Ciąża, bez względu na to, czy od dawna planowana czy będąca zupełnym zaskoczeniem dla przyszłej mamy, jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W czasie oczekiwania na dziecko (oraz po jego przyjściu na świat), życie wywraca się do góry nogami i nabiera zupełnie nowych barw. Nie zawsze jednak ciąża jest czasem usłanym różami. Zdarza się bowiem, że rewolucja hormonalna oraz zmiany zachodzące w organizmie, są przyczyną wielu chorób. Jedną z nich jest cukrzyca ciążowa.

Co to jest cukrzyca ciążowa?

Cukrzyca ciążowa jest odmianą cukrzycy, która występuje podczas oczekiwania na przyjście dziecka na świat i zazwyczaj ustępuje wkrótce po porodzie. Lekarze diagnozują ją, gdy we krwi przyszłej mamy stwierdza się zbyt wysoki poziom glukozy, najczęściej w doustnym teście tolerancji glukozy, wykonywanym między 24. a 28. tygodniem ciąży. Dzieje się tak dlatego, że insulina wytwarzana przez trzustkę nie obniża wystarczająco poziomu glukozy. Warto dodać, że ciąża, z uwagi na szereg zmian zachodzących w organizmie kobiety, jest okresem podwyższonego ryzyka. W tym czasie łożysko wydziela białko MPL. Działanie tej substancji jest odwrotne do działania insuliny, przez co poziom glukozy we krwi przyszłej mamy się zwiększa. Choć choroba zwykle ustępuje po urodzeniu dziecka, nie wolno jej lekceważyć, ponieważ może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy, jak i maleństwa.

Cukrzyca ciążowa – objawy

Gdy kobieta spodziewa się dziecka, jej organizm przeżywa prawdziwą rewolucję, dlatego łatwo przeoczyć objawy wskazujące na cukrzycę w ciąży. Warto więc konsultować każdą niepokojącą zmianę z lekarzem prowadzącym, którzy z pewnością zwróci uwagę na pierwsze objawy choroby. Odpowiednio wczesna reakcja oraz podjęcie właściwego leczenia pozwoli zapobiec skutkom cukrzycy ciążowej. Każda kobieta, nawet ta będąca pod specjalistyczną kontrolą lekarza, musi wiedzieć, co powinno zaniepokoić ją w czasie ciąży. Pozwoli to na szybką reakcję przyszłej mamy, która zapobiegnie rozwojowi choroby. Zobacz, na co powinnaś zwrócić uwagę!

Wzmożone pragnienie

Jeśli przyszła mama wyjątkowo często sięga po szklankę wody i wciąż czuje pragnienie, powinna zwrócić uwagę na stan swojego zdrowia. Wzmożone pragnienie (mimo regularnego spożywania płynów) jest bowiem jednym z pierwszych objawów cukrzycy w ciąży. Przyszła, wiecznie spragniona, mama powinna niezwłocznie zawiadomić lekarza prowadzącego o niepokojącej dolegliwości. Być może czas na alarm!

Częstsze oddawanie moczu

Wzmożone pragnienie, jak nietrudno się domyślić, powoduje częstsze oddawanie moczu, które jest o tyle szkodliwe, że wypłukuje z organizmu przyszłej mamy wiele soli mineralnych i składników odżywczych. Pozbawiony mikroelementów organizm nie jest dobrym środowiskiem dla rozwoju płodu. Wzmożone pragnienie, w połączeniu z częstszym oddawaniem moczu, są jasnym sygnałem do zrobienia badań w kierunku cukrzycy ciążowej. Przyszła mama nie powinna lekceważyć tych objawów.

Senność i ciągłe zmęczenie

Kolejnymi typowymi objawami cukrzycy ciążowej jest senność i zmęczenie. Te symptomy bywają jednak ignorowane, ponieważ często uważa się, że przyszła mama ma prawo do zwiększonej porcji odpoczynku i snu. Warto jednak wiedzieć, że jeśli, mimo zrównoważonego trybu życia, kobieta w ciąży wciąż czuje się znużona i senna, może to być objaw podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Nadmierny przyrost wagi ciężarnej i płodu

Jasnym sygnałem do zrobienia badań w kierunku cukrzycy w ciąży jest również nadmierny przyrost wagi przyszłej mamy i płodu. Jeśli kobieta w ciąży nagle tyje, a dziecko rośnie szybciej niż powinno, może się okazać, że mamy do czynienia z cukrzycą ciążową. Częste ważenie się i regularne wizyty u lekarza prowadzącego pozwolą na odpowiednio szybką reakcję.

Mimo że cukrzyca ciążowa jest dość powszechną dolegliwością u przyszłych mam, część kobiet jest szczególnie narażona na jej wystąpienie. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim panie, u których rodziców została wykryta cukrzyca. Ponadto, cukrzyca ciążowa może dotknąć kobiety powyżej trzydziestego piątego roku życia oraz te, które wcześniej urodziły dziecko o dużej masie ciała. Istnieje także duże prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy ciążowej, jeśli ta pojawiła się przed poprzednim porodem. Kobiety, którym nieobce są wspomniane przypadki, powinny więc zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza o podejrzeniu ryzyka, co pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji zarówno dla mamy jak i maleństwa.

Źródło danych: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/cukrzyca-ciazowa.

Czytaj także