Dni otwarte w Kancelarii Premiera. Zobacz gabinet Tadeusza Mazowieckiego [WIDEO, FOTO]

Gabinet Tadeusza Mazowieckiego, wystawę mu poświęconą, samochody, którymi jeździli m.in. Lech Wałęsa czy Hanna Suchocka oraz historyczne kroniki filmowe będzie można oglądać podczas dni otwartych w Kancelarii Premiera.

Źródło: tvnwarszawa.pl/x-news

12 września mija 25. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego - pierwszego rządu po 1945 roku z niekomunistycznym premierem na czele. Z tej okazji Kancelaria Premiera zaprasza na dni otwarte.

Wystawa „Polska OdNowa“

Wystawa „Polska OdNowa” przygotowana została w związku z 25. rocznicą powołania pierwszego od 1945 r. rządu z niekomunistycznym premierem na czele. Konstruując ekspozycję chcieliśmy pokazać, jak wiele w ciągu 16 miesięcy istnienia rządu Tadeusza Mazowieckiego udało się osiągnąć oraz zaprezentować fundamenty, które jego rząd położył pod budowę wolnej i demokratycznej Polski.

Źródło: TVP/x-news

Zobacz gdzie urzędował premier Mazowiecki

W gabinecie, w którym w 1989 r. urzędował premier Mazowiecki, pracuje obecnie minister Władysław Bartoszewski, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Jednak podczas dni otwartych cofniemy się w czasie o 25 lat. W gabinecie znajdą się m.in stare telefony, maszyny do pisania i inne elementy wyposażenia biura z przełomu lat 80 i 90. Będzie można zobaczyć też pamiątki po premierze Mazowieckim.

Czytaj także: Centralny odcinek II linii gotowy w 97 proc. [WIDEO]

Kino – Kronika Filmowa

Jedna z sal w Kancelarii Premiera zamieni się w niezwykłe kino wyświetlające fragmenty archiwalnych kronik filmowych. Moment wyboru przez Sejm Tadeusza Mazowieckiego na premiera, jego pierwsza wizyta zagraniczna w Rzymie i pierwsze umowy z Zachodem. To niektóre fragmenty, jakie będzie można zobaczyć podczas kilkuminutowego pokazu.

Źródło: TVN24/x-news

Samochody z historią

Przed Kancelarią Premiera będą także wystawione samochody, które wielokrotnie uczestniczyły w ważnych wydarzeniach najnowszej historii Polski. Zobaczymy m.in. Lancię Thema, którą jeździli m.in. Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki. Samochód, który służył przez 17 lat, przejechał prawie milion kilometrów. Obok będzie wystawione także pancerne Volvo, które woziło prezydenta Wałęsę i premier Hannę Suchocką. Pojazdy będą przed Kancelarią Premiera w najbliższy piątek i dwa najbliższe weekendy. Na co dzień można je zobaczyć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Dni otwarte w Kancelarii Premiera

12 września w godz. 18.00 – 22.00
13-14, 20-21, 27-28 września w godz. 10.00 – 17.00

Zwiedzanie rozpocznie się od wejścia „A”. Trasa zwiedzania jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zwiedzający muszą mieć przy sobie dokument ze zdjęciem. Ze względów bezpieczeństwa, wejścia będą odbywały się co pół godziny w 30 osobowych grupach.

Wideo

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Więcej na temat:
Więcej na temat:

Powiązane