(© Materiały prasowe)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Już w najbliższą sobotę rusza 6 edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera". Przed nami tydzień koncertów, wystaw, przedstawień teatralnych i kiermaszów.

Ale muzyczną lokomotywą tegorocznej imprezy będzie środowy koncert Nigela Kennedy'ego i zespołu Kroke, który odbędzie się 2 września w kościele Wszystkich Świętych na pl. Grzybowskim. Zdobny w punkowego jeżyka muzyk zaprezentuje stołecznej publiczności projekt "East Meets East", będący poszukiwaniem muzycznych korzeni Europy Wschodniej. Usłyszymy więc zestaw melodii pochodzących w różnych tradycji m.in. bałkańskiej, cygańskiej, a przede wszystkim żydowskiej. Dzięki temu połączeniu powstał zapierający dech w piersiach skrzypcowy mariaż muzyki tradycyjnej i klasycznej.

Tym festiwalowym występem Kennedy rozpocznie jesienne pielgrzymowanie do serc polskich melomanów. Już 7 września do salonów płytowych trafi reedycja jego słynnej płyty "Cztery pory roku", na której zaprezentował swoją wersję barokowego hitu Antonio Vivaldiego. Wydanie albumu ukaże się dokładnie 20 lat po premierze. A już 14 października muzyk da koncert w stołecznym klubie Stodoła. Tym razem zaprezentuje swoje jazzowe oblicze, grając kawałki z bestsellerowej płyty "Blue Note Sessions", do nagrania której zaprosił w 2005 roku kwiat zaoceanicznych muzyków sesyjnych m.in. Rona Cartera (bas), Jacka DeJohnette'a (perkusja) i Lucky Petersona (organy).

Ale poza Kennedym podczas singerowskiej fety będzie można spotkać charakterystyczne postacie z przedwojennej, żydowskiej Warszawy: chasydów, kupców, artystów cyrkowych, malarzy, szewców, krawców, drukarzy, kowali, kataryniarzy i kwiaciarki. Dlatego wszystkim tym, którzy jednak nie polubią połączenia irokeza ze Stradivariusem, organizatorzy żydowskiego festiwalu proponują inne emocje z bogatego bukietu festiwalowych propozycji.

Na przykład degustację tradycyjnych smakołyków żydowskich z kuchennego warsztatu Magda Geissler. Albo huczną zabawę dla wszystkich gości, która zakończy się 6 sierpnia w niedzielę wieczorem wspólnym śpiewaniem żydowskich piosenek biesiadnych.

Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. W niedzielę na skwerze przed Teatrem Żydowskim odbędzie się rodzinny piknik z Singerem. Dzieciaki będą miały okazję budować miasteczko z klocków Lego, a także uczestniczyć w zabawie animacyjnej "Dotknij Tałes", niezwykłej grze edukacyjnej, przybliżającej rzeczywistość zniszczonej przez wojenną zawieruchę kultury. Bowiem głównym celem imprezy jest od lat przypomnienie mieszkańcom Warszawy klimatu ulicy Próżnej, gdzie przed wojną mieściło się centrum żydowskiego świata.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!