Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Jedności Afrykańskiej

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Biżuteria z Etiopii, sok z hibiskusa i afrykański oberek – Afryka jest tu i teraz – podkreślał w rozmowie z MM–ką Paweł Średziński, organizator imprezy z fundacji Afryka Inaczej.

Dzień Jedności Afrykańskiej obchodzony jest na całym świecie 25 maja. W przededniu tego święta na Pasażu Wiecha stołeczni Afrykańczycy zebrali się, aby świętować razem z warszawiakami. Impreza upłynęla pod hasłem: "Wszyscy jesteśmy Afrykańczykami".

Kurczak w sosie arachidowym

Na całym pasażu „Wiecha” pachniało kurczakiem w sosie arachidowym. To zasługa kucharzy z restauracji senegalskiej „Baobab” z Saskiej Kępy. Przy stoisku z kuchnią spotkałam Tomka. Bardzo smaczne – chwali – Czuć lekko orzeszkami. Słodkawe. Są kawałki marchewki. Można było spróbować również soku z hibiskusa. - Pachnie hibiskusem, nie wiedziałem, co to jest, pierwszy raz to piję,dobre – dodał Tomek.

Bransoletki, kolczyki, naszyjniki, chusty, z drewna, z plastiku, z różnych materiałów – a wszystko rodem z Etiopii dzięki Ediemu, który przyjechał do Warszawy na studia weterynaryjne. Kraj mu się średnio spodobał ale codziennie w jego sklepie przy ul. Kurczej 13 można podziwiać i kupić prawdziwą biżuterie etiopską.

Na imprezie nie nudziły się również dzieci. Zadbała o to fundacja Edukacji Międzykulturowej. – Mamy kolorowanki ze strojami i budowlami z Afryki, memory z wesołymi zdjęciami Afrykańczyków, bajkę o historii Dahomeju, starożytnym państwie afrykańskim – wylicza Aleksandra Gutowska z fundacji.

Nie tylko wojna

Na nietypowy wizerunek Afryki chcą zwrócić uwagę założyciele Fundacji Afryka Inaczej. - Afryka inaczej nie jest Afryką pełną stereotypów, słoni i biednych dzieci, tylko Afryką twórczą, ciekawą i oryginalną – mówi Paweł Średziński, organizator akcji. – Naszym celem jest jednoczenie Polaków i Afrykańczyków. Chcemy, żeby się nawzajem poznali.

Pomysł na Afrykę Inaczej narodził się w 2007 roku wraz z portalem Afryka.org, , który w globalnej wiosce stał się doskonałym sposobem na poznanie Afryki.

- Pokazujemy nie tylko wojnę, głód i biedne dzieci - mówi Marta Surowiec. - Regularnie informujemy o tym, co się wydarzyło w Afryce, ale też zamieszczamy informacje o imprezach i kulturze afrykańskiej w Warszawie. Mamy też blogi Afrykańczyków mieszkających w stolicy.

Afrykański oberek

Założycielem Fundacji "Afryka Inaczej" jest Mamadou Diouf. Mówi się o nim, że to najsłynniejszy Afrykańczyk w Warszawie (na co dzień prowadzi własną audycję w Radiu PIN). - Tu jest żywa, wielokulturowa Afryka – krzyczał ze sceny Mamadou podczas Dnia jedności Afrykańskiej, skacząc w rytm reggae i hip-hopu razem z zespołem DJOLOF-MAN. – To taki afrykański oberek – śmiał się.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto