Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego ucieczka z domu nie jest rozwiązaniem problemów dziecka?

abcZdrowie.pl
Ucieczka dziecka z domu to prawdziwy dramat dla całej rodziny. Niepewność, strach o zdrowie i życie własnej pociechy w ułamku sekundy burzą spokój największego „twardziela”.

Z perspektywy nastolatka, ucieczka może wydawać się jedynym sposobem na wyrażenie sprzeciwu wobec metod wychowawczych rodziców. Większość młodych uciekinierów nie uświadamia sobie, że opuszczenie rodziny nawet na krótki czas nie jest ani ekscytującym przeżyciem, ani rozwiązaniem ich problemów.

Dlaczego młodzież ucieka z domu?

Nic nie dzieje się bez przyczyny, czego doskonałym przykładem są ucieczki nastolatków. Młodzi ludzie decydują się na tak drastyczny krok, gdy czują, że nie znajdą zrozumienia ani oparcia w swoich rodzicach. Źródłem problemów w relacji rodzic-dziecko jest nierzadko alkoholizm jednego z rodziców, choć powody mogą być również inne – od molestowania seksualnego, przez przemoc psychiczną po skrajnie trudną sytuację finansową. Warto uświadomić sobie, że dzieci uciekają nie tylko z domów patologicznych. W tzw. „normalnych” rodzinach też dochodzi do ucieczek dzieci – najczęściej kieruje nimi młodzieńczy bunt i chęć zwrócenia uwagi rodziców na swoje sprawy. Sporadycznie zdarza się, że młodzi uciekinierzy widzą w swojej ucieczce sposób na przeżycie przygody – mimo iż monotonia życia codziennego jest trudna do zaakceptowania dla większości dorastających ludzi, tylko nieliczni posuwają się do ucieczki.

W większości przypadków odnalezienie dziecka, które uciekło z domu, zajmuje kilka-kilkanaście dni. Najczęściej uciekinier jest w dobrym stanie zdrowia, choć zdarza się, że w trakcie nieobecności w domu pada ofiarą przestępstwa (kradzież, pobicie, gwałt). Niestety, nie zawsze udaje się znaleźć młodego człowieka „na gigancie” - niektórzy znikają bez śladu, przy czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że na swojej drodze spotkali mordercę. Nierzadko dopiero po wielu latach udaje się znaleźć zwłoki ofiary – rodzice (jeśli jeszcze żyją) mają wówczas mieszane uczucia. Z jednej strony odczuwają ulgę, że los ich dziecka jest znany, a zabójca stanie przed sądem. Z drugiej – na dobre tracą nadzieję na powrót dziecka.

Czy ucieczki dziecka z domu można zapobiec?

Młody człowiek, który wychodzi z domu z zamiarem opuszczenia rodziny na kilka dni lub tygodni, nie bierze pod uwagę sytuacji, jakie mogą stać się jego udziałem. Naiwnie zakłada, że nie spotka go nic złego, a tymczasowa nieobecność w domu pomoże w rozwiązaniu jego problemów. Nie uświadamia sobie również, jak wielkim ciosem dla rodziców jest zostawienie ich bez wiadomości o miejscu swojego pobytu. Będąc rodzicem, warto pamiętać o tym, jak niewiele wyobraźni mają młodzi ludzie. Z nastolatkiem można i warto rozmawiać otwarcie na wszystkie tematy, także o ucieczkach z domu. Sama rozmowa nie wystarczy, by wpłynąć na dziecko i odwieść je od tego pomysłu, ale jest niezwykle ważnym elementem relacji rodzic-dziecko.

Wyjąwszy skrajne sytuacje (molestowanie dziecka, przemoc w domu, uzależnienie rodzica od środków odurzających), dobra komunikacja to najlepszy sposób na utrzymanie kontaktu z dorastającym dzieckiem. Młody człowiek jest pełen sprzeczności – marzy mu się dorosłość i możliwość decydowania o własnym losie, ale pod wieloma względami jest jeszcze niedojrzały i potrzebuje wsparcia rodziców. Dbając o dobre relacje z dzieckiem, interesując się jego sprawami (nie tylko ocenami w szkole!) i okazując mu ciepłe uczucia, jako rodzice mamy duże szanse na uniknięcie sytuacji, w której po powrocie do domu okazuje się, że dziecko wyszło z domu i nie chce do niego wrócić.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto