnych poznieważa tego typu zalecenia należy rozpatrywać w zależności od wieku biologicznego, dotychczasowej historii stanu zdrowia i historii rodzinnej.





Benio_1: W jakim wieku trzeba zacząć myśleć o "starości" i co wtedy trzeba zaczać robić żeby jak najdłużej pozostać sprawnym?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Trzeba zacząć myśleć od jak najwcześniejszych lat. Najważniejsza jest systematyczność, należy rozpocząć aktywne życie we wczesnych latach, można tez zacząć później, ale należy bardzo starannie dobrać poziom obciążeń oraz formę aktywności. Wg badan nawet 60-cio i 70-latków rozpoczęcie aktywności przynosi pozytywne skutki. Poprawia jakość życia i zmniejsza śmiertelność do 20%.





nauka_j.angielskiego: witam serdecznie, mam pytanie, w mojej rodzinie jest babcia, osoba chora nie porusza sie wcale, jedynie lezy... jak najwygodniej myc taka osobe, nawet 2 osoby nie daja rady?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Wszystko zależy od jej stanu funkcjonalnego i udzielenie konkretnej porady przez internet jest niemożliwe. Proponuje zwrócić sie do pielęgniarki środowiskowej, gdyz ta grupa jest wyszkolona w zakresie opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Można również rozpatrywać nie tylko techniki obsługi ale również zaopatrzenie się w miarę możliwości finansowych w sprzęt pomocniczy: typu podnośniki, wanienki, odpowiednie krzesła itp.





majana: Jak można stwierdzić jaki jest nasz wiek biologiczny, czy jesteśmy starsi czy mlodsi niz pokazuje metryka?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: W praktyce nie wykonuje sie tego typu badań są one stosowane w celach naukowych. Najczęściej wiążą sie z diagnostyką inwazyjną oraz wysokimi kosztami w związku z tym możemy ocenić poziom sprawności za pomocą prostych testów.





janko: jak wygląda kondycja osób starszytch w Polsce, na tle ich równieśników w UE?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Poziom jest rożny, z badan przeprowadzonych w domach opieki na terenie aglomeracji śląskiej wynika, że poziom sprawności jest bardzo zróżnicowany i zależy przede wszystkim od takich elementów jak wdowieństwo oraz istnienie chorób towarzyszących. W przypadku osób samotnych i ze schorzeniami przewlekłymi ta sprawność jest niższa. Trudno porównywać sprawność ludzi starszych w krajach UE ze względu na fakt, że głównym narzędziem badawczym są ankiety oceniające jakość życia a nie testy sprawnościowe, które uzupełniają informacje i dają pełniejszy obraz.





akuku: czy osoby starsze powinny ćwiczyć tylko pod okiem specjalisty?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Powinny rozpocząć ćwiczenia i powinny zostać nauczone odpowiednich technik i form wysiłku przez specjalistę. Później powinny kontynuować je samodzielne pod opieka rodziny, opiekuna lub w ośrodkach prowadzących tego typu zajęcia.





Kama: Czy osoba bardzo aktywna fizycznie w mlodosci i uprawiajaca rozne sporty na "starosc" bedzie bardziejh schorowana od swoich rownolatkow, cy tez mniej sprawna ze wzgledu na przetrenowanie, zuzycie i zmeczenie narzadow ruchu?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Wszystko zależy od poziomu i formy aktywności. Jeśli uprawia się zawodowy sport z dużymi obciążeniami i przekracza granice "fizjologii" na pewno będzie się ponosić konsekwencje w latach późniejszych. Wskazane jest u osób aktywnych w młodości kontynuowanie tej aktywności w późniejszych latach ponieważ nagle zaprzestanie przyspiesza procesy starzenia.





julka_1: wydaje mi się że w PL ludzie starsi są w bardzio kiepskiej kondycji - przychodnie zawsze pełne, w aptekach selekcja na które leki ich stać - mieszkałem we Francji - tam to jest całkiem inny świat! ludzie w tym wieku na emeryturze w końcu korzystają z życia. wiem że to pytanie nie do Pana, ale dlaczego u nas jest jak jest? przecież każdy z nas życzyłby sobie przyzwoitej starości.




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Polacy lubią chorować i niestety ich życie towarzyskie jest bujne w okresie młodości. W Polsce nie ma zwyczaju prowadzenia aktywnego towarzysko trybu życia w kwiecie wieku. Rożnicę związane są też z innym poziomem ekonomicznym życia.





Dziadek_Janek: Czy szybsze lub wolniejsze starzenie sie organizmu jest uwarunkowane genetycznie?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Tak.





kulka: moja siostra (68 lat) na początku tego roku przeszła wylew. w tej chwili doszła do siebie, za wyjątkiem prawej ręki, która wciąż pozostaje niesprawna. siostra regularnie chodziu na ćwiczenia z fizjoteraeutą, ale traci nadzieję bo poprawy nie widać. moxe trzeba zmienić lekarza?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Tego typu przypadki wymagają długotrwałych prowadzonych w systematyczny sposób ćwiczeń wykonywanych nieraz do końca życia. Efekty są rożne w zależności od potencjału pacjenta, przyczyny schorzenia oraz zaangażowania w rehabilitacje.





ka_1: czy kruchość kości jest zależna od wieku?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Tak, kości z wiekiem staja sie coraz bardziej kruche.





Karolina_1: czy to prawda,że procesy starzenia zaczynają się od 25 roku życia?I wtedy już należy zacząć stosować, np odpowiednie kremy?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Tak to prawda, co do skuteczności kremów trudno mi sie wypowiadać.





mila: czy seks w wieku po 60 roku życia może być niewskazany?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Może być niewskazany, ale jeśli nie ma przeciwwskazań jest jak najbardziej wskazany.





nauka_j.angielskiego: mam jeszcze jedno pytanie.... co zrobić, aby osoba starsza miała większe łaknienie? nie je nic, nie pije, jedynie zazywa NIUTRIDRINK, czy to wystarcza?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Jeśli ma zaburzenia łaknienia należy udać się z tym do lekarza rodzinnego który wykona badania lub skieruje do odpowiedniego specjalisty.





kulka: miesiąc temu miałem zawał, uczęszczam na rehabilitację - niestety bardzo się męczę! w jakim czasie po zawale wskazane jest przeprowadzenie proby wysiłkowej i rozpoczecie rehabilitacji w postaci ćwiczeń?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Po zawale mięśnia sercowego w zależności od jego przebiegu wskazane jest prowadzanie rehabilitacji tzw. kardiologicznej. Jest ona dostępna w formie ambulatoryjnej, stacjonarnej lub w ramach leczenia uzdrowiskowego. Kwalifikacje i skierowanie wypełnia lekarz kardiolog lub specjalista rehabilitacji medycznej.





ula: 5 lat temu lekarze zdiagnozowali u mnie rzs. w tej chwili czuję się dobrze. znajoma namawia mnie do uprawiania nordic walking. czy jest jakieś przeciwskazanie do uprawiania tego sportu przy tej chorobie?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: W przypadku RZS bardzo ważne jest prowadzenie stałej aktywności fizycznej w rożnej formie. Zarówno w okresie bezobjawowym jak i w okresie zaostrzenia objawów. Dobór konkretnej formy aktywności powinien doradzić lekarz specjalista rehabilitacji medycznej lub fizjoterapeuta.





Dziadek_Janek: Ostatnio w internecie czytalem cos o bialku glutation - ze jet bardzo wazne i przeciwzial starzeniu sie organizmu, co zrobic zeby miec jego odpowiedni poziom? Czy sa jakies badania pozwalajace stwierdzic ile go mamy?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Od kilkudziesięciu lat w prasie medycznej i nie tylko ukazują sie rożne doniesienia o substancjach opóźniających starzenie jednak dopiero długoterminowe badania kliniczne mogą pozwolić na rzetelna ocenę właściwości danej substancji oraz określenia jej działań ubocznych.





rghejynhsr: A co z osobami starszymi z RZS ktore maja endoprotezy w biodrach i kolanach? Czy takie osoby sa juz tylko skazne na lezenie w lozku?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Osoby z endoprotezami powinny systematycznie ćwiczyć ponieważ właśnie one wymagają przed wszystkim intensywnej pracy w postaci ćwiczeń czynnych po to aby wykorzystać właściwie sztuczne stawy.





majana: Czy to prawda, że rpzwiązywanie krzyżówek aktywizuje nasz mózg i poowoduje, że jest się dłużej sprawnym intelektualnie?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Każde zajęcie intelektualne aktywizuje nasz mozg czytanie , rozwiązywanie zagadek logicznych, poznawanie itd.





Lucek: Czy osoba starsza powinna od razu udac sie na wizyte do lekarza geriatry, czy wystarczą kontrolne wizyty u lekarza pierwszego kontaktu?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: System organizacji ochrony zdrowia jest tak stworzony, że głównym lekarzem prowadzącym chorego jest lekarz rodzinny i on kieruje do odpowiednich specjalistów.





mila_1: kiedy lekarz zaleca osobie starszej chodzenie o kuli? dopiero po pierwszym upadku?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Używanie kuli nie jest związane z faktem upadku tylko z zaburzeniami chodu wynikającymi z rożnych przyczyn.





rghejynhsr: Czy wstrzykiwanie sobie botoksu może poprawić oprócz młodego wyglądu także dobra sprawność fizyczną na stare lata?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Botoks nie poprawia wydolności wysiłkowej.





gdzieś_razem: istotne dla mnie pytanie. Moja żona ma spiralę założoną ok 6 lat temu. Uważa że ona nadal jest ok. Ja uważam że nie wymieniając jej naraża się na kalectwo czy nawet zagrożenie rakowe. Czy są jakieś ograniczenia i zagrożenia związane ze spiralami ??!!!




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Uważam ze z tym pytaniem powinien pan zwrócić sie do specjalisty ginekologa.





aku: jak wygląda standardowa rehabilitacja osób starszych po wszczepieniu endoprotezy?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: W zależności od rodzaju endoprotezy i stanu funkcjonalnego wytyczne ogolne są dostosowywane do indywidualnego pacjenta.





E.: Jaką Pan zaleca rehabilitacje dla starszej kobiety która przeszła wymiane stawu biodrowego, gdy po operacji okazało ze lekarze pomylili sie i nierówno złożyli kość i teraz jedna noga jest krótsza o 3 cm?




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Bardzo często po zabiegach wszczepu endoprotezy stawu biodrowego występuje nierówna długość kończyn zarówno rzeczywista jak i pozorna, wymaga to w niektórych sytuacjach wyrównania, ale decyzje o tym podejmuje się po przeprowadzeniu badania przez specjalistę rehabilitacji medycznej lub ortopedę.





Marianka: Co pan mysli o Vojty przy dziecięcym porażeniu mózgowym. Czy to prawda ze ćwiczenia ta metoda są bardzo bolesne?





Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Jest to jedna z podstawowych metod kinezyterapeutycznych stosowanych w mózgowym porażeniu dziecięcym. Co do bolesności realizowanych ćwiczeń opinie są podzielone. Brak jest dowodów naukowych zarówno na potwierdzenie występowania bolu w trakcie terapii i na jego brak. Niepokój oraz płacz dziecka często związany jest z wymuszoną postawą w trakcie prowadzenia terapii.





Moderator: Dziękujemy za udział w czacie i zapraszamy ponownie..




Dr_hab_n_med__Jacek_Durmała: Dziękujemy za wszystkie pytania.





Dr hab. n. med. Jacek Durmała

W 1989 roku ukończył studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W tym samym roku rozpoczął pracę w Górniczym Centrum Medycznym w Katowicach Ochojcu.

W Śląskiej Akademii Medycznej zatrudniony od 1990 roku, początkowo w Katedrze i Klinice Kardiologii Dziecięcej, a następnie w Katedrze i Klinice Rehabilitacji. Pracę doktorską obronił w 1998 roku, a habilitację uzyskał w 2004 roku. Stypendysta Uniwersytetu w Padwie w latach 1997-1998. Od 2004 roku kierownik Kliniki Rehabilitacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Członek International Research Society of Spinal Deformities (IRSSD). Członek - założyciel Komitetu Naukowego Society On Scoliosis Orthopaedic and Rehabilitation Treatment (SOSORT). Współorganizator i członek Editioral Board - elektronicznego czasopisma "Scoliosis". Członek - założyciel Polskiego Stowarzyszenia Obrony Godności Lekarskiej. Od 2008 roku przewodniczący Oddziału Śląskiego Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto