Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym jest astma wysiłkowa?

abcZdrowie.pl
abcZdrowie
Astma wysiłkowa ogranicza, czy tylko utrudnia aktywność sportową? Zobacz, kto może być zagrożony tą dolegliwością i jak sobie z nią radzić.

Astma wysiłkowa to odmiana astmy, która utrudnia życie dotkniętym nią miłośnikom sportu. Spłycenie oddechu, uczucie ciężkości, duszność, kaszel i spadek wydolności to odpowiedź chorego organizmu na ćwiczenia fizyczne. Dotyczy to głównie dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych, ograniczając ich ruchową aktywność. Z drugiej strony, może rozwinąć się nawet u czołowych wyczynowych sportowców. Przyjrzyjmy się bardziej dokładnie tej przypadłości.

Objawy i przyczyny astmy wysiłkowej
Objawy astmy wysiłkowej pojawiają się zazwyczaj chwilę po ustaniu danej aktywności. Są uporczywe i dodatkowo obciążają zmęczone ciało. Objawy można przeczekać, gdyż zazwyczaj ustają samoczynnie. Niekiedy konieczne jest jednak przyjęcie środka rozkurczającego oskrzela. Przynosi on ulgę, gdyż napad astmy wysiłkowej polega na odwracalnym zwężeniu dróg oddechowych, które oczywiście utrudniają wymianę gazową. Nadreaktywne oskrzela nie tolerują energicznego wysiłku, a mięśnie gładkie kurczą się. Pojawia się również obrzęk błony śluzowej ścian, któremu towarzyszy wzmożone wydzielanie śluzu. Podczas silnych ataków może dojść do utraty przytomności. Zdarza się, że niedobór tlenu wywołuje również sinicę. Jeśli ktoś obarczony jest jednocześnie astmą alergiczną i wysiłkową, powinien zwracać szczególną uwagę na higienę środowiska, w którym trenuje. Obecność dużej ilości alergenów będzie miała niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Należy jednak przyznać, że same przyczyny choroby nie są jeszcze w pełni poznane, a ich wyjaśnienie wymaga czasu i dodatkowego nakładu pracy. Hipotezy odnoszą się do ochłodzenia dróg oddechowych lub utraty z nich wody, co powoduje dalsze reakcje.

Rozpoznanie i leczenie
By dokonać rozpoznania astmy, wykonuje się próbę wysiłkową. Pacjent podczas wysiłku o rosnącej intensywności (np. na bieżni ruchomej) oddycha przez specjalną aparaturę. Badanie to nie jest jednak wystandaryzowane i nie ma co do niego jasno określonych procedur. Niezbędny jest również wywiad lekarski. Leczenie astmy wysiłkowej polega na podawaniu leków, które zmniejszają reaktywność oskrzeli. Są to wziewne kortykosteroidy. Leki stosuje się bezpośrednio przed wysiłkiem. Dodatkowo należy systematycznie przyjmować leki zapobiegające powstawaniu stanów zapalnych w oskrzelach. Co ciekawe, niektórzy badacze są zdania, że systematyczny wysiłek aerobowy obniża reaktywność oskrzeli.

Astma wysiłkowa a treningi
Każdy wysiłek powinien być poprzedzony odpowiednią rozgrzewką, by przygotować organizm do pracy. Na koniec treningu należy poświęcić odpowiedni czas (kilka minut) na wychłodzenie rozgrzanego ciała. Wówczas objawy – przy stosowaniu leków – nie powinny tak dokuczać lub mogą w ogóle ustąpić. Szal lub chusteczka na usta pomaga nawilżyć wdychane powietrze, które dostaje się do organizmu tą drogą. Aktywności zalecane to spacery, pływanie czy joga. Jeśli chodzi o jazdę rowerem, to powinna odbywać się ona w umiarkowanym tempie. Choć bieganie długodystansowe jest zdecydowanie odradzane, to jednak regularne konsultacje lekarskie i branie sobie do serca wszystkich wskazówek, pozwalają realizować się również pasjonatom tej dyscypliny.

Astma wysiłkowa wcale nie wyklucza z aktywności sportowej. Choć oczywiście wymaga wzmożonej uwagi i dbałości o warunki, w których ta się odbywa. Odpowiednia opieka lekarska oraz systematyczna kontrola stanu zdrowia powinny pomóc funkcjonować normalnie, także w trybie treningowym.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto