Wojciech Conder (z lewej) i Szczepan Wroński z makietą nowego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli

Wojciech Conder (z lewej) i Szczepan Wroński z makietą nowego Muzeum Wojska Polskiego na Cytadeli (© Marcin Obara/POLSKA)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Pokonali własnych wykładowców i międzynarodowe konsorcja. Ich rdzawy projekt Muzeum Wojska Polskiego podbił jury. O stołecznych architektach z WXCA piszą Karolina Kowalska i Andrzej Grzegrzółka.

Poniedziałek, 31 sierpnia. W sali Stowarzyszenia Architektów Polskich na Foksal rozstrzyga się konkurs na najlepszy projekt Muzeum Wojska Polskiego. Jury wyczytuje półfinalistów od ostatniego, dziesiątego miejsca. Ośmioro młodych architektów z WXCA z głębi sali nasłuchuje swojej nazwy. Kiedy dochodzi do drugiego miejsca - już wiedzą. Wygrali.

- Napięcie było nie do wytrzymania. Ponieważ w pierwszym etapie zajęliśmy ex aequo pierwsze miejsce, po cichu liczyliśmy na miejsce w pierwszej trójce - opowiada Szczepan Wroński, śniady brunet. - Ale zanim przyszło napięcie, zdążyliśmy się solidnie spóźnić - wpada mu w słowo Wojciech Conder, jego wspólnik i kolorystyczne przeciwieństwo z blond loczkami. Dzisiaj myślą, że spóźnienie ("tylko na wstęp") oszczędziło im sporo nerwów.

Żółtodzioby najlepsze
To, co nastąpiło po odczytaniu wyników, pamiętają jak przez mgłę. Wiedzą, że jako jeden z pierwszych gratulował im Andrzej Chołdzyński, najbardziej utytułowany wśród finałowej dziesiątki architektów, a po nim sławy architektury - prof. Konrad Kucza-Kuczyński, dziekan wydziału architektury dr Małgorzata Rozbicka. W domu czekały na nich setki mejli od dalszych i bliższych znajomych. Wszyscy gratulowali, chcieli pomóc. Tylko rodziny miały wątpliwości, czy 8 żółtodziobów przed trzydziestką będzie w stanie sprostać projektowi za 420 mln złotych.

- Długo tłumaczyłem rodzicom, że projekt, choć jego skala jest ogromna, wcale nie jest trudny w wykonaniu. I że poradzimy sobie świetnie - opowiada Wojtek.

"Praca uzyskała najwyższą nagrodę za pełną realizację programu w klarownej dyspozycji przestrzennej, dobrze wpisanej w historyczne otoczenie" - czytamy w uzasadnieniu jury. To, co fachowcy nazywają dalej "zwartą, oszczędną formą wyrazu architektonicznego", laik widzi jako proste, rdzawozłote budynki, świetnie współgrające z zielenią i ceglanymi murami Cytadeli, w której powstanie nowe muzeum. Zwraca też uwagę na monumentalność głównego pawilonu, który powstanie w miejscu siedmiu pawilonów koszar, zburzonych podczas II wojny światowej.

Prace nad muzeum architekci rozpoczęli w marcu. Było wisienką na torcie codziennych zleceń - przystosowania przeciwpożarowego dwóch szpitali, domów jednorodzinnych, pawilonów. I trudnego projektu lotniska w Świdniku, za który dostali później drugie miejsce. Już na pierwszym spotkaniu okazało się, że cała ósemka ma identyczną wizję nowej Cytadeli. - To niezwykłe, bo zawsze nasze koncepcje się różnią. Każdy przedstawia swoją, spieramy się, a potem wybieramy tę najlepszą. A tutaj taka niespotykana, chyba intuicyjna, jednomyślność - opowiada Szczepan Wroński.

Kiedy okazało się, że w pierwszym etapie projekt wybrano jako najlepszy z 38 innych zaprojektowanych przez międzynarodowe konsorcja i uznanych architektów, ostro zabrali się do pracy. Ostatnie dwa miesiące przed deadline'em drugiego etapu w pracowni spędzali po 16 godzin, także w weekendy. Drugi etap pozostawia nieco więcej dowolności i tym razem architekci z WXCA mogli puścić wodze fantazji. Chcieli, żeby muzeum zachęcało do odwiedzin, od samego progu prowokowało, by dowiedzieć się czegoś o wojsku, które niekoniecznie musi wszystkich fascynować.

- Ma być żywe! Nie obiecujemy, że wszystkiego można będzie dotknąć, ale na pewno nowe Muzeum Wojska Polskiego będzie atrakcyjne dla turystów i, przede wszystkim, dla młodzieży - żadnych korytarzy i eksponatów ustawionych wzdłuż ścian - opisują Szczepan i Wojtek.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!