Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo [MAPA]

Żaneta Różańska
Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo
Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo Piotr Smoliński
Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Wielu turystów odwiedzających stolicę pragnie zwiedzić jej znane zabytki. Mało kto wie, że większość muzeum i historycznych miejsc Warszawy można w określonym czasie zwiedzać bezpłatnie. Podajemy listę zabytków, które w konkretnych dniach można odwiedzać za darmo.

Darmowe zwiedzanie zabytków w Warszawie. Sprawdź, gdzie i kiedy możesz wejść za darmo

PONIEDZIAŁEK

Muzeum Plakatu w Wilanowie liczy sobie ponad 55 tys. artystycznych eksponatów z całego świata, z czego ok. 30 tys. stanowią polskie plakaty z lat 1892-2002. Co dwa lata odbywa się tam Międzynarodowe Biennale Plakatu obejmujące prezentacje prac konkursowych, napływających w ilościach ponad dwóch tysięcy, z których Międzynarodowe Jury nagradza prace w trzech kategoriach tematycznych. Podstawowe cykle wystawowe realizowane przez Muzeum Plakatu to Salon Plakatu Polskiego cykl dwuletni (lata nieparzyste), Mistrzowie Plakatu Polskiego, Historia Plakatu Polskiego, Mistrzowie Plakatu Obcego oraz wystawy tematyczne.

WTOREK

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku to dom jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku Jarosława Iwaszkiewicza i jego mniej znanej małżonki, również literatki, Anny. Można w nim zobaczyć zbiory XIX i XX wiecznego malarstwa oraz innych dzieł sztuki, fortepian umiejscowiony w salonie oraz cenny zbiór książek domowej biblioteki. Ponadto w muzeum kontynuowana jest tradycja muzyczno-literackiego salonu, w którym udział biorą znani polscy artyści.

W zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego znajduje się blisko 25 tys. eksponatów z Polski i zagranicy. Założyciel i pierwszy dyrektor muzeum, polski satyryk i dziennikarz, Eryk Lipiński, przez lata gromadził prace artystów z całego świata. Muzeum jest również organizatorem wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczno-humorystyczny.

Dalszy ciąg na stronie 2.

Sprawdź, które muzea możesz zwiedzić za darmo codziennie.

Mapa muzeów Warszawy i okolic:

Pokaż Zabytki Warszawa i okolice na większej mapie

CZWARTEK

Muzeum Łazienki Królewskie to letnia rezydencja ostatniego króla Polski Stanisława Augusta, która składa się z segmentu budynków otoczonych parkiem i centralnie usytuowanym Stawem Łazienkowskim. Zwiedzający mogą wejść do Białego Domku, w którym mieści się gabinet ośmiokątny, pokój bawialny, sala jadalna oraz sypialnia, zaprojektowane przez Dominika Merliniego. Przed południową fasadą Białego Domku stoi zegar słoneczny, ujęty w formę klęczącego satyra. Pałac Myślewicki to niewielki obiekt z łazienką i salą jadalną. Pałac na Wyspie to przede wszystkim wspaniała sala balowa, a także rotunda i pokój kąpielowy. Ponadto w Parku Łazienkowskim znajduje się Teatr Stanisławowski, umiejscowiony w Starej Pomarańczarni. W kompleks pałacowy Łazienek Królewskich wchodzą również Podchorążówka oraz Pawilony, a w alejach parkowych oglądać można wspaniałe rzeźby i pomniki polskich artystów.

W Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego znajdują się pamiątki związane z historią polskiej wsi, chłopów i ruchu ludowego, od połowy wieku XVII do lat współczesnych. Znajdziecie tam zarówno dokumenty i rękopisy upamiętniające te czasy oraz eksponaty malarskie, graficzne, fotografie i rzeźby. Dla pasjonatów ciekawym będą wystawy okazów numizmatyki i tkanin artystycznych. W zbiorach muzeum znajdują się również elementy umundurowania oraz broń biała i palna, używana przez żołnierzy ubiegłych stuleci.

W czwartki za darmo można zwiedzać również Galerię Azjatycką mieszczącą się w siedzibie Muzeum Azji i Pacyfiku.

W Muzeum Więzienia Pawiak znajdziecie przede wszystkim prywatne listy i karty pocztowe więźniów do rodzin oraz ich osobiste pamiątki. W ekspozycji muzeum znajdują się również ocalałe fragmenty wyposażenia więzienia: kraty, drzwi do celi, kotły, miski, podwieszane łóżka oraz łóżeczko dziecięce. Ważny element stanowią też liczne obwieszczenia i propagandowe plakaty wydawane przez okupanta niemieckiego.

Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa swoją siedzibę ma w dwóch zabytkowych budynkach na terenie Łazienek Królewskich: Koszarach Kantonistów i Stajni Kubickiego. Prezentowane są tam trzy wystawy stałe: Polski salon myśliwski z przełomu XIX i XX w., W polu i w kniei oraz Oko w oko. Muzeum stawia na edukację młodych w kierunkach przyrodniczych. Znaleźć można tam eksponaty sztuki łowieckiej i hipologicznej (o koniach domowych), jeździectwa oraz tematyki ekologicznej. W muzeum organizowane są również zajęcia oświatowe oraz wydarzenia kulturalne.

Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim jest zachowanym w dobrym stanie XVII-wiecznym dworem magnackim. Dawniej służył za główną siedzibę warszawskiego rodu Bielińskich. Obecnie można tam obejrzeć dwa pokoje, wystylizowane na salon i gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego, sale w stylu barokowym, klasycznym i biedermeier oraz salę balową. Poza tym w muzeum znajdują się również trzy sale freskowe, z zachowanymi dziełami niderlandzkiego architekta Tylmana z Gameren.

Państwowe Muzeum Etnograficzne kolekcjonuje eksponaty ludowe z Polski i świata. Wystawy stałe prezentują kulturę Afryki, Ameryki oraz Australii i Oceanii. Możecie również poznać polskie obrzędy, zwyczaje i kulturę materialną. Obecnie w muzeum znajduje się blisko 80 tys. eksponatów. Obecnie do 30 października 2016 roku w muzeum wystawiona jest ekspozycja "Futbolove historie".

Muzeum Pałac w Wilanowie łączy tradycję polskiego dworu z włoską willą wiejską i francuskim pałacem. Zbudowany został dla króla Jana III Sobieskiego u schyłku XVII wieku i był rozbudowywany przez jego kolejnych właścicieli. Korpus główny muzeum stanowią barokowe apartamenty królewskie. W skrzydle południowym znajdziecie wystrój XVII-wieczny, zaś w skrzydle północnym XIX-wieczne pamiątki po rodzinie Potockich. Sala Karmazynowa, Gabinet Etrusków, Lapidarium i Gabinet przed Galerią są częścią historycznego muzeum powstałego w 1805 roku.

Fotoplastikon to oddział Muzeum Powstania Warszawskiego. Początek jego istnienia datuje się na 1905 rok, co czyni go najstarszym czynnym fotoplastykonem w Europie. Działa przy Alejach Jerozolimskich 51.

Dalszy ciąg na stronie 3.

Sprawdź, które muzea możesz zwiedzić za darmo codziennie.

Mapa muzeów Warszawy i okolic:

Pokaż Zabytki Warszawa i okolice na większej mapie

SOBOTA

W Muzeum Wojska Polskiego działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków metalu, drewna, malarstwa, skóry i tkanin. Muzeum powstało w 1920 r. za sprawą dekretu Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego i od tamtej pory sukcesywnie gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo- historyczne. Obecnie zbiory muzealne szacuje się na ponad 250 tys. eksponatów.

Muzeum Sportu i Turystyki mieści się w gmachu Centrum Olimpijskiego. Znajduje się w nim blisko 45 tys. eksponatów związanych z tematyką polskiego sportu. Znajdziecie tutaj archiwalne medale, puchary, odznaki sportowe i turystyczne oraz monety, sztandary, flagi i emblematy. Poza tym wystawy zawierają historyczne stroje i sprzęt sportowy, akcesoria podróżne, plakaty sportowe i turystyczne. W muzeum dostępne dla zwiedzających są również dzieła sztuki o tematyce sportowej, takie jak rzeźby, malarstwo, grafika, medale artystyczne oraz tkaniny.

Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie to XIX-wieczna willa byłego współwłaściciela Zakładów Żyrardowskich, Karola Dittricha Jr. Znajduje się tam blisko 9 tys. eksponatów związanych z historią Żyrardowa, tamtejszych zakładów lniarskich i kulturą materialną mieszkańców miasta. Ponadto w muzeum można obejrzeć stałą wystawę prac malarza - pejzażysty Józefa Rapackiego, który związany był z położoną niedaleko od Żyrardowa miejscowością Olszanką.

NIEDZIELA

Muzeum Powstania Warszawskiego zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania. Mieści się w dawnej Elektrowni Tramwajów Miejskich w Warszawie przy ul. Grzybowskiej 79. Główne wejście do muzeum znajduje się od strony ul. Przyokopowej. Placówka dokumentuje historię powstania warszawskiego. Prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego. Ma stanowić hołd wobec tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę, pokazując następnym pokoleniom Polaków sens tamtych wydarzeń.

Zamek Królewski to barokowo-klasycystyczna posiadłość znajdująca się w Warszawie przy placu Zamkowym 4. Pełni funkcje muzealne i reprezentacyjne. Pierwotnie rezydencja książąt mazowieckich, a od XVI wieku siedziba władz I Rzeczypospolitej: króla i Sejmu (Izby Poselskiej i Senatu).

Muzeum Ziemi PAN zaprasza na bezpłatne zwiedzanie w niedziele od 10:00 do 16:00. Jest wielodziałową placówką muzealną, która oprócz podstawowej misji jaką jest gromadzenie zbiorów i ochrona dziedzictwa geologicznego, prowadzi prace badawcze i dokumentacyjne oraz szeroką działalność w zakresie popularyzacji nauk o Ziemi i upowszechniania wiedzy przyrodniczej.

CAŁY TYDZIEŃ

Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego zajmującym się gromadzeniem sprzętu ciężkiego Wojska Polskiego i armii obcych. MPTW prowadzi działalność poszukiwawczą i wydobywczą oraz organizację, nadzór i uczestnictwo w konserwacji obiektów oraz remoncie pomieszczeń i urządzeń fortecznych.

Wstęp do Parku Rzeźby jest wolny przez cały rok. Podobnie jak w całej Królikarnii, również w Parku historia łączy się ze współczesnością. W otoczeniu zieleni prezentowane są wybrane prace z obszernej kolekcji należącej do Muzeum Narodowego w Warszawie.

Sprawdź, które muzea możesz zwiedzić za darmo codziennie.

Mapa muzeów Warszawy i okolic:

Pokaż Zabytki Warszawa i okolice na większej mapie


od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto