Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Warszawy po raz drugi zawita Święto Muzyki

Kasia Rożko
Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Już za kilka dni muzyka wypełni ulice stolicy. Do Warszawy po raz drugi zawita Święto Muzyki - wydarzenie regularnie odbywające się na całym świecie od 30 lat. 21 czerwca będziemy się mogli cieszyć muzyką graną na żywo za darmo na ulicach Warszawy. Równolegle z trzystu europejskimi miastami w ponad stu krajach świata.

- To będzie wielkie święto kultury. Warszawa zostanie oddana pod panowanie muzyków i słuchaczy. W tym roku ZGM (Zakład Gospodarowania Nieruchomościami) użyczył nam przepiękną przestrzeń Biblioteki Ordynacji Krasińskich, w artykule z roku 1930 roku określonej mianem oazy kultury, gdzie już od początku czerwca muzycy przygotowują się do świętowania. Każdego dnia zgłaszają się do nas nowi wykonawcy chcący grać podczas święta.

Czytaj też: Najpopularniejsze piosenki o Warszawie - wybierz swoją ulubioną!

Święto Muzyki ma być spontanicznym aktem jedności społeczeństwa, miasta i kultury - mówi organizator Jarosław Chołodecki z Centrum Smolna. Przed Pałacem Branickich na Nowym Świecie powstanie scena jazzowa. Wystąpi na niej znakomity saksofonista Zbigniew Namysłowski z przyjaciółmi. Na Pradze w parku Skaryszewskim formacja The Bartenders we współpracy z Domem Kultury Praga przygotowuje drugą odsłonę wioski jamajskiej, gdzie przewidzianych jest wiele muzycznych atrakcji.

Wśród zaproszonych są reprezentanci niemalże wszystkich znanych z Jamajki stylów muzycznych, od ska i rocksteady, przez reggae po raggamuffin i dancehall. Kolejne sceny umiejscowione będą na dziedzińcu kamienicy Jabłkowskich, na ulicy Chmielnej, a także na skwerze Hoovera. Biorący udział w święcie artyści, instytucje, organizacje włączają się w akcję na zasadach niekomercyjnych. Imprezy koordynują wolontariusze.

Wydarzenie ma dawać szansę muzykom na prezentację swoich umiejętności, a słuchaczom na obcowanie z kulturą. Muzyka ma oswajać mieszkańców z miastem, w tym dniu miasto będzie należeć do społeczeństwa. To muzyczne święto ma jeszcze jedną ważną zaletę: jest świętem demokratycznym, dla wszystkich, jednoczy ze sobą osoby w różnym wieku, o różnym statusie społecznym, pochodzeniu, a także integruje osoby niepełnosprawne z resztą społeczeństwa.

Każdego roku 21 czerwca muzycy profesjonalni i amatorzy najrozmaitszych gatunków muzycznych skupiają widownię w różnym wieku, adaptując przestrzeń miasta, bramy, skwery, parki, kościoły, place na swoiste sceny.

Święto powstało w 1981 roku z inicjatywy Marcela Landowskiego (zm. 1999), francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, i zostało spopularyzowane przez Maurice'a Fleureta i Jacka Langa, ówczesnego ministra kultury Francji, impreza miała swoją premierę nad Sekwaną 21 czerwca 1982 roku. Wówczas to, w nagłośnionym medialnie wystąpieniu, zaprosił on wszystkich Francuzów do wyjścia z muzyką w przestrzeń publiczną. Od tamtego czasu ta masowa manifestacja na cześć muzyki notowała rosnący sukces.

Czytaj też: Impreza na świeżym powietrzu, czyli gdzie się bawić w Warszawie

Święto to, organizowane początkowo tylko we Francji, stało się dziś znaczącym europejskim wydarzeniem artystycznym. Każdego roku instytucje muzyczne - filharmonie, opery, teatry muzyczne, szkoły muzyczne, kluby muzyczne, ośrodki kultury, organizacje pozarządowe, puby, kawiarnie czy prywatne osoby na całym świecie - organizują w czerwcu ogólnodostępne koncerty.

Dzień 21 czerwca został wybrany, gdyż jest to pierwszy dzień lata oraz czas przesilenia letniego (najkrótsza noc w roku). Oryginalna nazwa w języku francuskim, Fete de la Musique (czyt. fet dela mjuzik), jest grą słów, homofonem wyrażenia "Faites de la musique!" (pl. róbcie muzykę), które stało się przewodnim zawołaniem do uczestnictwa w imprezie.

**

Imprezy dziś, jutro i w weekend. Sprawdź, co się dzieje w stolicy!**

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto