Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe zwiedzanie muzeów w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz wejść za darmo

Żaneta Różańska
Darmowe zwiedzanie muzeów w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz wejść za darmo
Darmowe zwiedzanie muzeów w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz wejść za darmo Bartłomiej Międzybrodzki
Darmowe zwiedzanie muzeów w Warszawie. Wielu turystów odwiedzających stolicę pragnie zwiedzić jej znane zabytki. Mało kto wie, że większość muzeów i historycznych miejsc Warszawy można w określonym czasie zwiedzać bezpłatnie. Podajemy listę zabytków, które oferują bezpłatne zwiedzanie przez cały tydzień.

Darmowe zwiedzanie muzeów w Warszawie. Sprawdź, gdzie możesz wejść za darmo

Muzeum Pożarnictwa to jedna z niewielu tego typu placówek w kraju. W Warszawie możecie zwiedzić salę historyczną, która eksponuje powojenne strażackie sztandary, indywidualne i grupowe fotografie strażaków, odznaki o odznaczenia, hełmy strażackie, umundurowanie bojowe i wyjściowe, uzbrojenie osobiste, mundury wojskowe polowe i wyjściowe z czasów II wojny światowej, czapki strażackie, przenośny sprzęt alarmowy i oświetleniowy oraz książki opisujące dzieje warszawskiej straży ogniowej. Ponadto w Muzeum znajdują się sale z wyposażeniem sprzętowo-technicznym, sale pojazdów samochodowych, łączności, pojazdów konnych, motopomp oraz skutków popożarowych.

W Muzeum Gazownictwa zobaczyć można lodówkę gazową, kuchnię węglowo-gazową, żelazko gazowe, termy i oryginalne piece łazienkowe oraz unikalną maszynkę do palenia kawy z przełomu XIX i XX wieku. Eksponaty zabytkowej architektury przemysłowej to precyzyjnie wykonane maszyny i urządzenia technologiczne o imponujących rozmiarach, zachowane w doskonałym stanie. Muzeum Gazownictwa posiada również wiele adnotacji historycznych, dokumentujących zachodzące zmiany i postęp w dziedzinie gazownictwa.

Muzeum Geologiczne mieści się w zabytkowym gmachu Państwowego Instytutu Geologicznego. Budynek został zaprojektowany przez Mariana Lalewicza w latach 20. ubiegłego stulecia. W muzeum znajduje się kilka tematycznych wystaw stałych: Materia Ziemi, Historia geologiczna Polski, Surowce mineralne Polski, Skamieniały Świat, Magmatyzm, Sedymentacja i diageneza, Metamorfizm, Historia PIG, Model pustyni, Kamień budowlany, Procesy krasowe oraz Piaskowce z pierścieniami. Ponadto goście mogą zobaczyć szkielety mamuta włochatego, nosorożca włochatego, niedźwiedzia jaskiniowego oraz dilofozaura.

Muzeum Miar mieści się w budynku dawnego Banku Polskiego, obecnie siedziby Głównego Urzędu Miar. Do najciekawszych eksponatów muzeum zaliczają się 4-funtowy odważnik z 1677 r. oznaczony herbem Kościesza (pochodzący prawdopodobnie ze Żmudzi), miedziane półkorce warszawskie z 1794 i 1797 r., drewniane bezmiany z XVIII w., łokcie polskie, kieszonkowy zegarek słoneczny z połowy XIX w. pomysłu polskiego astronoma Jana Baranowskiego oraz jeden z pierwszych liczników energii elektrycznej. Ponadto w zbiorach znajdują się liczne dokumenty opisujące rozwój elektryczności, z możliwością wglądu w dołączone okazy pierwszych galwanometrów, woltomierzy czy liczników energii elektrycznej prądu stałego i zmiennego.

Czytaj też: Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo [MAPA]

Dalszy ciąg na stronie 2

Mapa muzeów Warszawy i okolic:

Pokaż Zabytki Warszawa i okolice na większej mapie

Ekspozycje Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego prezentowane są w dwóch salach: Stołowej i Bilardowej. W Sali Bilardowej przedstawiane są w dużym powiększeniu plansze ze zdjęciami Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich, ukazujące przedwojenną rezydencję na tle Krakowskiego Przedmieścia, wnętrza pałacu oraz zniszczenia wojenne z lat 1939-1945. W Sali Stołowej natomiast znajduje się wystawa zatytułowana Alma Mater Varsoviensis, prezentująca dzieje uczelni od momentu utworzenia Szkoły Prawa w 1808 r. aż do czasów współczesnych. W budynku Starej Biblioteki regularnie wystawiane są czasowe ekspozycje tematyczne.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie gromadzi eksponaty sztuki współczesnej, nacisk kładąc w szczególności na sztuki wizualne, projektowanie graficzne, wzornictwo i architekturę. Przy muzeum działa Rada Muzeum powoływana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej prezentuje dwie stałe wystawy. "Więźniowie X Pawilonu" to ekspozycja ukazująca realia i dzieła sztuki związane z walką niepodległościową Polaków. Obejrzeć w niej można imienne cele wielu więzionych tu wybitnych Polaków, akta władz carskich, dokumenty więzienne, śledcze i sądowe, prasę i druki poszczególnych organizacji politycznych, a także fotografie więźniów i pozostałe po nich pamiątki. Wystawa "Józef Piłsudski w X Pawilonie" ukazuje fragment biografii J. Piłsudskiego wiążący się z X Pawilonem: jego pobyt tutaj, kiedy jako czołowy przywódca PPS i redaktor „Robotnika” został tu osadzony wraz z żoną Marią 18 IV 1900 po wykryciu drukarni tego pisma w jego ówczesnym mieszkaniu w Łodzi. Obok budynku X Pawilonu biegnie zachowana historyczna droga straceń kończąca się Bramą Straceń oraz tablicą upamiętniającą więźniów Cytadeli.

Muzeum Katyńskie gromadzi pamiątki po zamordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje wydobyte po ekshumacji oraz pamiątki przekazane przez rodziny pomordowanych. Muzeum stawia na edukację młodych, na ich pamięć o tragicznie zmarłych żołnierzach Wojska Polskiego.

Czytaj też: Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo [MAPA]

Dalszy ciąg na stronie 3

Muzeum Błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki prezentuje pamiątki po ks. Popiełuszce i sprzęty pochodzące z jego domu rodzinnego. Znajdują się tam również narzędzia zbrodni - pałka, którą bito ks. Jerzego, sznury, którymi skrępowano mu ręce i nogi, kamienie, które przywiązano mu do nóg. W gablotach znajdują się: koszula, spodnie, buty, które ks. Jerzy miał na sobie w chwili śmierci. Poza tym w muzeum znajduje się ponad 200 dokumentów oraz świadectw osób, które za sprawą księdza otrzymali różne łaski. W ekspozycji muzeum znajdują się również zdjęcia dokumentujące pogrzeb błogosławionego oraz szarfy i transparenty z niego pochodzące.

Muzeum Cechu Rzemiosł Skórzanych im. Jana Kilińskiego podzielone jest na dwa warsztaty: szewski i rymarski, w których zobaczyć można narzędzia jakimi posługiwali się XIX-wieczni rzemieślnicy. Najstarsze eksponaty pochodzą z wieku XIV, niektóre zostały pozyskane przy okazji badań archeologicznych na obszarze Starego Miasta. Część muzeum poświęcono również patronowi muzeum, Janowi Klińskiemu - pułkownikowi powstania kościuszkowskiego, który mieszkał w domu obok dzisiejszego muzeum.

Muzeum Drukarstwa Warszawskiego liczy sobie ponad 20 tys. eksponatów. Są to głównie książki, czasopisma, grafiki, kartografia, archiwalia, plakaty oraz oprawy artystyczne. Znaleźć jednak można tam też materiały typograficzne: czcionki, winiety, ornamenty, matryce, klocki drzeworytnicze, płyty miedzio- i stalorytnicze, narzędzia drukarskie, kamienie litograficzne, klisze drukarskie i maszyny typograficzne różnego typu.

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego zajmującym się gromadzeniem sprzętu ciężkiego Wojska Polskiego i armii obcych. MPTW prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą oraz organizację, nadzór i uczestnictwo w konserwacji obiektów oraz remoncie pomieszczeń i urządzeń fortecznych.

Wstęp do Parku Rzeźby jest wolny przez cały rok. Podobnie jak w całej Królikarnii, również w Parku historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu zieleni prezentowane są wybrane prace z obszernej kolekcji należącej do Muzeum Narodowego w Warszawie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto