Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czujnik czadu uratował życie komendantowi straży pożarnej w Świeciu

Agnieszka Romanowicz
Czujnik czadu kosztuje ok. 70 zł. Komendant straży w Świeciu zachęca do tego wydatku. - Potem trzeba tylko wymieniać baterie. Za cenę życia, to nie jest wielki koszt - podkreśla.
Czujnik czadu kosztuje ok. 70 zł. Komendant straży w Świeciu zachęca do tego wydatku. - Potem trzeba tylko wymieniać baterie. Za cenę życia, to nie jest wielki koszt - podkreśla. Agnieszka Romanowicz
Przedwczoraj po północy w Grupie trzy osoby podtruły się czadem, w tym jedno dziecko. Cichy zabójca ulotnił się z pieca kaflowego.

- W tym wypadku czadowi towarzyszył dym. Gdyby nie on, mieszkańcy nie dostrzegliby nieszczelności pieca, mogliby już nie żyć - zauważa Piotr Tkaczyński, komendant Państwowej Straży Pożarnej w Świeciu.

Rozpoczął on w naszym powiecie akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”.

- To ogólnopolska kampania, która ma wyczulić na zagrożenie czadem w związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym - wyjaśnia komendant. - Zachęcamy do montowania w domach czujników dymu i czadu.

Wspomniani mieszkańcy Grupy nie mieli czujnika czadu.

Podobnie jak przedszkole Lwiątko w Świeciu, gdzie 30 listopada ubiegłego roku o mało doszło do wielkiej tragedii.

- Ewakuowaliśmy 70 osób, czad ulatniał się z powodu złego połączenia komina z piecem, dymu nie było - opowiada komendant. - Dzieci zaczęły się źle czuć i wtedy ktoś z dorosłych pomyślał, że to może przez czad. Zadzwonili po straż i nasze detektory potwierdziły te przypuszczenia.

Komendant chwali czujność dorosłych w tej sprawie.

- To lepiej, że w przedszkolu mają już czujnik czadu, ale też bardzo dobrze, że potrafili rozpoznać objawy zagrożenia - podkreśla Piotr Tkaczyński.

Przyspieszona akcja serca, osłabienie, ból głowy, duszność, senność.

- Coraz częściej zdarzają się nam wezwania do osób z takimi objawami i choć nie zawsze ich przyczyną okazuje się czad, cieszymy się, że świadomość ludzi rośnie - mówi komendant.

Jego zdaniem udział w tym mają m.in. samorządowcy.

- Wójt gminy Jeżewo kupił sto czujników czadu dla mieszkańców, od dwóch lat wyposaża w nie swoich podopiecznych także Ośrodek Pomocy Społecznej w Świeciu. Starosta świecki sfinansował druk ulotek, które trafiły do urzędów naszych gmin i na klatki schodowe w blokach - wylicza brygadier.

Pomagają też nauczyciele i księża. Na prośbę komendanta, na bezpieczeństwo przeciwpożarowe uczulają wiernych z ambony.

Żeby ludzie nie zaklejali kratek wentylacyjnych, regularnie czyścili przewody kominowe i właściwie użytkowali urządzenia grzewcze, np. nie nie wolno obniżać na sterownikach kotłów temperatury spalania, bo może to doprowadzić do szybkiego zapchania się komina.

- Pilnujemy przestrzegania zasad przeciwpożarowych w budynkach wielorodzinnych i użyteczności publicznej, ale do domów prywatnych i mieszkań nie mamy wstępu. A to właśnie w nich najczęściej dochodzi do tragedii - zaznacza komendant.

Od 1 stycznia w naszym powiecie było 18 akcji z powodu tlenku węgla. Podejrzenie zgłaszano pięć razy. Jedna osoba zatruła się śmiertelnie, a pomocy lekarskiej w powodu czadu wymagało dziesięciu dorosłych i czworo dzieci.

- Czad nie jest widoczny i nie pachnie, może zaskoczyć każdego. Nawet Janisława Bullera, mojego poprzednika. Czujnik czadu uratował mu życie - mówi Piotr Tkaczyński.

Szpital Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Nowatorska operacja wszczepienia zastawki biologicznej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czujnik czadu uratował życie komendantowi straży pożarnej w Świeciu - Gazeta Pomorska

Wróć na swiecie.naszemiasto.pl Nasze Miasto