Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drżą ci ręce? Sprawdź, dlaczego i co można na to poradzić

abcZdrowie.pl
by Son of Groucho / CC By 2.0 (flickr)
Denerwujesz się, że drżą ci ręce? Nie bagatelizuj tego sygnału. Sprawdź, od czego to zależy i czy istnieje jakieś rozwiązanie.

Jeżeli zauważasz, że drżą ci ręce, w twoim ciele dzieje się coś niepokojącego. Nie jest to powód do paniki, gdyż przyczyn może być wiele. Gdy odwiedzisz lekarza, zainteresuje się on prawdopodobnie częstotliwością występowania tego objawu, okolicznościami, w jakich się pojawia, czasem jego trwania, a także tym, w jakich sytuacjach ustępuje. Możesz mu pomóc, analizując wcześniej powyższe kwestie.

Dlaczego drżą ci ręce?
Drżenie rąk to dość częsta przypadłość. Czasami chodzi nawet o podekscytowanie czy stres przed klasówką lub ważną rozmową w pracy, czyli po prostu o silne emocje. W takich sytuacjach jest to odpowiedź organizmu na sytuacje, które podświadomość uznaje za stresowe. Najbardziej doraźnym rozwiązaniem jest tu zazwyczaj uporanie się z przyczyną problemu (np. niektórym wystarczy po prostu przygotować się do testu) i kilka technik relaksacyjnych. Innym razem bywa to brak określonych składników odżywczych. Na to pomaga wprowadzenie odpowiednich składników do diety oraz suplementacja. Z drugiej strony, zdarza się, że drżenie rąk sygnalizuje poważną chorobę, której nie można ignorować.

Scharakteryzuj rodzaj drżenia
Wśród rodzajów drżenia rąk wyróżniamy to o charakterze: posturalnym, spoczynkowym, zamiarowym i kinetycznym. Drżenie posturalne ma związek z przyjmowaniem określonych pozycji ciała (np. wyprostowana ręka). Drżenie spoczynkowe, jak można się domyśleć, pojawia się wówczas, gdy nie wykonujemy żadnych ruchów. Drżenie zamiarowe dotyczy określonych czynności, którym zawsze towarzyszy. Natomiast drżenie kinestatyczne odnosi się do aktywności ruchowej.

Drżenie rąk jako odrębna przypadłość
Drżenie rąk jako dolegliwość sama w sobie ma podłoże genetyczne, związane z mutacją genu (dziedziczenie autosomalne dominujące). Obserwujemy tu drżenie kinetyczne. Często ujawnia się ono dopiero w średnim wieku. Przypadłość tę określa się jako drżenie samoistne. Dotyczy ono obu rąk, ale też głowy, warg i języka. W bardzo posuniętych przypadkach – również kończyn dolnych. Częstotliwość drżenia plasuje się tu na poziomie 8–12 Hz. Natomiast, zgodnie z obecną wiedzą, przyczyną nie są tu nieprawidłowości związane z samą strukturą układu nerwowego. Żeby dokonać rozpoznania choroby, pomocna jest informacja o tym, że drżenia występują przez okres przynajmniej 3 lat oraz ustępują po wypiciu napoju alkoholowego. Tego ostatniego nie można traktować jako leku, a jedynie jako pomoc w ustaleniu właściwej diagnozy.

Drżenie jako objaw
U osób młodych drżenie rąk może sygnalizować stwardnienie rozsiane. Wiąże się ono również z drętwieniem kończyn górnych, uczuciem zmęczenia, pogorszeniem się wzroku i pamięci, zawrotami głowy, trudnościami w mówieniu, z koordynacją ruchów oraz połykaniem. Chorzy odczuwają przygnębienie, dopadają ich stany depresyjne i spada im libido.

Może również dojść do uszkodzenia nerwów obecnych w kończynach. Wówczas mówimy o neuropatii obwodowej. Jest to przypadłość o charakterze mechanicznym. Drżenie bywa również konsekwencją przyjmowania określonych leków, środków psychoaktywnych lub odnosi się do nerwicy.

Ponadto, gdy drżenie ma charakter spoczynkowy, rytmiczny i ustępuje, gdy dotknięta zaburzeniem osoba, zaczyna poruszać rękami, może świadczyć to o chorobie Parkinsona. Takie drżenie przypomina obracanie niewidzialnego przedmiotu pomiędzy kciukiem i palcem wskazującym. Dodatkowo zauważamy i obserwujemy drżenie głowy i nóg, pochylenie całego korpusu do przodu, powłóczenie przy chodzeniu, niższe niż zwykle tempo mowy i ruchów.

Leczenie drżenia rąk
By poradzić sobie z takim problemem, powinno się unikać czynników, które mogą wywoływać drżenie lub je potęgować (stres, kofeina, niewystarczająca ilość snu i zaniedbana regeneracja organizmu, bardzo intensywny wysiłek fizyczny, niedostosowany do możliwości trenującej osoby). Dodatkowo podaje się środki farmakologiczne, odpowiednie na właściwą przypadłość związaną z drżeniem.

O drżeniu rąk wiemy coraz więcej. Dzięki temu lekarze mogą opracowywać coraz to nowe sposoby, jak sobie z nim radzić. Gdy to zaburzenie dotyczy nas lub naszych bliskich, warto zasięgnąć nieco informacji, choć oczywiście życzylibyśmy sobie, żeby ta wiedza nie była nam przydatna w praktyce.

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto