Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego w Warszawie wycinane są drzewa? Mieszkańcy protestują i szykują pozew zbiorowy przeciwko miastu. Co na to Zarząd Zieleni?

Monika Golonka
Monika Golonka
Dlaczego w Warszawie wycinane są drzewa? Mieszkańcy protestują i szykują pozew zbiorowy przeciwko miastu. Co na to Zarząd Zieleni?
Dlaczego w Warszawie wycinane są drzewa? Mieszkańcy protestują i szykują pozew zbiorowy przeciwko miastu. Co na to Zarząd Zieleni? Szymon Starnawski /Polska Press
Mieszkańcy Mokotowa sprzeciwiają się prowadzonej w okolicy wycince drzew i zapowiadają pozew zbiorowy przeciwko miastu. Co na to Zarząd Zieleni? Czy usuwanie drzew rzeczywiście jest nieuzasadnione? Dalsza część artykułu poniżej.

Czy ktoś może wie dlaczego od pewnego czasu wycinane są drzewa na ul. Racławickiej, pomiędzy ul. Wołoską a ul. Żwirki i Wigury? - pyta mieszkanka Mokotowa na facebookowej grupie, a pod postem pojawiają się odpowiedzi innych mieszkańców zaniepokojonych wycinką drzew w swojej okolicy, m.in. przy ulicach Narbutta i Dąbrowskiego.

Interweniować w tej sprawie postanowił Marcin Bachman, prawnik i mieszkaniec Mokotowa, który zarzuca miastu nie tylko nadmierną wycinkę drzew, ale również ich zaniedbywanie i zachęca sąsiadów do zaangażowania w sprawę. W tej chwili zbiera specjalistów i wszystkie osoby, którym nie jest obojętny los warszawskich drzew. Przygotowanie pozwu zbiorowego może zająć kilka miesięcy, ale w czasie zbierania niezbędnej dokumentacji do walki z wycinką planuje wykorzystać inne narzędzia prawne.

ZOBACZ TEŻ: Wyjątkowa akcja na Ursynowie. Wycięli drzewa pod blok mieszkalny, deweloper posadzi ponad 200 nowych

Wyjątkowa akcja na Ursynowie. Wycięli drzewa pod blok mieszk...

Dlaczego miasto wycina drzewa?

Z zarzutami mieszkańców Mokotowa nie zgadza się Zarząd Zieleni, który prowadzi właśnie inwentaryzację drzew w stolicy i wybiera te, które ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców muszą zostać wycięte. Jednak jak podkreślają pracownicy Zarządu Zieleni, wycinka jest ostatecznością. Usunięte mają zostać jedynie drzewa suche lub te zainfekowane grzybami chorobotwórczymi.

Za takie zostały uznane m.in. klony przy ul. Narbutta i Racławickiej oraz jesiony na Dąbrowskiego. Jak informuje Zarząd Zieleni, we wszystkich przypadkach u drzew wykryto grzyby i wypróchnienia. Wycinka jest spowodowana również wiekiem drzew - te w okolicy ul. Dąbrowskiego i Narbutta były sadzone w latach 50.

ZOBACZ TEŻ: Bankomat nasion stanął w siedzibie Zarządu Zieleni. Warszawiacy mogą pobierać z niego nasiona i wysiewać kwiaty w mieście

Bankomat nasion stanął w siedzibie Zarządu Zieleni. Warszawi...

- Drzewa, które wycinamy, osiągnęły już swój wiek biologiczny. Mają około osiemdziesięciu lat i są w takim stanie, że w tej chwili mogą zagrażać bezpieczeństwu ludzi - mówi rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Mariusz Burkacki i podkreśla, że każdy wniosek o wycinkę, składany przez Zarząd Zieleni, jest kontrolowany przez inne instytucje, a drzewo sprawdzane przez ekspertów, którzy wydają opinię z uzasadnieniem powodu jego usunięcia. Ostateczna decyzja jest podejmowana przez inne organy (w zależności od obszaru): Wydziały Ochrony Środowiska, Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckiego Konserwatora Zabytków.

– Wiemy, jak cenne jest każde drzewo, szczególnie, gdy w stolicy są fale upałów, a przyuliczne rośliny pozwalają odetchnąć od słońca. Nie możemy jednak pozwolić, by chore drzewo spadło na mieszkańca bądź uszkodziło np. jakiś samochód. Gdy roślina jest niestabilna, ścięcie jej staje się koniecznością – mówi Justyna Glusman, dyrektorka koordynatorka ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni m.st. Warszawy

W te zapewnienia nie wierzy Marcin Bachman, który własnie kompletuje zespół ekspertów, mający zająć się weryfikowaniem decyzji o wycince. - Miasto kieruje się zasadą "wycinać, a nie zabezpieczyć". Urzędnicy są w stanie znaleźć schorzenie u każdego drzewa - twierdzi Bachman i dodaje - dendrolodzy i inni specjaliści sprawdzą, czy wszystkie wydane decyzje zostały przez miasto odpowiednio uzasadnione. Będziemy próbowali wymóc moratorium na wycinkę.

Uwagę na nieprawidłowości dotyczące usuwania drzew i krzewów w całej Polsce zwrócił również NIK i w raporcie z kwietnia 2019 r. przedstawił wyniki kontroli 30 organów (m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego), które wydawały decyzje w sprawie wycinki.

Większość skontrolowanych organów administracji publicznej nie realizowała prawidłowo zadań dotyczących usuwania drzew i krzewów oraz zagospodarowania pozyskanego drewna. Nie robiono tego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, gospodarnie i rzetelnie. NIK podkreśla, że na sytuację wpływ mogła mieć pięciokrotna, na przestrzeni lat 2015 - 2018, zmiana przepisów ustawy o ochronie przyrody regulująca m.in. zasady wycinki drzew i krzewów. Częstotliwość oraz zakres wprowadzanych zmian w przepisach mogły pogłębić niesprawność organów w tym obszarze

Prawnik zarzuca Zarządowi Zieleni także to, że nie wywiązuje się z umów dotyczących pielęgnacji miejskich roślin. Sam podlewa okoliczne drzewa i do podobnej postawy zachęca innych warszawiaków. Proponuje, by chętni mieszkańcy przejęli część obowiązków związanych z podlewaniem roślin, których według niego nie dopełniają miejscy ogrodnicy. Uważa, że przy lepszej pielęgnacji nie będzie trzeba tak często wymieniać drzew na nowe.

Jak podkreśla, nie chce uderzać w miasto, ale obudzić urzędników i ich wyedukować. - Jeśli urzędnicy szukają miejsc do nasadzeń nowych drzew, mogę je wskazać. Drzewa przydałyby się chociażby na Placu Bankowym czy w okolicy Pałacu Kultury i Nauki - komentuje.

Wiem o wycince

Informacje o tym, które drzewa zostały przeznaczone do wycięcia można sprawdzać w serwisie Wiem o wycince w zakładce "Zieleń". Na czerwono zostały tam oznaczone drzewa, które wkrótce zostaną usunięte. Na każdym drzewie przed wycięciem pojawiają się również kartki z taką informacją.

Plan wycinki drzew przy ul. Racławickiej

Jak informuje Justyna Glusman, ratusz pracuje obecnie nad ogólnomiejskim systemem informowania o wszystkich wycinkach, tak by każdy warszawiak mógł sprawdzić wnioski i decyzje dot. usunięcia drzew w stolicy.

Zarząd Zieleni zapowiada, że w miejscu wyciętych drzew pojawią się nowe. Łącznie w stolicy jesienią ma zostać zasadzonych prawie siedem tysięcy drzew.

ZOBACZ TEŻ: Ursus. Deweloper chciał wyciąć prawie 700 drzew. Teraz wycofał wniosek

Ursus. Deweloper chciał wyciąć prawie 700 drzew. Teraz wycofał wniosek

Ursus. Deweloper chciał wyciąć prawie 700 drzew. Teraz wycofał wniosek

Ile drzew wycina się w Warszawie?

Zwróciliśmy się do Zarządu Zieleni z pytaniem o to, ile drzew jest wycinanych w stolicy i ile nowych zostaje posadzonych na ich miejsce. Jak wynika z przedstawionych danych w 2018 r. w stolicy zostało wyciętych 1327 drzew, a posadzonych 6432 nowych. Ile drzew jest wycinanych w poszczególnych dzielnicach?

  • Białołęka: 39 wyciętych / 336 posadzonych drzew
  • Bemowo: 113 wyciętych / 655 posadzonych drzew
  • Bielany: 145 wyciętych / 810 posadzonych drzew
  • Mokotów: 112 wyciętych / 288 posadzonych drzew
  • Ochota: 128 wyciętych / 438 posadzonych drzew
  • Praga Południe: 75 wyciętych / 538 posadzonych drzew
  • Praga Północ: 85 wyciętych / 302 posadzonych drzew
  • Rembertów: 10 wyciętych / 191 posadzonych drzew
  • Śródmieście: 310 wyciętych / 355 posadzonych drzew
  • Targówek: 43 wycięte / 471 posadzonych drzew
  • Ursus: 22 wycięte / 75 posadzonych drzew
  • Ursynów: 25 wyciętych / 260 posadzonych drzew
  • Wawer: 25 wyciętych / 396 posadzonych drzew
  • Wesoła: 25 wyciętych / 112 posadzonych drzew
  • Wilanów: 20 wyciętych / 129 posadzonych drzew
  • Włochy: 75 wyciętych / 172 posadzone drzewa
  • Wola: 17 wyciętych / 490 posadzonych drzew
  • Żoliborz: 79 wyciętych / 440 posadzonych drzew
Łąki kwietne, Ochota. W dzielnicy powstaną naturalne łąki kwietne

Na Ochocie powstaną naturalne łąki kwietne. Zarząd Zieleni c...


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto