Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy na wodzie w Warszawie. Nowy trend mieszkaniowy?

red.
Domy na wodzie w Warszawie. Nowy trend mieszkaniowy?
Domy na wodzie w Warszawie. Nowy trend mieszkaniowy? mat. prasowe
Pływające domy są popularne m.in. w Holandii, której znaczna część znajduję się pod poziomem morza, a takie konstrukcje są naturalnym ubezpieczeniem przed zalaniem. Trend ten staje się też, coraz bardziej popularny w Szwecji, a powoli trafia też do Polski.

Pisaliśmy już, że na początku 2017 roku na odnodze kanału żerańskiego w Porcie Królewskim rozpoczęła się budowa pierwszego w Warszawie osiedla na wodzie. Ma tam pojawić się 10 domów o powierzchni ok. 65 mkw w cenie od 4 tys. zł za mkw., więc zdecydowanie poniżej średniej ceny za standardowe mieszkania w stolicy. Więcej informacji i wizualizacje osiedla znajdziecie tutaj: W Warszawie powstaje osiedle na wodzie. Będzie dużo taniej niż w standardowym mieszkaniu

Dom na wodzie można było też zobaczyć rok temu w Porcie Czerniakowskim. Pokazowa konstrukcja stanęła w porcie Czerniakowskim. W środku na powierzchni 80 metrów kwadratowych jest kuchnia połączona z salonem, łazienka i sporej wielkości sypialnia. - Dom może mieć maksymalną szerokość 5,8 metra i dowolną długość. Mieszkanie można sobie zaaranżować w różny sposób – opowiadała nam nam Magdalena Pacura z firmy M3 System. Zdjęcia z domu znajdziecie tutaj: Dom na wodzie. Tańszy niż mieszkanie w bloku, a jaki widok! [ZDJĘCIA]

Jakie są różnice pomiędzy domem pływającym, a standardowym? Zamiast płyty fundamentowej budynek ma pływak wykonany z bardzo wytrzymałego betonu wysokiej klasy, na którym zamontowana jest cała konstrukcja. Reszta podobnie jak w wypadku każdego „zwykłego” domu, zależy wyłącznie od projektu i potrzeb jego przyszłych mieszkańców. - Specyfikacja budowanych przez nas domów pływających zależy wyłącznie od klienta. Projekty, nad którymi aktualnie pracujemy w Szwecji to zarówno domy duże, powyżej 250 m2, jak i mniejsze – około 150 m2. Każdy z nich może być zrealizowany również w Polsce - dodaje Wojciech Pronobi z ERH, firmy specjalizującej się w budowaniu podobnych konstrukcji.

W Polsce, podobnie jak w Szwecji, możemy budować domy pływające. To ciekawa propozycja dla osób planujących inwestycję w miejscu, gdzie ceny gruntu są wysokie lub ich zabudowa jest niemożliwa. Nie ma czynszu, a jedyny wydatek ponoszony przez inwestora to niewysokie koszty postoju i cumowania oraz użytkowania domu i gruntów pokrytych wodami. W prawie polskim dom pływający nie podlega takim wymogom jak inne nieruchomości mieszkalne, a co za tym idzie – należy rejestrować go jako obiekt pływający. To stwarza jedną z niewielu trudności – w pływającym domu, nie można się zameldować.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto