Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyszczą skutecznie

ic
Do czterech oczyszczalni trafiają ścieki z terenu Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. By sprostać rosnącemu zużyciu wody, już teraz powstaje nowy obiekt, który zastąpi najstarszą z oczyszczalni.

Do czterech oczyszczalni trafiają ścieki z terenu Tarnowskich Gór i Miasteczka Śląskiego. By sprostać rosnącemu zużyciu wody, już teraz powstaje nowy obiekt, który zastąpi najstarszą z oczyszczalni.

Zlokalizowana w Lasowicach oczyszczalnia "Śródmieście" została oddana do użytku już w 1929 roku. Na owe czasy był to obiekt bardzo dobrze wyposażony, jeden z pierwszych tego typu na Śląsku i w Polsce.

- Oczyszczalnia o pełnym procesie oczyszczania ścieków posiadała również instalację do odzyskiwania biogazu powstającego w procesie fermentacji osadów, a generator umożliwiał wytworzenie energii elektrycznej na potrzeby zakładu. Stan taki trwał do wybuchu II wojny światowej. W czasie okupacji generator zdemontowano i nie został zwrócony po wojnie - tłumaczy Agnieszka Niemiec z Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach.

Oczyszczalnia wybudowana kiedyś poza miastem została w związku z rozwojem budownictwa mieszkaniowego "wchłonięta" w jego granice. Wzrost liczby mieszkańców i zakładów przemysłowych podłączonych do niej sprawił, że jej przepustowość okazała się już niewystarczająca. Również stan techniczny obiektów w związku z długoletnią eksploatacją uległ pogorszeniu i wymagał poniesienia znacznych nakładów finansowych.

Nowa w budowie

- Dlatego już w połowie lat siedemdziesiątych podjęto decyzję o wybudowaniu nowej oczyszczalni. W 1986 roku ruszyła budowa Centralnej Oczyszczalni Ścieków na terenie pomiędzy dzielnicami Centrum i Strzybnica, poza obszarem zabudowanym - wyjaśnia Agnieszka Niemiec.

Oczyszczalnia o przepustowości projektowej 45 tysięcy metrów sześciennych na dobę miała zostać ukończona w 1991 roku. Początkowo była to inwestycja wojewódzka, potem została przekazana gminie Tarnowskie Góry.

- W okresie tym nastąpiła również zmiana przepisów dotyczących wymaganej jakości oczyszczanych ścieków.
Jednocześnie w związku z sytuacją gospodarczą oraz spadkiem zużycia wody przez ludność i przemysł potrzebne były zmiany projektowanej przepustowości oczyszczalni do 10 tysięcy metrów sześciennych na dobę - wylicza Agnieszka Niemiec.

Obecnie gmina podjęła decyzję o budowie oczyszczalni ścieków oraz kanalizacji sanitarnej i deszczowej przy pomocy przedakcesyjnych środków Unii Europejskiej oraz innych funduszy pomocowych.

- Dokończenie budowy przewidziane jest do końca 2005 roku. Oczyszczalnia ?Śródmieście? pracować będzie do momentu zakończenia budowy i uruchomienia oczyszczalni "Centralna", następnie ulegnie likwidacji. Na jej terenie będzie jedynie pracować przepompownia, która będzie tłoczyć ścieki na "Centralną" - tłumaczy Agnieszka Niemiec.

"Leśna" poniżej możliwości

Oczyszczalnia "Leśna" w Strzybnicy spełnia aktualne przepisy w zakresie dopuszczalnych wskaźników dla ścieków oczyszczonych. Nie można jednak wykorzystać w pełni jej możliwości ze względu na braki sieci kanalizacyjnej.

- Po dokonaniu analizy kosztów zdecydowano o adaptacji istniejącej pompowni w oczyszczalni i budowie kolektora doprowadzającego ścieki do centralnej oczyszczalni po jej wybudowaniu przez gminę. Po uruchomieniu bezobsługowej pompowni i kolektora oczyszczalnia "Leśna" zostanie zlikwidowana - tłumaczy Agnieszka Niemiec.

Zbudowana w 1985 r. oczyszczalnia "Repty Śląskie" została w latach 1999-2000 zmodernizowana i spełnia całkowicie wymagania stawiane tego rodzaju obiektom. Jest to szczególnie ważne, gdyż oczyszczalnia przylega do Parku Repeckiego, który ustanowiony został decyzją wojewody śląskiego parkiem krajobrazowym. W parku znajduje się znane w Polsce centrum rehabilitacyjne, z którego ścieki trafiają do tej oczyszczalni.

- Modernizacja polegała na zastąpieniu starego, energochłonnego napowietrzania powierzchniowego, nowoczesnym tzw. napowietrzaniem wgłębnym. Wybudowano stację dmuchaw, zagęszczacze osadów, komory fermentacyjne oraz zainstalowano aparaturę kontrolno-pomiarową.
Oczyszczalnia posiada jeszcze rezerwę przepustowości dla podłączenia całej dzielnicy Repty Śląskie, gdzie jest obecnie budowana kanalizacja ? zaznacza Agnieszka Niemiec.
W przyszłym roku planowana jest jeszcze modernizacja części mechanicznego oczyszczania ścieków poprzez zabudowanie stacji automatycznej do wyłapywania piasku. Pozwoli to na dalsze zmniejszenie uciążliwości w eksploatacji obiektów oraz zabezpieczenie pomp ściekowych i systemu napowietrzania przed uszkodzeniami.

Miasteczko za dwa lata

Modernizacja oczyszczalni "Miasteczko Śląskie" w Miasteczku Śląskim przewidziana jest w latach 2003-2005. Planowany koszt prac to ok. 2,5 mln złotych.

- Modernizacja polegać będzie na zmianie systemu oczyszczania biologicznego i zapewni uzyskanie wymaganych efektów oczyszczania. W ramach modernizacji wykorzystane zostaną istniejące obiekty, z nowych powstanie jedynie stacja dmuchaw oraz stacja mechanicznego oczyszczania ścieków. Oczyszczalnia zostanie wyposażona w nowoczesne urządzenia i całkowicie zautomatyzowana. - zapowiada Agnieszka Niemiec.

Bardzo istotnym elementem w eksploatacji wszystkich oczyszczalni ścieków jest prowadzona w nich gospodarka odpadami, a szczególnie osadami ściekowymi.

- Nasze przedsiębiorstwo posiada przewoźną kontenerową stację do mechanicznego odwadniania osadu. Stacja kupiona w 2001 roku była pierwszą tego typu działającą na terenie Śląska i jedną z niewielu w Polsce. Jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne. Stacja ta okresowo przemieszcza się między poszczególnymi czterema oczyszczalniami, zapewniając mechaniczne odwodnienie powstałych osadów ściekowych - mówi Agnieszka Niemiec. - Poprzednio osady odwadniane były na poletkach, stopień odwodnienia zależał od warunków atmosferycznych, a wywóz osadów wymagał dużego nakładu pracy fizycznej - dodaje.

Zastosowanie prasy pozwoliło na znaczne zmniejszenie objętości wywożonych osadów, a co za tym idzie opłat za ich przyjęcie do składowania i kosztów transportu oraz wyeliminowało prace fizyczną. Poprawiła się również jakość osadów i możliwość ich gospodarczego wykorzystania. Partie osadu odwodnionego posiadające aprobatę do ich gospodarczego wykorzystania przekazywane są odbiorcom, między innymi z przeznaczeniem do kompostowania i rekultywacji.

- Inwestycje dotyczące oczyszczalni "Leśna" i "Miasteczko" będą mogły być zrealizowane w dużej mierze dzięki dokapitalizowaniu spółki przez francuskiego inwestora strategicznego CGE z grupy VEOLIA WATER - podkreśla Agnieszka Niemiec. - Gminy prowadzą i planują dalsze inwestycje w zakresie pełnego skanalizowania miast, jeśli tylko uda się uzyskać odpowiednie środki finansowe z funduszów celowych oraz z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - dodaje.

Liczby:

10650 metrów sześciennych na dobę -łączna przepustowość oczyszczalni,

8500 metrów sześciennych na dobę - ilość ścieków dopływających średnio w 2002 roku do oczyszczalni.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto