"Jan Paweł II - Papież Wolności" - pod tym hasłem w niedzielę 11 października po raz dziewiąty odbędzie się ogólnopolski Dzień Papieski. Główne uroczystości będą odbywały się w Warszawie.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Rozpoczną się o godz. 9 mszą świętą w bazylice św. Krzyża w Warszawie, celebrowaną przez abpa Tadeusza Gocłowskiego. Główną atrakcją będzie koncert pt. "Papież poeta - na spotkanie wolności", który rozpocznie się o godz. 20 przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu. W koncercie udział wezmą Ryszard Rynkowski, Ewelina Flinta, Janusz Radek, a także zagraniczne gwiazdy, m.in. David A. Vogel i Carlo Checchi. - Koncert poprzedzi uroczysta msza inaugurująca rok akademicki z udziałem rektorów wyższych uczelni, która rozpocznie się o godz. 18 - mówi ksiądz Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego. - Potem zaś cała Warszawa będzie modliła się o rychłą beatyfikację Jana Pawła II - dodaje.

Podczas obchodów prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na fundusz stypendialny dla uzdolnionej młodzieży z małych miasteczek i wsi, którą ma pod swoją opieką Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Ponad 100 tys. wolontariuszy w całym kraju już od 9 października zbierać będzie pieniądze, które przeznaczone zostaną na pomoc 2175 zdolnym dzieciom. W ubiegłym roku wolontariusze zebrali aż 7 mln zł na stypendia dla uczniów. Zbiórka potrwa tydzień.

Dzień Papieski poprzedzi ogólnopolska kampania reklamowa. Ponad 550 billboardów i 450 citylightów promować będzie naukę Jana Pawła II dotyczącą wolności człowieka. Dodatkowo zaplanowano spoty telewizyjne w TVP i TVN oraz radiowe reklamy na antenie Polskiego Radia i lokalnych rozgłośni katolickich.

- W materiałach reklamowych wykorzystaliśmy najważniejsze słowa i obrazy symbolizujące dążenia Polaków do odzyskania wolności, m.in. fragment homilii Jana Pawła II z 1979 r. - informuje Dariusz Karłowicz, prezes Fundacji Świętego Mikołaja, która współorganizuje obchody Dnia Papieskiego.

W ramach obchodów IX Dnia Papieskiego Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia" wręczy również prestiżową, katolicką nagrodę TOTUS 2009. Wśród 13 nominowanych znaleźli się nie tylko twórcy, ale także instytucje, które promują godności człowieka w duchu nauczania Jana Pawła II. Specjalną nagrodę TOTUS za całokształt twórczości otrzyma w tym roku Wojciech Kilar.

Nagroda przyznawana jest w czterech kategoriach, m.in. osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej czy propagowanie nauczania Ojca Świętego. Finaliści, oprócz statuetki, otrzymają nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł. Uroczysta gala odbędzie się 10 października w Zamku Królewskim.

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!