Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe warsztaty w Warszawie. Zostań rzemieślnikiem! Naucz się cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła

Basia Woźnica
Darmowe warsztaty w Warszawie. Zostań rzemieślnikiem! Naucz się cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła
Darmowe warsztaty w Warszawie. Zostań rzemieślnikiem! Naucz się cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Zagraj z kowalami, przymierz się do szkła lub zostań arystokratą produkcji - Muzeum Warszawskiej Pragi zaprasza na cykl szkoleń, które poprowadzą doświadczeni rzemieślnicy. Chętni będą podczas zajęć poznać podstawy cholewkarstwa, kowalstwa i formowania szkła. A to wszystko za darmo. Dalsza część artykułu poniżej.

Każde szkolenie obejmuje 60 godzin warsztatowych zajęć w pracowniach i pod okiem doświadczonych rzemieślników. Programy szkoleń nastawione są na praktyczne poznanie zawodów poprzez przekazanie zanikających umiejętności. Szkolenia będą się odbywać 2-3 razy w tygodniu od września do października. Udział w zajęciach jest darmowy. Poniżej prezentujemy opis poszczególnych warsztatów.

Przymierz się do szkła!
Rzemieślnicze szkolenie z formowania szkła sodowego poprowadzi Mirosława Wojdowicz, która posiada 30 lat praktyki zawodowej. Pracowała w Spółdzielni Pracy „Areometr”, a obecnie w Wytwórni szkła technicznego „GOMAR”, rodzinnej firmie będącej kontynuatorem działalności Areometru oraz mistrza szklarskiego Wiesława Skrobiszewskiego z Grochowa. W Gomarze powstają specjalistyczne wskaźniki do pomiaru stężenia roztworów jak areometry czy densymetry. Zamawiają je wyższe uczelnie oraz zakłady przemysłowe z branży energetycznej, chemicznej, spożywczej czy alkoholowej.

Zostań arystokratą produkcji! Szarfuj, bizuj i modeluj
Szkolenie z cholewkarstwa będzie prowadzone przez Pana Marka Motyczyńskiego. „Znajomi mówią, że urodziłem się pod maszyną.” - przyznaje mistrz Marek Motyczyński, w zawodzie od 40 lat. Podstaw sztuki zawodowej uczył się od ojca, który również był cholewkarzem. Potem przez 24 lata prowadził własną pracownię. Obecnie kieruje Pracownią Obuwia Teatru Wielkiego Opery Narodowej. Buty bokserskie, dla konia czy antyczne sandały – to codzienne wyzwania tego rzemieślnika. Wie też, jak wykonać klasyczne oksfordy, eleganckie czółenka, czy kozaczki.

Zobacz również: Zakłady rzemieślnicze z duszą. Tu kupisz oryginalne rzeczy lub naprawisz stare [MIEJSCA, ADRESY]

Zagraj z kowalami!
Szkolenie z kowalstwa będzie prowadzone przez Jerzego Kamińskiego i Wiesława Górskiego. Jerzy Kamiński posiada ponad 40 lat praktyki zawodowej w obszarze kowalstwa artystycznego. Ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych. Od 1982 do 1990 roku pracował w warsztacie kowalskim Tadeusza Szmalenberga. Później, wraz z Wiesławem Górskim przejął pracownię przy ulicy Skierniewickiej na Woli. Obecnie ich firma Kowale Losu mieści się przy ulicy Wojnickiej na Pradze. Metalowe konstrukcje witraży, meble dla znanej sieci kawiarni czy brama z wykuwanymi różami dla jednego z klientów w Belgii, to tylko niektóre z ich realizacji.

Jak się zapisać?
W zajęciach mogą wziąć udział osoby, które posiadają minimalne umiejętności w wymienionych wyżej dziedzinach. Na koniec uczestnicy zajęć będą musieli wykonać konkretny projekt. Zapisy odbywają się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Muzeum Warszawskiej Pragi. Chętni mogą zgłaszać się do 26 sierpnia. Wybrane osoby zostaną zaproszone do udziału w warsztatach.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto