Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deprawator w Teatrze Polskim w Warszawie. Miłosz, Gombrowicz i Herbert na jednej scenie [ZDJĘCIA]

Gabriela Jasińska
28 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera sztuki Deprawator w reżyserii Macieja Wojtyszki. W obsadzie są tacy aktorzy jak Paweł Krucz - jako Zbigniew Herbert,  Wojciech Malajkat - jako Czesław Miłosz, Witolda Gombrowicza zagra Andrzej Seweryn, a Grażyna Barszczewska.zagra Janinę Miłosz.
28 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera sztuki Deprawator w reżyserii Macieja Wojtyszki. W obsadzie są tacy aktorzy jak Paweł Krucz - jako Zbigniew Herbert, Wojciech Malajkat - jako Czesław Miłosz, Witolda Gombrowicza zagra Andrzej Seweryn, a Grażyna Barszczewska.zagra Janinę Miłosz. Szymon Starnawski
28 września w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się premiera sztuki Deprawator w reżyserii Macieja Wojtyszki. Jest to kontynuacja zainteresowań reżysera postacią i twórczością Witolda Gombrowicza, to opowieść o "ojczyźnie" i "synczyźnie" - o polskości, która zawsze jest wyzwaniem. W obsadzie Paweł Krucz jako Zbigniew Herbert, Wojciech Malajkat jako Czesław Miłosz, Witolda Gombrowicza zagra Andrzej Seweryn, a Grażyna Barszczewska zagra Janinę Miłosz. Szczegóły poniżej.

Już w ten piątek, 28 września, odbędzie się premiera spektaklu Deprawator w reżyserii Macieja Wojtyszki. Cała akcja osnuta została wokół wydarzeń z lat 1964 - 1969. Na scenie zobaczymy trójkę wybitnych autorów, których odegrają równie wybitni aktorzy. W rolę Czesława Miłosza wcieli się Wojciech Malajkat, Paweł Krucz zagra Zbigniewa Herberta, natomiast Witolda Gombrowicza - Andrzej Seweryn. Zagrają także: Grażyna Barszczewska - Janina Miłosz, Anna Cieślak - Rita Labrosse, Katarzyna Skarżanka - Charlotte Caire oraz Magdalena Zawadzka - Iza de Neyman.

Trzy postawy które dręczą Polaków
Jak opowiada reżyser, ta sztuka powstała trochę na zamówione pani Rity Labrosse, żony Gombrowicza, której spodobał się spektakl ,,Dowód na istnienie drugiego", opowiadający o spotkaniu Mrożka z Gombrowiczem, również reżyserowany przez Macieja Wojtyszkę. Stwierdziła, że ciekawsze by było spotkanie jej męża z Miłoszem. W 1964 roku Witold Gombrowicz poznał Ritę Labrosse i zamieszkali razem we Francji. 3 lata później, Czesław Miłosz wraz z żoną zatrzymali się na wakacje w Vence. W tym czasie gościł u nich Zbigniew Herbert. Miłosz odwiedział Gombrowicza codziennie, mieszkali zaledwie półtora kilometra od siebie. - Ta sztuka jest pewną esencją tego co mówili i co mieli do powiedzenia. Każdy z tych panów - Miłosz, Herbert, Gombrowicz - coś myślą o świecie. Są to trzy postawy które w dalszym ciągu dręczą Polaków - mówi Maciej Wojtyszko.

Relacja Miłosza z Gombrowiczem
Spotkanie i relacja tych dwóch autorów w sztuce jest jednym z najistotniejszych wątków. Chociaż reżyser nie chce dużo zdradzać przed premierą, tłumaczy, że: - To, co Miłosz w tej sztuce wyraża w stosunku do Gombrowicza da się zawrzeć w słowach "bez przerwy mu Gombrowicza po jego śmierci brakuje". On się nie uwolnił od pogardy, jak tłumaczy Miłosz - dodaje. Wyniosłość i ironia Witolda Gombrowicza była dla niego czymś ważnym. Podkreśla też jak fantastyczne jest to, że ci autorzy różniąc się i mając inne zdanie, na przykład wiara Miłosza i ateizm Gombrowicza, lubili się i podziwiali nawzajem.

Obsada sztuki
Zapytany o wybór aktorów, reżyser mówi: - Bardzo solidnie szukałem i miałem dużo szczęścia. Wydaje mi się, że wszystko predestynuje Andrzeja Seweryna do roli Gombrowicza. Wojciech Malajkat jako Miłosz jest i w odpowiednim wieku, i w odpowiednim procesie rozwoju aktorskiego. Natomiast równie fantastyczny jest Paweł Krucz, który nie tylko wygląda podobnie do Herberta, ale też bardzo głęboko wszedł w tę postać - tłumaczy.
Maciej Wojtyszko mówi też o tym, że pomimo tego, że temat spektaklu jest poważny, są w nim także zabawne elementy. Tak jak w dobrym towarzystwie. - Tak wychowani i inteligentni ludzie nie mogli bez przerwy mówić tylko o poważnych tematach, musieli czasem powiedzieć coś głupiego - tłumaczy.

Premiera spektaklu Deprawator odbędzie się 28 września 2018 roku,na scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie.

Spektakl „Deprawator” jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości Polski. Spektakl „Deprawator” powstał przy udziale finansowym Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, instytucji kultury m.st. Warszawy.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto