Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy u dzieci można stosować dietę wegetariańską?

abcZdrowie.pl
by furiousmadgeorge /CC BY 2.0 (flickr)
Chcesz, aby twoje dziecko, podobnie jak ty, nie jadło mięsa? Sprawdź, czy wegetarianizm jest bezpieczny dla dzieci.

Wielu wegetarian pragnie, aby ich dzieci także spożywały dietę bezmięsną. Z drugiej strony zastanawiają się jednak, czy będzie ona odpowiednia dla malucha. „Nie ma przeciwwskazań, aby stosować dietę wegetariańską i aby była ona dla niego wartościowa pod warunkiem, że jest prawidłowo zbilansowana, tzn. pokrywa zapotrzebowanie na wszystkie podstawowe składniki, witaminy i minerały potrzebne do wzrostu i rozwoju dziecka” – mówi dietetyk, Monika Bigoś. Jak zbudować wegetariański jadłospis dla dziecka i jakich produktów nie powinno w nim zabraknąć?

Najważniejsze elementy diety dziecka

Zdaniem pediatrów do 6 miesiąca życia dziecko powinno spożywać wyłącznie mleko. Dopiero starsze pociechy są w stanie w odpowiedni sposób zapanować nad językiem i mięśniami ust, a także połykać pożywienie. Jest to doskonały czas na wprowadzanie pokarmów stałych. Zacząć można od kleików ryżowych z mlekiem modyfikowanym lub mlekiem matki. W diecie malucha powinny znaleźć się produkty korzystne dla kości i zębów – są to przede wszystkim świeże owoce i warzywa, a w przypadku dzieci w wieku 6–8 miesięcy także pokarmy zawierające białko. Wegetarianie mogą uraczyć dziecko tofu, białym serem i purée z roślin strączkowych. Podawać można także mus jabłkowy, banany i awokado.

Po 12 miesiącach w jadłospisie dziecka pojawić się może soja, jogurt, żółtko, pełnotłuste mleko krowie lub mleko sojowe wzbogacone o odpowiednie składniki odżywcze. Przed ukończeniem 2 roku życia w jego diecie nie powinno brakować tłuszczy, najlepiej tłuszczy nienasyconych, które znaleźć można m.in. w oliwie z oliwek, a także tłuszczy nasyconych, zawartych w mleku i nabiale.

„Tak naprawdę od rodziców zależy to, jak ich dzieci będą się odżywiać, ale najlepszą alternatywą jest semiwegetarianizm (tzn. dziecko spożywa ryby) czy laktoowowegetarianizm (gdzie zapotrzebowanie na wapń czy inne składniki można pokryć z mleka i jego przetworów oraz jajek)” – podaje specjalistka. Jak dodaje ekspert, w diecie malucha powinna znaleźć się kasza (np. jęczmienna, jaglana, komosa ryżowa), a także nasiona roślin strączkowych (takie jak soczewica, fasola i ciecierzyca). Zdaniem Moniki Bigoś należy kontrolować ilość witaminy D, wapnia i żelaza w diecie dziecka. W niektórych przypadkach wskazana jest suplementacja witaminy B12.

Jak ułożyć jadłospis wegetariański dla dziecka?

W diecie dziecka nie powinno zabraknąć śniadania, które jest źródłem energii i stymuluje metabolizm. Bogaty w składniki odżywcze posiłek pozwala zachować właściwą wagę dziecka, a więc uniknąć nadwagi czy otyłości. Podczas śniadania warto podawać malcowi pieczywo i płatki pełnoziarniste, owoce i jaja. Doskonałą propozycją są także jogurty i ser. Dieta bezmięsna powinna być zbudowana z odpowiednich proporcji białek, węglowodanów i błonnika. Podczas gdy dobrym źródłem białek są jaja, sery, orzechy i nabiał, węglowodany czerpać można z owoców, warzyw, pieczywa i płatków pełnoziarnistych, ryżu oraz fasoli. Błonnika dostarczają rośliny strączkowe, owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Jeżeli dziecko nie jest przekonane do wegetariańskich potraw, przyrządzaj te, które lubi. Świetnie sprawdzą się na przykład makarony z serem i warzywami czy pełnoziarniste pieczywo z masłem orzechowym. Większość dzieci lubi pizzę oraz nabiał. Starsza pociecha może pomóc ci w wyszukiwaniu smacznych przepisów, a także w zrobieniu zakupów, z których stworzyć można pyszne potrawy wegetariańskie. Jak podaje dietetyk, „posiłki powinny być bardzo urozmaicone i kolorowe, aby zachęcić dzieci do jedzenia”.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto