Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy brak gaworzenia u niemowlaka to istotny problem?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Twoje dziecko nie gaworzy? Dowiedz się, dlaczego gaworzenie to ważny etap w rozwoju niemowlaka.

Każdy rodzic z niecierpliwością czeka na pierwsze „ma-ma” i „ta-ta” padające z ust ich maluszków.
Stopniowe kształtowanie się mowy u niemowlaka świadczy o jego prawidłowym rozwoju. Co zatem zrobić, kiedy mija 6 miesięcy, a twoje dziecko nadal nie gaworzy?

Głużenie a gaworzenie
Wielu rodziców myli pojęcia głużenie i gaworzenie. Głużenie, czy też „gruchanie”, pojawia się
w 2–3 miesiącu życia dziecka i oznacza wydawanie przypadkowych dźwięków przez niemowlaka. Początkowo ma charakter bezwarunkowy, po pewnym czasie maluch może w ten sposób reagować na widok bliskiej osoby. Co ciekawe, na całym świecie dzieci głużą w podobny sposób. Gaworzenie z kolei rozpoczyna się około 5–6 miesiąca życia. Jest to okres, w którym dziecko wydaje pierwsze dźwięki w sposób świadomy, naśladując odgłosy ze środowiska zewnętrznego. W tym czasie dziecko powtarza sylaby: ma-ma, la-la czy ta-ta, ale na tym etapie nie nazywa on jeszcze świadomie konkretnych osób lub przedmiotów. Często pojawia się u maluchów tzw. gaworzenie samonaśladowcze, które świadczy o dobrym samopoczuciu dziecka. Gaworzenie jest oznaką tego, że dziecko słyszy, a jego mowa rozwija się prawidłowo. Dzięki niemu maluch ćwiczy narządy artykulacyjne oraz intonację.

Przyczyny braku gaworzenia
Brak gaworzenia u dziecka może wskazywać na problemy ze słuchem lub aparatem mowy, zaburzenia w funkcjonowaniu ośrodka układu nerwowego, jak również mieć związek ze środowiskiem wychowawczym. Otoczenie, w którym dziecko przebywa ma bowiem duży wpływ na kształtowanie mowy dziecka. Ważne jest, aby rodzice uważnie obserwowali swojego malucha
i w razie niepokojących sygnałów podjęli odpowiednie działania. Jeżeli dziecko mimo upływu
9 miesięcy nadal nie gaworzy, to znak, że może mieć wadę narządów słuchu lub mowy, które wymagają specjalistycznego leczenia. W tym wypadku konieczna będzie wizyta u logopedy, który dokładnie zdiagnozuje problem i w razie potrzeby zaleci odpowiednią terapię zaburzeń mowy. Odpowiednio wczesne konsultacje ze specjalistą pomogą uniknąć poważniejszych wad wymowy
w przyszłości.

Mów do dziecka!
Komunikacja z dzieckiem w okresie niemowlęcym jest niezwykle ważna. Staraj się jak najwięcej mówić do dziecka, dzięki temu będzie starało się ciebie naśladować i szybciej uczyło się słów. Dobrym pomysłem są także wszelkie zabawy, które mają na celu naśladowanie różnych dźwięków przez rodzica. Mogą to być odgłosy zwierząt, samochodów, bohaterów bajek, tj. wszystkiego, co mogłoby zainteresować i zaciekawić malucha. Dziecko będzie reagować uśmiechem i powtarzaniem tych dźwięków. Nie zapominaj także o śpiewaniu piosenek lub puszczaniu łagodnej muzyki – nowe wrażenia słuchowe na pewno dostarczą twojemu maluchowi wiele radości i wzbogacą jego wyobraźnię. W okolicy 8. miesiąca życia warto stopniowo wprowadzić do jego diety produkty, które wymagają gryzienia i przeżuwania, np. biszkopty, owoce, czy gotowane warzywa. To umożliwi dziecku ćwiczenie aparatu mowy. Pomocne mogą się okazać także masaże usprawniające narządy artykulacyjne, które są szczególnie zalecane w przypadku dzieci poniżej 3. roku życia. Po wstępnej konsultacji ze specjalistą mogą być wykonywane samodzielnie przez rodziców.

Braku gaworzenia u dziecka w żadnym wypadku nie można lekceważyć. Jest to etap, który ma bardzo duży wpływ na dalsze kształtowanie się mowy u najmłodszych. Tylko wczesne zdiagnozowanie i leczenie problemu wpłynie pozytywnie na poznawczy i emocjonalny rozwój dziecka.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto