Czechom pozostaje walka o drugie miejsce w grupie

Antoni J. Bohdanowicz
Sytuacja w naszej grupie wciąż przypomina węzeł gordyjski. Najbliżej awansu są Słowacy, którzy zremisowali u siebie z Czechami 2:2. Ten wynik jest niekorzystny dla gości, bo Słowacja musi zdobyć tylko dwa punkty w trzech meczach, by Czesi nie mieli szans, na wyprzedzenie jej w grupie.

Podopieczni Haszka dwukrotnie musieli odrabiać straty. Pierwszy gol padł za sprawą Stanislava Sestaka, który zamykając dośrodkowanie Zdenko Strby, wbił piłkę do bramki bezradnego Petra Cecha. Szybko do wyrównania doprowadził Daniel Pudil. Jednak błyskawicznie Słowacy po raz kolejny objęli prowadzenie. Bramkę z rzutu karnego zdobył rozgrywający Marek Hamsik. Jednak piłkarz Napoli nie zagra w środowym meczu z Irlandią Północną. Po zdobyciu gola, w 77. minucie, musiał opuścić boisko za faul na Milanie Barosie, po którym ujrzał drugą żółtą kartkę. Czesi jednak nie potrafili wykorzystać przewagi, zdołali jedynie doprowadzić do remisu.

W tym meczu w reprezentacji Słowacji narodziła się nowa gwiazda, Vladimir Weiss. Tu nie mowa o selekcjonerze naszych południowych sąsiadów, ale o jego synu, który udanie zadebiutował w kadrze w meczu o punkty. Słowackie media twierdzą, że to głównie dzięki świetnej dyspozycji 19-letniego pomocnika Manchesteru City zremisowali z Czechami, a gdyby trener go nie ściągnął z boiska w 74. minucie, to mogli odnieść zwycięstwo.

– Przed meczem wszyscy głośno komentowali, że gram va banque, wystawiając syna – mówił selekcjoner reprezentacji Słowacji. – Nie bałem się oskarżeń o nepotyzm, bo to świetny piłkarz. Pokazałem, że ryzyko się opłaciło, bo to mój syn najczęściej nękał Czechów. Przed meczem z Irlandią mogę spać spokojnie. Będzie ciężko bez Hamsika, ale w Belfaście wygramy – mówił Weiss senior.