Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowa wystawa na 42. piętrze wieżowca. Zobacz niezwykłe obrazy Wojciecha Fangora i panoramę miasta

baw
Wystawa Wojciecha Fangora w Warszawie
Wystawa Wojciecha Fangora w Warszawie Ewelina Wójcik
42. piętro apartamentowca Cosmopolitan zamieniło się w galerię prac jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie - Wojciecha Fangora. Obrazy można oglądać do 1 lipca w każdą sobotę i niedzielę. Szczegóły w artykule poniżej.

Na wystawie możemy zobaczyć obrazy z najważniejszego okresu twórczości artysty - z lat 60. i 70. Wojciech Fangor, tworzył wtedy abstrakcyjne kompozycje budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiązują dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą, widzianą z okien 42. piętra Cosmopolitan.


Wystawa „Fangor: Poza płaszczyzną wizualną”, 26.05-1.07. 2018 r, soboty i niedziele, godz. 14-19, apartamentowiec Cosmopolitan, ul. Twarda 4. Wstęp bezpłatny

- Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w Studium Przestrzeni, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie, wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią. Nasza ekspozycja nawiązuje do tego przełomowego kroku artysty sprzed 60 lat - mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.

Wojciech Fangor, to obok Magdaleny Abakanowicz, Romana Opałki i Tadeusza Kantora, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Jest uznawany za twórcę „polskiej szkoły plakatu”. Drogę do oszałamiającej kariery otworzyła mu słynna wystawa z 1965 roku – „Responsive Eye" w nowojorskiej MoMA. Pięć lat później artysta – jako jedyny dotychczas Polak – miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

W Polsce jego dzieła są obecnie niesłychanie popularne, cieszą się również wielkim zainteresowaniem kolekcjonerów na rynkach światowych. W ubiegłym roku ceny jego 4 dzieł przekroczyły poziom 1 miliona złotych. Ostatnim najważniejszym dziełem artysty był projekt wejść oraz identyfikacja 7 stacji dla II linii metra warszawskiego.


od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto