Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzielnice Warszawy. Muranów kipi od nowych projektów i przyciąga aktywistów miejskich

AR
dzielnice warszawy muranów
dzielnice warszawy muranów materiały prasowe
Dzielnice Warszawy. Muranów, który podczas wojny został prawie całkowicie zrujnowany, ciągle się rozwija. Nowe, przyciągające uwagę projekty nie tylko są ładne, ale również stymulują życie miejskie.

Teatry i dziedzińce
Placu Bankowym 1 został odrestaurowany niedawno biurowiec, którego historia sięga XVIII wieku. W 1826 roku zaprojektował Antonio Corazzi w 1826 roku. Do 1997 roku w budynku przy placu Bankowym 1 funkcjonował Hotel Saski.

Na uwagę zasługuje tu dziedziniec, który stał się częścią przestrzeni publicznej. Stał się on pewnego rodzaju zaułkiem miejskim, sprzyjającym aktywizacji życia społecznego w tej okolicy. Podobnie z resztą jak znajdujący się opodal Teatr Kamienica, a którego początki sięgają 1910 roku. Kamienica nie jest zabytkiem, ale została odrestaurowana pod okiem konserwatora zabytków, aby w jak największym stopniu mógł zostać odtworzony jej dawny, secesyjny charakter.

W innej części warszawskiego Muranowa, pomiędzy ulicami Dzielną, Pawią i Esperanto dobiega końca modernizacja i rozbudowa kompleksu biurowego Dzielna 60, w których znajduje się 20.000 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej.

- Znajdą się miejsca do wypoczynku, szklana pergola i balustrada oraz restauracja z ogródkiem kawiarnianym. Będzie to miejsce spotkań i relaksu. Części wspólne na terenie kompleksu zostały tak zaaranżowane, aby Dzielna 60 stała się miejscem, które tętni życiem - informuje Jacek Ochnik, prezes Ochnik Development.

Czytaj też: Co warto zobaczyć w Warszawie? Nowa pozycja na liście warszawskich zabytków

Interesujące projekty mieszkaniowe
Na skrzyżowaniu Dzielnej i Pawiej powstaje z kolei luksusowy apartamentowiec o oryginalnej, zaokrąglonej bryle. Budynek stanął w miejscu dawnej fabryki mebli Kamlera.

Oferujące ciekawe rozwiązania architektoniczne, nowe apartamenty wyrosły także przy ulicy Inflanckiej i Stawki. Projekt, który został zrealizowany przy ul. Pokornej zawdzięcza zaś swoją nazwę barokowemu pałacykowi Murano, który był w tym miejscu wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku przez Wenecjanina, architekta królewskiego Józefa Bellottiego.

Przy Alei Jana Pawła II działa również nie tak dawno zmodernizowany usługowo - handlowy Pasaż Muranów, gdzie ulokowane są różnego rodzaju placówki usługowe i handlowe. Jest to miejsce, w którym mieściły się pierwsze po wojnie w Warszawie Pawilony Rzemieślnicze o stałej lokalizacji. Od 1989 roku rozszerzyły swój zakres o działalność handlową.

Czytaj też: Pozdrowienia z Warszawy, czyli przedwojenna stolica na pocztówkach

Nowoczesne rozwiązania
Jesienią ubiegłego roku oficjalnie otwarte zostało także Muzeum Historii Żydów Polskich. Bryłę budynku rozcinają niemal na całej wysokości dwie falujące ściany, wyznaczające na wschodniej elewacji wejście główne. Miejsce, w którym usytuowane jest muzeum stwarza dodatkowo możliwość organizowania plenerowych koncertów oraz imprez okolicznościowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto