Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie żuławskie perełki

E. Skirmuntt-Kufel
W parafii w Koźlinach, należącej do dekanatu Żuławy Steblewskie, istnieją dwa zabytkowe kościoły - pw. Matki Boskiej Różańcowej i filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Oba, pochodzące z XIV w.

W parafii w Koźlinach, należącej do dekanatu Żuławy Steblewskie, istnieją dwa zabytkowe kościoły - pw. Matki Boskiej Różańcowej i filialny pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Oba, pochodzące z XIV w., to perełki architektury, których wnętrza pozwalają się przenieść się w czasie o kilkaset lat wstecz. Niczym w muzeach można tu podziwiać mnóstwo wspaniałych elementów wyposażenia i detali. W ostatnich latach świątynie stopniowo przywracane są do dawnej świetności. Prace renowacyjne rozpoczął ks. Tadeusz Zięba, od 1 sierpnia 1986 r. proboszcz powołanej na nowo parafii. Od 2005 r. funkcję tę sprawuje i kontynuuje dzieło ks. Józef Chruściel. W obu kościołach wykonano nowe dachy, odnowiono wiele zabytków ruchomych. W Koźlinach przeprowadzono renowację ambony, odnowiono 54 obrazy - ilustracje do Starego i Nowego Testamentu, wcześniej wmontowane w boazerie i stalle, czyli drewniane ławy z zapleckami dla żuławskich sąsiadów. Ten cenny fragment wyposażenia i pamiątka przeszłości, podobnie jak organy zostały zniszczone w latach powojennych. Oczy parafian cieszy już odnowiony ołtarz. Jego historia jest niezwykła. Dwie górne kondygnacje z trzyczęściowego ołtarza trafiły do Koźlin w XVII w. z gdańskiego kościoła Najświętszego Zbawiciela. W głównej części oprócz bogatych zdobień można podziwiać obraz na desce "Zmartwychwstanie Chrystusa" z 1635 r., dzieło Bartłomieja Strobla, jednego z najznamienitszych portrecistów i barokowych twórców malarstwa sakralnego.

- Kiedy powołano naszą parafię, w ołtarzu został umieszczona figurka Matki Boskiej Różańcowej, a dzieło Strobela stało za szafą w zakrystii. Pokazywano je tylko raz w roku, na Wielkanoc - opowiada ks. proboszcz. - Nikt nie podejrzewał, że w wilgoci i kurzu przechowywano obraz europejskie klasy. Ostatnio odkryty podpis jednoznacznie potwierdził autorstwo znakomitego portrecisty, który malował dla cesarzy niemieckich i polskiego króla Władysława IV. Wyżej pod kilkoma warstwami przemalowań odkryto piękną kompozycję na desce "Wniebowstąpienie Chrystusa", prawdopodobnie tego samego autora.

Klimat do modlitwy
Z ks. proboszczem Józefem Chruścielem, rozmawia Elżbieta Skirmuntt-Kufel

Opiekuje się ksiądz wyjątkowo pięknymi świątyniami. Czy ma to znaczenie dla wiernych i ich modlitwy?
Tak. Ludzie lepiej się czują we wnętrzach, gdzie otacza ich świadectwo wieków. Podobnie jak w znanych sanktuariach panuje tu jakiś niezwykły duch i atmosfera, która pomaga modlitwie.
Czy prócz ofiarności wiernych udało się pozyskać środki finansowe na konieczne prace remontowe?
Ofiarność parafian jest wciąż potrzebna, bo nawet przy dofinansowaniu musimy posiadać 50-proc. wkład własny. Dotychczas nasze działania wsparli Samorząd Województwa Pomorskiego, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków i Urząd Gminy w Suchym Dębie.
Jakie prace są konieczne w najbliższym czasie?
Myślę o odnowieniu posadzki w Koźlinach, oczywiście z zachowaniem jej dotychczasowej kolorystyki i charakteru oraz wykonaniu nowych ławek. W przyszłości myślimy o odbudowie stalli, dlatego pochodzące z nich obrazy zostaną tak zawieszone, aby było to możliwe. Potrzeb jest bardzo wiele i trzeba ustalić rozsądną kolejność i realizowania.

Porządek mszy św.
Msze św. w niedziele:
Koźliny godz. 8.00 i 11.30;
Krzywe Koło godz. 10.00.
W dni powszednie godz. 17.00:
środy, piątki - w Koźlinach,
w czwartki - w Krzywym Kole.
Inne nabożeństwa odprawiane o godz. 17.00 w kościele w Koźlinach - Nowenna do Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (środa), Koronka do Miłosierdzia Bożego (drugi piątek miesiąca), Różaniec Fatimski - 13 dnia każdego miesiąca.

Z kart historii
Koźliny (niem. Guttland) początkowo stanowiły dwie osady, Koslin i Jetlun, które rozdzielała płynąca tędy rzeka Motława. Były one własnością Zakonu Krzyżackiego. W 1353 r. Kosslin otrzymał dokument lokacyjny. W 1373 roku słyszy się o Güttland, w związku z nadaniem ziemi Janowi Leszczschkaw. Pierwszy historyczny zapis o wsi pochodzi z 1198 r. mówi o przekazaniu joannitom z Lubiszewa dziesięciny z pól wsi Jetland. Do XVII w. wieś była określana podwójną nazwą chociaż administracyjnie stanowiła jeden organizm. Od 1454 r. miejscowość stanowiła własność miasta Gdańska, od 1793 r. - skarbu pruskiego, a w latach 1807-1814 ponownie była własnością Gdańska. Od 1920 do 1939 r. w obrębie Wolnego Miasta.
Z Koźlin pochodził Max Halbe (1865-1944) ceniony pisarz i dramaturg niemiecki, honorowy obywatel Gdańska i Malborka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto