Dodatek energetyczny - kto może go dostać i jak się o niego ubiegać? Dodatek energetyczny - kto może go dostać i jak się o niego ubiegać?

Dodatek energetyczny - kto może go dostać i jak się o niego ubiegać? (© pixabay.com CC0 Public Domain)

Dodatek energetyczny to dopłata do prądu, która przysługuje osobom o najniższych dochodach. Wyjaśniamy, kto może się o niego ubiegać i na jakich zasadach jest przyznawany.

Dodatek energetyczny wypłacany jest z budżetu państwa od 2014 roku. Przeznaczony jest przede wszystkim dla najuboższej części społeczeństwa.

Kto może dostać dodatek energetyczny?
Odbiorcą wrażliwym energii elektrycznej jest osoba o niskich dochodach, której przyznano dodatek mieszkaniowy. Jeśli nie mamy takiego dodatku, nie otrzymamy również dopłaty do prądu. Drugim warunkiem jest podpisana umowa z zakładem energetycznym o dostawę prądu.

Ile wynosi dodatek energetyczny?
Przepisy jasno mówią, że dodatek może pokryć tylko część opłat za prąd. Dokładnie jest to nie więcej niż "30 procent iloczynu limitu zużycia energii elektrycznej oraz średniej ceny energii elektrycznej dla odbiorcy energii w gospodarstwie domowym, ustalanej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na podstawie przepisów Ustawy – Prawo energetyczne".

Pod uwagę brana jest też wysokość limitów zużycia energii elektrycznej.

Czytaj też: Dlaczego warszawiacy się zadłużają? Oto najczęstsze powody! [RAPORT]

Obecnie dodatek energetyczny wynosi 11,29 zł miesięcznie dla osoby samotnie gospodarującej. Kwota się zmienia w przypadku rodzin od 2- do 4-osobowych. Jest to wówczas 15,68 zł na miesiąc. Jeżeli rodzina liczy przynajmniej 5 członków, wówczas dodatek wynosi 18,81 zł. Takie stawki obowiązują do kwietnia 2017 roku.

Gdzie ubiegać się o dodatek energetyczny?
Osoby, które chcą starać się o uzyskanie dopłaty, powinny zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej. Tam uzyskają wszystkie niezbędne informacje na ten temat.

Czytaj więcej na ten temat: Dodatek energetyczny - komu się należy i jak się o niego ubiegać


Zobaczcie też: Inteligentne rośliny zastąpią klimatyzację, a ładowarki przypilnują dzieci?

Poradnik domowy

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

ludź (gość)

dodatek 3 pln na osobe dla rodziny to wstyd i hańba.wolałbym aby dzieci przy świecach siedziały niż upokorzyć się prosząc po urzędach o taką jałmużnę.