Darmowa komunikacja dla uczniów w Warszawie. Dzieci z podstawówek bez biletu od września?

Pomysł, aby dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej mogły za darmo podróżować komunikacją miejską zgłosiła lewicowa radna Paulina Piechna-Więckiewicz. Bezpłatne przejazdy dla uczniów w Warszawie miałyby obowiązywać w czasie roku szkolnego - czyli od września do czerwca. Podobne rozwiązanie wprowadził już Kraków.

Uczniowie podstawówek mieliby prawo do darmowych przejazdów miejską komunikacją od początku września do końca czerwca. Zdaniem radnej Inicjatywy Polskiej wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla dzieci nie byłoby znaczącą pozycją w budżecie Warszawy.

Warszawa wydaje na komunikację rocznie 2,7 mld zł. Jedynie jedna trzecia tej kwoty pokrywana jest z wpływu ze sprzedaży biletów. Aktualnie w szkołach podstawowych (w klasach 1-6) uczy się 112 tys. dzieci. Według szacunków przywilej biletowy dla uczniów mógłby kosztować 8 mln. zł.

Jak dowiedzieliśmy się w ratuszu, miasto od kilku miesięcy analizuje wprowadzić darmową komunikację dla uczniów.
- Rozpoczęliśmy analizy, chcemy oszacować skutki wprowadzenia takiego rozwiązania. Przygotowujemy ankiety dla rodziców. Chcemy wiedzieć ilu uczniów korzystałoby z bezpłatnej komunikacji - powiedziała nam Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Od 1 września chcemy wprowadzić takie rozwiązanie - dodał.


Zobaczcie też: [Metro z kamieniem węgielnym. Co z trasą na Białołękę?

width="1280" height="720" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen="">](http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/metro-z-kamieniem-wegielnym-co-z-trasa-na-bialoleke-wideo,3918471,artgal,t,id,tm.html)

Wideo

baw

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

14.12.2017, 17:03

Kiedy zabierali bilety dzieciom pracowników komunikacji którzy noce i święta zamiast z rodzinami to spędzają w pracy, wtedy psy szczekały ZABIERAĆ, ale jak teraz szczeniaki tych psów mają za darmo to już żaden nie szczeka że za darmo to źle?

23.11.2016, 12:05

Skąd masz dane, że są "miliony" kart miejskich Warszawiaka? Zobacz ile jest zarejestrowanych mieszkańców a ile osób nie jest.Poczytaj trochę o szacunkowej liczbie mieszkańców stolicy i porównaj to z oficjalnymi danymi ratusza. Żeby zapchać okienko w punkcie obsługi wystarczy niewiele np. setka osób. Zresztą wystarczy zobaczyć tablice rejestracyjne na pierwszych lepszych parkingach w Warszawie.

23.11.2016, 00:17

Mówisz- "obecna marna zniżka mało kogo zachęca", a jednak są miliony takich kart miejskich. Kiedy była wymiana hologramów na e-hologramy nie można się było dopchać do okienka w żadnym punkcie obsługi.

22.11.2016, 08:38

Miało być - płacę podatki zgodnie z miejscem zamieszkania...

22.11.2016, 08:36

Place podatki zgodnie z miejscem zamieszkania miało być...

22.11.2016, 08:35

Dlaczego zameldowani? Nie jestem zameldowana w Warszawie. Jednak mieszkam tu i pracuję. Od lat też płacę podatki zgodnie z miejscem zameldowania (jak każdy normalny mieszkaniec). Co wy z tym meldunkiem?

22.11.2016, 07:32

moim zdaniem, ceny 50% w dół i będzie problem, żeby obsłużyć ruch zbiorkomu

22.11.2016, 07:31

wznowiłem się na studiach w wieku lat 41, zawsze auto, mieszkajac w dobrze skomunikowanej dzielnicy i posiadajac znizke 50% samochod zaczalem uzywac sporadycznie. jest minus. wiecej pije :)

21.11.2016, 21:12

Komunikacją powinny jeździć tylko dzieci osób płacących podatki w Warszawie. W innym wypadku to nie ma sensu...

21.11.2016, 20:26

a dlaczego ma to dotyczyć zameldowanych ? Przecież podatki wszyscy płacą takie same w całym kraju !!!

21.11.2016, 20:25

też się zgadzam, że komunikacja miejska powinna być za darmo, jeżeli komunikacja jest dofinansowana w wysokości 70% z podatków, to dlaczego nie można tego już dofinansować w 100% i zrobić komunikację miejską za darmo ? Rozmawiam z kierowcami i twierdzą, że po co mają tłuc się autobusami, jak bilans finansowy za bilety wychodzi im taki sam, z tym, że różnica jest taka, że komfort mają taki, że są mobilni i nie muszą czekać nie wiadomo ile na autobus... druga strona medalu jest taka, że bilet na 2 strefy na 3 miesiące kosztuje 530zł... czy ktoś nie przegiął pały w drugą stronę ? Przy zarobkach 2200 brutto to taka kwota to dosłownie łupienie w biały dzień jeszcze wynajem pokoju 600zł i co zostaje na jedzenie ? Szkoda, że włodarze nie liczą się z kieszenią i głosem zwykłych ludzi, w sumie to dzięki nam oni są przy korycie i na dodatek nie ułatwiają nam życia...

21.11.2016, 20:10

Szkoda, że tytuł oszukuje, bo nie ma w nim ani słowa o dzieciach. Wszyscy Warszawiacy powinni mieć darmową komunikację, to by mogło ludzi zachęcić do rezygnacji z samochodów. Obecną zniżkę mogą sobie wsadzić.

21.11.2016, 16:53

Warszawiacy zameldowani-wszyscy nie powinni płacić za bilet. Takie rozwiązanie funkcjonuje już w wielu miastach, ba nawet jest stolica. Dzięki temu powinny się też zwiększyć liczba zameldowanych, bo obecna marna zniżka mało kogo zachęca. Wystarczają podatki, a dodatkowo można oszczędzić choćby kasując straż miejską, kupować mniej ale lepiej(np. elektryczne autobusy z dotacją)...

21.11.2016, 15:43

Bardzo klikalny tytuł:)