Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom „Bellony” częściowo jako zabytek [zdjęcia]

MM Warszawa
MM Warszawa
Dom „Bellony” częściowo jako zabytek [zdjęcia]
Dom „Bellony” częściowo jako zabytek [zdjęcia] www.mwkz.pl
Elewacja północna, południowa i zachodnia oraz hall parteru wraz z główną klatką schodową dawnego Domu Wydawniczego „Bellona” - został wpisany do rejestru zabytków.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć fotogalerię.

Jak podkreśla Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie - budynek dawnego Domu Wydawniczego „Bellona” posiada wartości historyczne, naukowe oraz artystyczne, ale zachowane jedynie w niektórych elementach: elewacjach i we wnętrzu. Dlatego do rejestru zabytków wpisane zostały właśnie elewacje północna, południowa i zachodnia, a także okazały hal parteru, razem z klatką schodową. To jak wyglądają te elementy, można zobaczyć na zdjęciach w galerii. Inne elementu budynku nie został wpisane do rejestru, bo w wyniku różnych prac budowlanych straciły swój unikalny charakter.

Zobacz również: Plac Europejski przy Warsaw Spire [wizualizacje]

„Zachowane fragmenty - elewacje, hall i klatka schodowa - świadczą o nowoczesnym i eleganckim charakterze biurowca, łączącego w sobie elementy architektury współczesnej oraz elementy obowiązującego powszechnie nurtu realizmu socjalistycznego, jednakże o uproszczonej i powściągliwej formie. Powyższe cechy najsilniej widoczne są w opracowaniu elewacji. Przyziemiu nadano lekkości poprzez zastosowanie dużych przeszkleń i wąskich filarów, natomiast wyższym piętrom nadano charakter historyzujący, na który składają się zmodyfikowane portfenetry, gzymsy i płyciny oraz ściany obłożone cegłą. Analogiczne łączenie odmiennych stylistyk wprowadzono także we wnętrzu. Nowoczesna konstrukcja przeszklonej klatki schodowej kontrastuje z dekoracyjnym opracowaniem filarów, poręczy i posadzek” - czytamy w opisie konserwatora zabytków.

Budynek dawnego Domu Wydawniczego „Bellona” znajduje się przy pl. Europejskim 3 (dawniej Grzybowska 77). Został zaprojektowany i wybudowany dla Wojskowych Zakładów Graficznych w latach 1949-1958 przez architektów Stefana Putowskiego, Kazimierza Marczewskiego, a takżę współpracującego z nimi Zygmunta Skibniewskiego.

Przez długi czas mieścił się tam Dom Prasy Wojskowej, potem Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, a także Dom Wydawniczy „Bellona”. Po 2006 r. teren drukarni został wykupiony przez inwestora. Obecnie budynek nadal spełnia biurową funkcję, jednak wnętrza zostały przedzielone ściankami działowymi w celu stworzenie większej liczby biur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto